صنایع معدنی بهترین جایگزین اقتصاد نفتی

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه:

صنایع معدنی بهترین جایگزین اقتصاد نفتی

26 تیر 1396 15:3

اصفهان- مدیرعامل گروه فولاد مبارکه گفت: اگر به دنبال اقتصاد جایگزین نفت هستیم باید توجه ویژه‌ای به معدن و صنایع معدنی داشته باشیم.

دکتر بهرام سبحانی تصریح کرد: یکی از شاخصه‌های کمی برای تشخیص توسعه یافتگی جوامع، اندازه‌گیری مصرف فولاد آنان است. برای تولید یک میلیون تن فولاد، اکتشاف در معدن، استخراج و فراوری انجام می‌شود و در ادامۀ این زنجیره، مواد استخراج شده تبدیل به فولاد شده و در همه صنایع ازجمله خودروسازی، ساختمان‌سازی، لوازم خانگی، صنایع مواد غذایی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مدیرعامل گروه فولاد مبارکه با اشاره به مزیت‌های تولید فولاد در کشور گفت: ماده اولیه و انرژی، برق و گاز در کشور ما فراهم است و خوشبختانه نیروی جوان و متخصص نیز در این زمینه وجود دارد.
دکتر سبحانی با اشاره به اینکه در سند چشم انداز 1404 تولید 55 میلیون تن فولاد در کشور پیش‌بینی شده است افزود: اگر فولاد مبارکه در دو سال گذشته که سخت‌ترین شرایط فولاد در دنیا بود و به صورت تقریبی تولیدکنندگان بزرگ با چالش جدی مواجه شدند، توانست از این پیچ عبور کند؛ به آن خاطر بود که کل فرایند تولید فولاد را در مجموعه خود داشت و پراکندگی در مراحل وجود نداشت. بنابراین برای دستیابی به تولید 55 میلیون تن فولاد باید به این نکته توجه شود که واحدهای پراکنده کاربردی نیستند و دیر یا زود از گردونه تولید خارج می‌شوند؛ بنابراین ظرفیت‌های بزرگ لازم است.
مدیرعامل گروه فولاد مبارکه با تأکید بر اینکه در انتخاب فناوری باید پاسخگوی بازار جهانی و محصول مطلوب داشته باشیم خاطرنشان کرد: این نکات باید موردتوجه قرار گیرد، خواه ناخواه باید با اقتصاد دنیا رقابت کنیم و به یقین می‌توانیم، چون همانگونه که اشاره شد، همه چیز در کشور مهیاست.
وی با اشاره به مزیت‌های کسب بازارهای صادراتی در همه بخش‌های صنعتی کشور اظهار کرد: اگرچه فولاد مبارکه به دلیل تأمین حداکثری بازار داخل در سال 95 صادرات خود را نسبت به سال 94 کاهش داد، اما این مهم است که نیمی از صادرات فولاد مبارکه به دلیل کیفیت بالای محصولات شرکت به اتحادیه اروپا که خود بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد است، انجام شده است. 
وی در خاتمه سخنان خود تصریح کرد: اگر اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال می‌خواهیم، به یقین این ظرفیت و توانایی در معدن و صنایع معدنی هست.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما