فقرا به خاطر حمل مواد اعدام نشوند!

موافقت مجلس با کلیات طرح کاهش اعدام مجرمان مواد مخدر

فقرا به خاطر حمل مواد اعدام نشوند!

26 تیر 1396 15:3

مجلس با کلیات طرح کاهش اعدام برای مواد موافقت کرد. قرار است افرادی که بر اثر بی‌پولی و فقر و از سر ناچاری به پخش مواد دست می‌زنند، اعدام نشوند. چندی قبل هم مصوبه‌ای که در کمیسیون قضائی مجلس تصویب شد که از حذف مجازات اعدام و اعمال مجازات‌های جایگزین برای قاچاقچیان مواد خبر می‌داد. 

گروه اجتماعی - مجلس با کلیات طرح کاهش اعدام برای مواد موافقت کرد. قرار است افرادی که بر اثر بی‌پولی و فقر و از سر ناچاری به پخش مواد دست می‌زنند، اعدام نشوند. چندی قبل هم مصوبه‌ای که در کمیسیون قضائی مجلس تصویب شد که از حذف مجازات اعدام و اعمال مجازات‌های جایگزین برای قاچاقچیان مواد خبر می‌داد. 
به گزارش روزان، اگرچه اعدام تعداد زیادی از قاچاقچیان باعث شده تا در محافل حقوق بشری بین‌المللی نام ایران به عنوان یکی از کشورهایی که بیشترین میزان اعدام را دارد، ثبت شود؛ با این حال، قوه قضائیه با حذف کامل اعدام و حتی کاهش اعدام‌ها هم چندان موافق نیست؛ آنها نگران این هستند که کاهش اعدام باعث جری‌تر شدن قاچاقچیان مواد شود. مصوبات مجلس هم فعلا باید از هفت خوان شورای نگهبان رد شوند تا حالت اجرایی پیدا کنند و فعلا فقط در حد پیشنهاد هستند. 
به گفته مدیر دفتر حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس، با مصوبه دیروز، کسانی که به‌خاطر فقر و بیکاری مرتکب جرم مواد شده‌اند اعدام نخواهند شد. با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی، یک فوریت طرح کاهش مجازات اعدام محکومین موادمخدر به تصویب رسید. این مصوبه در قالب «طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر» با 182 رأی از مجموع 245 نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید. همچنین نمایندگان با ارجاع این ماده واحده به کمیسیون برای بررسی بیشتر نیز موافقت کردند. 
شرایط اعدامی‌های مواد
بر اساس کلیات ماده واحده 46 که دیروز به قانون اضافه شد، «مرتکبان جرایم مرتبط با مواد مخدر در موارد زیر مفسد فی‌الارض محسوب شده و در سایر موارد که اعدام و حبس ابد در نظر گرفته شده‌اند به بیش از 25 سال تا 30 سال حبس درجه یک محکوم می‌شوند:
الف – مواردی که مباشر جرم یا حداقل یکی از شرکا حین ارتکاب، سلاح گرم همراه داشته یا سلاح گرم یا سرد کشیده باشد. 
ب- مواردی که مرتکب براساس ماده 18 این قانون یا ماده 130 قانون مجازات اسلامی‌، سردسته گروه مجرمانه سازمان‌یافته باشد. 
پ – مواردی که مرتکب سابقه محکومیت به اعدام یا 10 سال حبس یا بیش از آن یا گذراندن حداقل 5 سال حبس به علت ارتکاب جرایم موضوع قانون مواد مخدر را داشته باشد. 
ت – ساخت یا تولید یا وارد کردن مواد موضوع ماده 8 این قانون به کشور مشروط به آنکه بیش از … کیلوگرم باشد.» 
حبس بالای دو سال، عفو و مرخصی ندارد
به نقل از مهر، همچنین براساس تبصره ذیل این ماده واحده در مورد جرایم موضوع این قانون که حبس بیش از دو سال دارد، مرتکب الزاماً باید حداقل مجازات قانونی را طی کند و کمتر از این مدت، به جز تبصره ماده 38 این قانون، مشمول معافیت، تخفیف، تبدیل، آزادی مشروط، مرخصی از زندان و سایر نهادهای ارفاقی نخواهد شد. در صورتی که حکم به مجازات بیش از حداقل مجازات قانونی باشد، دادگاه می‌تواند بخشی از مجازات حبس را پس از گذراندن حداقل مجازات قانونی به مدت 10 تا 15 سال تعلیق کند و این قانون شامل دارندگان محکومیت قطعی فعلی نیز می‌شود.
این ماده واحده پس از بررسی مجدد در کمیسیون قضائی و بررسی جزئیات در صحن علنی مجلس و همچنین اعلام نظر شورای نگهبان به قانون قطعی تبدیل خواهد شد. 
برداشتن اعدام به نفع منافع ملی نیست
حذف و حتی کاهش مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخالفان زیادی دارد. سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از مخالفان حذف مجازات اعدام است. وی معتقد است برداشتن مجازات به نفع منافع ملی کشور در مبارزه با مواد مخدر نیست. مجازات سنگین، نقش بازدارندگی ایفا می‌کند و ما وضعیت امروز جامعه و استان‌های مختلف و تاثیری که بر جوانان دارد را می‌بینیم. 
وی گفته است: کمیسیون امنیت معتقد است برداشتن چوب اعدام به ترویج قاچاق مواد مخدر کمک می‌کند و افزایش آن قطعی است. امروز از بازار قاچاق مواد مخدر میلیاردها دلار درآمد و ثروت به دست می‌آورند. ثروت را آنهایی می‌برند که محوریت قاچاق را بر عهده دارند. 
تندروی در بحث اعدام فایده‌ای ندارد
نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضائی از موافقان مصوبه دیروز مجلس است و می‌گوید: کسانی که ماه‌ها روی این طرح کار کرده‌اند، همگی جزء قضات خوش‌سابقه هستند. تندروی در بحث اعدام موادمخدر فایده‌ای ندارد و باعث کاهش قاچاق موادمخدر نمی‌شود. 
وی با بیان اینکه «ما بنا نداریم که اعدام را برای قاچاقچیان و سوداگران موادمخدر حذف کنیم و آنها کماکان محارب هستند» تصریح کرد: ما می‌گوییم اگر کسی برای اولین بار دستگیر شد و اقدام مسلحانه انجام نداده بود، باید با مجازات حبس مواجه شود.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما