حضور برخی ارگان‌ها در سلامت اجتماعی کمرنگ است

مدیر کل بهزیستی استان خوزستان:

حضور برخی ارگان‌ها در سلامت اجتماعی کمرنگ است

27 تیر 1396 16:32

لزوم ایجاد طرح تحول نظام سلامت در بخش سلامت اجتماعی

مدیر کل بهزیستی استان خوزستان گفت: بسیاری از دستگاه‌ها در سلامت اجتماعی نقش دارند؛ ولی متاسفانه عملکرد و حضور آنها بسیار کمرنگ است و سازمان بهزیستی به تنهایی این بار را به‌عهده دارد و باتوجه به تقسیم کار ملی، ارگان‌ها باید به وظایف خود متعهد باشند و کوتاهی نکنند.
به گزارش روزان، غلامرضا صدیق راد روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران که به مناسب هفته بهزیستی برگزار شد، با اشاره به شعار امسال سازمان بهزیستی «بهزیستی محور مسئولیت و سلامت اجتماعی» است، گفت: بیشتر توجه‌ها معطوف به مقوله سلامت جسمی است؛ درحالی که سلامت روانی و اجتماعی نیز به اندازه سلامت جسمی مهم است و در پاره‌ای مواقع از اهمیت بالاتری برخوردار است. وی افزود: بحث سلامت اجتماعی باید در دل تحول نظام سلامت جای گیرد و اعتبار خاصی برای آن پیش‌بینی شود که بتوان از مقوله‌های طلاق، اعتیاد، خودکشی، فرار و غیره پیشگیری کرد.
صدیقی راد بیان کرد: ما بیشتر به‌دنبال پیشگیری هستیم که ابتدا افراد بیمار نشوند و در مراحل بعدی به فکر درمان و توانبخشی هستیم که پدیده اجتماعی طلاق مصداق آن است.
وی ادامه داد: سازمان بهزیستی در سه حوزه توانبخشی اجتماعی، پیگیری از آسیب‌ها و معلولیت‌ها فعالیت می‌کند. فعالیت این سازمان شامل دو بخش قابل مشاهده و غیر قابل مشاهده است که در حال حاضر  153 وظیفه به‌صورت نامحسوس در حال انجام است. مدیرکل بهزیستی استان در این زمینه به طرح غربالگری ناشنوایی اشاره کرد و گفت: از تمام نوزادان در بدو تولد تست شنوایی انجام می‌شود و در صورت لزوم کاشت حلزون صورت می‌گیرد و در مرحله بعد تربیت شنیداری به‌طور رایگان از سوی سازمان بهزیستی به بیمار ارائه می‌شود.  
صدیقی راد طرح پیشگیری از تنبلی چشم را یکی دیگر از این وظایف دانست و افزود: سال گذشته بیش از  95 درصد کودکان در دوران پیش دبستانی مورد سنجش قرار گرفتند و این امر نقش مهمی در جلوگیری از نابینایی و کم بینایی دارد. 
وی اظهار کرد: در حوزه توانبخشی فعالیت گسترده‌ای به  معلولین ذهنی، جسمی و روحی و روانی ارائه می‌شود که بخشی به‌صورت مستمری ماهانه و برخی به‌صورت خدمات توانبخشی است و تمام تجهیزات مورد نیاز به‌صورت رایگان در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد.
وی به درجه‌بندی بهره هوشی معلولین اشاره کرد و گفت: معلولین با بهره هوشی کمتر از 25 در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی نگهداری می‌شوند و  معلولین آموزش‌پذیر از خدمات این سازمان در مراکز روزانه استفاده می‌کنند. 
مدیرکل سازمان بهزیستی استان گفت: در حال حاضر 15 مرکز مشاوره ژنتیک مشغول خدمات‌دهی هستند و تمام زوجین باید قبل از ازدواج به این مراکز مراجعه کنند که شامل مصاحبه‌، مشاوره و آزمایش است که  دو مورد اول رایگان انجام می شود. وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 12هزار زوج مشاوره ژنتیک انجام داده‌اند، ادامه داد: همچنین 96 مرکز اقامتی و 70مرکز درمان سرپایی از این سازمان مجوز گرفته‌اند. صدیقی راد خاطر نشان کرد: تمام دانشجویان معلول تحت سرپرستی سازمان بهزیستی هستند و شهریه این افراد به صورت کامل توسط این سازمان پرداخت می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر بالغ بر 17هزار نفر از معلول استان مستمری بگیر هستند و حدود دوهزار نفر از معلولان در مراکز شبانه نگهداری می‌شوند که سال گذشته بالغ بر 10 میلیارد تومان اعتبار در این خصوص هزینه شد.
مدیرکل سازمان بهزیستی تصریح کرد: در سال گذشته برای بیش از 3 هزار نفر،11 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال‌زایی پرداخت شده است و امیدواریم امسال نیز باید 44 میلیارد تومان توسط بانک‌ها پرداخت شود.
صدیقی راد به جمعیت  33هزار نقری زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست تحت سازمان بهزیستی اشاره کرد و یادآور شد: 180 نفر از کودکان بی سرپرست در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه 85هزار معلول از این سازمان خدمات می‌گیرند‌، افزود: به مناسبت هفته بهزیستی 15پایگاه خدمات اجتماعی و 11 اورژانس اجتماعی، یک مرکز ترک اعتیاد بانوان در دزفول و احداث مرکز خانه امن برای زنان بی‌سرپرست و بی‌سرپناه در اهواز افتتاح می‌شود.
صدیقی راد از کمک 11 میلیارد ریالی این سازمان برای احداث مسکن در سال گذشته اشاره و تصریح کرد: از آنجایی که توجه دولت به معضل حاشیه‌نشینی جدی است و برنامه‌های خوبی را در نظر گرفته‌،  در این خصوص احداث پایگاه‌های خدمات اجتماعی و اورژانس اجتماعی بر عهده سازمان بهزیستی قرار داده شده لذا از 15 پایگاه اجتماعی درحال افتتاح 10 مرکز به حاشیه‌ها اختصاص دارد.
مدیرکل سازمان بهزیستی خوزستان عدم توجه ارگان‌ها به حق سه درصدی معلولان در آزمون‌های استخدامی اشاره کرد و گفت: این مقوله در ادارات و سازمان‌هایی که به صورت رسمی این آزمون را برگزار می‌کنند، رعایت می‌شود؛ اما از آنجایی که در سال‌های اخیر تعداد استخدامی‌ها کاهش یافته به صورت خودکار در جذب معلولان نیز اختلال ایجاد شده است. صدیقی راد افزود: سازمان بهزیستی برای استخدامی هر معلول تحت این سازمان، مبلغ الی  15 میلیون تومان تسهیلات به کارفرما پرداخت می‌کند. وی ادامه گفت: بسیاری از دستگاه‌ها در سلامت اجتماعی نقش دارند؛ ولی متاسفانه حضور و عملکرد آنها بسیار کمرنگ است و باتوجه به تقسیم کار ملی باید به وظایف خود متعهد باشند و کوتاهی نکنند.
وی در ادامه گفت: 20 درصد جمعیت تحت پوشش این سازمان زنان بی‌سرپرست هستند و با توجه به اینکه اعتبار این سازمان به‌طور صد در صد پرداخت می‌شود، خاطر نشان کرد: خدمات‌دهی بهزیستی بسیار وسیع است؛ لذا این اعتبار نمی‌تواند معیشت تمام خانواده‌های نیازمند را پوشش دهد و در حال حاضر تعدادی از خیرین فعالیت‌ها و خدمات‌دهی این سازمان را به دوش می‌کشند.
صدیق راد به مراکز حمایتی – آموزشی کودک و خانواده با کمک موسسه‌های خیریه برای کودکان خیابانی اشاره کرد و گفت: با جمع‌آوری اطلاعات کامل درباره کودک و خانواده وی خدمات متفاوتی از جمله آموزش مهارت‌ها به آنها ارائه می شود تا فرصتی برای کودکی کردن ایجاد شود.
در ادامه این نشست، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی خوزستان درخصوص قوانین فرزند خواندگی گفت: آینده کودک برای سازمان بسیار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ضمن آنکه تقاضا بیشتر از تعداد کودکان است. گاهی حکم قضائی مانع از این عمل می شود. محمدعلی عباسی با اشاره به اینکه در مقابل 20 کودک تحت سرپرست بالغ بر 300 متقاضی وجود دارد، افزود: با تسهیل قوانین تعداد این کودکان از 60 نفر به 20 نفر تقلیل یافته است.
وی گفت: شهروندان در صورت مشاهده کودک بدسرپرست یا بی‌سرپرست با شماره 123 تماس بگیرند و مشاوران با ارائه آموزش‌های مختلف مشکل را حل یا درصورت لزوم کودک را به مراکز بهزیستی منتقل می‌کنند.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان خوزستان درخصوص مبحث کودک آزاری نیز گفت: در سال گذشته 35 مورد کودک آزاری گزارش شده که تیم اورژانس اجتماعی حضور پیدا کرده‌اند و مشاورین این سازمان به ارائه راه حل پرداختند و در صورت نیاز با قوه قضائیه هماهنگی‌های لازم انجام شده یا به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند. وی در پایان گفت: با کمک اداره کل آموزش و پرورش برنامه‌های اطلاع‌رسانی و آموزشی برای کودکان؛حتی در مهد‌های کودک جهت آگاهی کودکان و خانواده‌ها در حال انجام است.

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما