بهره‌برداری‌های بی‌رویه از منابع آبی  مهم‌ترین علل کم آبی

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی:

بهره‌برداری‌های بی‌رویه از منابع آبی  مهم‌ترین علل کم آبی

27 تیر 1396 16:32

خبرنگار‌/‌پروین امینی - مهندس صمدنژاد، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران به مناسبت هفته صرفه‌‌جویی در مصرف آب‌‌، ضمن اشاره به وجود 2 هزار و 713روستای دارای سکنه در استان اظهار کرد: در مجموع یک میلیون و 137 هزار و 371 نفر یعنی 30 درصد جمعیت استان در روستاها ساکن هستند.

خبرنگار‌/‌پروین امینی - مهندس صمدنژاد، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران به مناسبت هفته صرفه‌‌جویی در مصرف آب‌‌، ضمن اشاره به وجود 2 هزار و 713روستای دارای سکنه در استان اظهار کرد: در مجموع یک میلیون و 137 هزار و 371 نفر یعنی 30 درصد جمعیت استان در روستاها ساکن هستند.
صمدنژاد ادامه داد: از کل روستاهای موجود‌، یک هزار و 945 روستا بالای 20 خانوار و حدود 700 روستا زیر 20 خانوار است.
وی اضافه کرد: از مجموع جمعیت موجود در روستاهای استان 97/5 درصد در روستاهای بالای 20 خانوار و 2.5درصد در روستاهای زیر 20خانوار ساکن هستند.
شاخص بهره‌مندی استان 5 درصد بیشتر از متوسط کشوری است 
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه 97/5درصد جمعیت روستایی استان از تاسیسات آب بهره‌مند هستند یادآور شد: شاخص بهره‌مندی در استان 80/45 درصد و 5 درصد بیشتر از متوسط کشوری است.
وی تصریح کرد: شاخص بهره‌مندی عبارت از بهره‌مندی از تاسیسات سالم و استفاده 24ساعته از آب سالم است. صمدنژاد با تاکید بر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب خاطر نشان کرد: کشور ما جزء کشورهای خشک و نیمه‌خشک محسوب می‌شود و استان آذربایجان شرقی با توجه به وضعیت خاصش دارای چشمه‌، قنات و چاه‌های آب بود ولی هم اکنون در همه جای استان با خشکی مواجه هستیم که این امر نشانگر چالشی بزرگ نه تنها در استان بلکه در سطح کشور است.
خشک‌سالی‌های متناوب و بهره‌برداری‌های بی‌رویه از منابع آبی  از جمله علل کم آبی است. 
80  درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شرکت است 
وی با اشاره به تحت پوشش بودن 80 درصد جمعیت روستایی استان افزود: روزانه مراحل مختلفی همچون کلرزنی، کلرسنجی‌، نمونه‌برداری و آزمایش در آزمایشگاه 7 گانه سطح استان انجام می‌شود تا مردم با خیالی آسوده از آبی سالم بهره‌مند شوند. مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی ادامه داد: مرکز بهداشت نیز همواره ناظر بر عملکرد شرکت بوده و مجاری تامین آب و ورود و خروج آب را کنترل می‌کند تا آب تامین شده‌، عاری از هر گونه آلودگی باشد. تا 3 سال آینده تمامی روستاهای بالای 20 خانوار از آب لوله‌کشی بهره‌مند خواهند شد. صمدنژاد در ادامه ابراز کرد: در سایه تدابیر دولت‌، مجلس و عنایت ویژه مقام معظم رهبری در رابطه با روستاهای محروم و دور افتاده‌، برای انجام پروژه‌های روستایی اعتباری از صندوق توسعه ملی اختصاص یافت و در حال حاضر از محل اعتبار تخصیص یافته، 27 مجتمع روستایی و 56 پروژه تک روستایی در سطح استان در حال اجرا‌ست.
صمدنژاد با بیان اینکه در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به امر کنتور‌گذاری شده است افزود: همه افراد در رابطه با مصرف صحیح آب مسئول هستند و باید با همکاری و همیاری یکدیگر نگذاریم مشکل کمبود آب در کشور و استان احساس شود‌. وی همچنین با اشاره به آغاز به کار شرکت آب و فاضلاب روستایی استان از سال 1377‌، بحث انشعابات غیر مجاز را از دغدغه‌های اصلی این شرکت عنوان کرد و گفت: بیشترین تعداد انشعابات غیر مجاز مربوط به شهرستان تبریز بود که طی اقدامات صورت گرفته تاکنون توانسته‌ایم حدود یک هزار انشعاب را مجاز کنیم. مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی از آب‌رسانی با تانکر به 47 روستای استان خبر داد و گفت: در سال گذشته و در اوج گرما این تعداد به 300 روستا افزایش یافت؛ ولی خوشبختانه در سال‌جاری با توجه به افزایش ناچیز دما‌، نیازی به جبرانی نبوده و به حدود 90 روستا آب‌رسانی سیار صورت خواهد گرفت.
وی تحت پوشش درآوردن روستاهای غیر تحت پوشش از طریق اصلاح تاسیسات آب را از برنامه‌های شرکت عنوان کرده و گفت: حدود 400 روستا یعنی 20درصد جمعیت استان دارای تاسیسات آب بوده، ولی تحت پوشش این شرکت نیست. صمدنژاد همچنین از امضای موافقتنامه مابین وزرای بهداشت و نیرو خبر داد و اظهار کرد‌: بر اساس این موافقت نامه شرکت آب و فاضلاب وظیفه تامین کلر و دهیاری و بهداشت وظیفه کلرزنی را عهده دار شدند‌.
متوسط سرانه مصرف آب در ایران بیشتر از سرانه مصرف کشورهای پرآب است 
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان شرقی متوسط سرانه مصرف آب در ایران را بیش از 200 لیتر و بیشتر از سرانه مصرف کشورهای پرآب اعلام کرد و یادآور شد: در صورتی که روزانه فقط 5 لیتر در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم، آب 2 میلیون و 600 نفر و اگر 10 لیتر صرفه‌جویی داشته باشیم، آب 5 میلیون نفر تامین می‌شود و دیگر نیازی به صرف هزینه‌های هنگفت برای طرح‌های آب‌رسانی شهر و روستا نخواهیم داشت .
وی با اشاره به مصرف حدود 90 درصد آب در بخش کشاورزی ابراز کرد: اگر روزانه هر خانواده 4 نفره که به طور متوسط 800 لیتر آب مصرف می‌کنند 20 لیتر صرفه جویی کنند اتفاق مبارکی در حوزه آبی کشور رقم می‌خورد که مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی در بخش آب خواهد بود .

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما