افزایش امید به زندگی؛ ارمغان خدمات تامین اجتماعی

استاندار خوزستان:

افزایش امید به زندگی؛ ارمغان خدمات تامین اجتماعی

26 تیر 1396 15:3

یارعلیزاده: یک سوم جمعیت خوزستان تحت پوشش تامین اجتماعی است

 روز گذشته به مناسبت گرامیداشت هفته تامین اجتماعی همایشی با حضور استاندار خوزستان‌، مدیر کل و مدیر درمان تامین اجتماعی استان خوزستان برگزار شد. استاندار خوزستان گفت: عدالت امری است مطلق و قابل ستایش که لزوما وابسته به دین و آیین نیست و دینی که به سمت عدالت نرود، امکان‌ پذیرش آن کمتر است. دکتر غلامرضا شریعتی افزود: حکمرانی خوب آن است که تلاش کند در جهت بسط و گسترش عدالت در جامعه قدم بردارد. وی گفت: به منظور محور قرار دادن عدالت اجتماعی نیاز است، برخی از نهاد‌های اجتماعی تشکیل شود، بنابراین سازمان تامین اجتماعی برای برقراری این مهم تاسیس شد که بتواند امید به زندگی و استانداردهای زندگی را ارتقا بخشد. 
شریعتی ادامه داد: دولت در آستانه برنامه پنج ساله چهارم و بعد از افزایش و خلق ثروت و درآمدهای جدید به این سمت سوق پیدا کرد که نهادهای حمایتی و عدالت محور را با اتخاذ سیاست‌های مناسب، رفاه و استانداردهای بالا تشکیل دهند و این وظیفه را به وزارت رفاه محول کرد.
استاندار خوزستان ادامه داد: متاسفانه در دولت دهم وزارتخانه رفاه  با وزارت تعاون، کارو امور اجتماعی ادغام شد که نقش کلیدی این وزارتخانه را که همانا عدالت محوری بود به نوعی کمرنگ کرد. دکتر شریعتی تاکید کرد: عدالت محوری بقدری مهم است که باید وزارتخانه‌ای را به خود اختصاص دهد و در اصول 21 و 29 قانون اساسی به برخورداری از تامین اجتماعی و نیاز به خدمات‌دهی تاکید شده است. وی به نقش درآمد سازمان تامین اجتماعی از کارگاه‌ها اشاره کرد و گفت: باید تعامل و رابطه مناسبی بین کارفرمایان و سازمان تامین اجتماعی باشد که خوشبختانه تامین اجتماعی خوزستان در این کار موفق بوده است.
دکتر شریعتی در ادامه از خروج بیماران جهت دریافت خدمات پزشکی گلایه کرد و افزود: استان خوزستان هیچ کسری در بحث خدمات پزشکی ندارد؛ حتی در برخی موارد از استان‌های دیگر پیشی گرفته است؛ بنابراین باید به منظور اعتماد متقابل بیشتر بین بیمار و پزشک تلاش بیشتری صورت گیرد.  
وی با تاکید بر اهمیت صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی در اقتصاد کشور بیان کرد: با وجود اینکه سن امید به زندگی در کشور بالا رفته، بعضی با خلق قوانین خاص سن بازنشستگی را پایین آورده و سبب ایجاد فشار مضاعف بر صندوق بازنشستگی بیمه شده اند.
استاندار خوزستان با بیان اینکه همه باید دست در دست هم دهیم تا از پیچ و خم اقتصاد کشور نجات یابیم گفت: سن بازنشستگی کاهش پیدا کرده است و این امر پذیرفتنی نیست و باید برای نیروی جوان شغل ایجاد کرد، اما نباید ایجاد فرصت شغلی به قیمت خروج نیروی مجرب و ضربه زدن به اقتصاد کشور باشد.استاندار خوزستان در پایان گفت: وظیفه خود می‌دانم که از سازمان تامین اجتماعی خوزستان تشکر کنم و امیدواریم کیفیت خدمات‌دهی این سازمان روز به روز بهبود و افزایش یابد.
در ادامه این همایش مدیر کل سازمان تامین اجتماعی خوزستان با اشاره به وجود 2 میلیون و 800 نفر تحت پوشش این بیمه در استان خوزستان اظهار کرد: در کشور حدود 42 میلیون نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند که حدود 54 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و این آمار در خوزستان 59 درصد است. محمود یارعلیزاده افزود: در خوزستان 2٫8 میلیون نفر تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند که درمجموع  6 درصد بیمه شدگان و 7 درصد مستمری بگیران کل کشور را تشکیل می‌دهد. وی با اشاره به ضریب پشتیبانی افزود: خوزستان در سال 95 با 4٫68 پایین‌ترین ضریب پشتیبانی را داشت که این امر به جهت مهاجرت مستمری بگیران به خارج از استان بوده است.
یارعلیزاده بدهی 1800 میلیارد تومانی شرکت‌ها به تامین اجتماعی سخن گفت و افزود: مولفه‌هایی مانند‌: خشکسالی، سیل، تحریم‌ها و نوسانات ارزی باعث شد که تامین اجتماعی استان نتواند تمام منابع را جذب کند و تا پایان سال 95،  1800 میلیارد تومان طلبکار است که این رقم تا به امروز از مرز 2 هزار میلیارد گذشته است. مدیر کل سازمان تامین اجتماعی خوزستان توضیح داد: 144 میلیارد تومان مربوط به دستگاه‌های دولتی ،175 میلیارد بدهی شهرداری و شرکت‌های تابعه و 450 میلیارد از این بدهی‌ها تنها به دو شرکت توسعه نیشکر هفت تپه و کارون شوشتر است.
 یارعلیزاده به کاهش سن بازنشستگی در خوزستان اشاره کرد و گفت: یکی از آسیب‌هایی که به سازمان بیمه‌گر وارد می‌شود، کاهش سن بازنشستگی است که متاسفانه در خوزستان برقراری مستمری عادی با 40٫1 بین سنین 45 الی 49سال است؛ در حالی که میانگین عادی آن 56٫8 و سن بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور 48٫92 است.
وی تصریح کرد: در خوزستان نیز حدود 513 میلیارد تومان جرایم نهفته وجود دارد که 13 هزار تقاضا برای آنها به ما ارائه شد و در واقع حدود 10 درصد تقاضاهای کشور (یک سوم مبالغ کل کشور) را شامل می‌شود‌. این مقام مسئول ادامه داد: در خوزستان جهت رونق بخشی و کمک به فضای کسب و کار 350 میلیارد تومان بخشودگی جرایم انجام شده است و امیدواریم در کنار ستاد تسهیل ما هم بتوانیم به رونق کارگاه‌ها کمک کنیم.
یارعلیزاده با بیان اینکه یکی از اهداف ما تمرکز زدایی از واحدهای خدمات‌رسان سازمان است، بیان کرد: در حال حاضر استان خوزستان 14 کارگزار فعال دارد و  پیگیر دریافت مجوز پنج کارگزاری در شهرستان‌های دیگر هم هستیم. مدیرکل سازمان تامین اجتماعی خوزستان به ضریب پشتیبانی 2.6 مسجدسلیمان اشاره کرد و گفت:  این ضریب مبین آن است که در این شهرستان اشتغال صورت نگرفته است؛ ولی در شهرستان سوسنگرد این ضریب رضایت بخش است.
همچنین مدیر درمان تأمین اجتماعی خوزستان در این همایش گفت: خوزستان بعد از تهران با 6 بیمارستان، 25 مرکز سرپایی و یک بیمارستان هیات مدیره‌‌ای دارای بیشترین مراکز درمانی است و در رتبه دوم قرار دارد. دکتر صادق جلیلی افزود: سال گذشته از طریق آزمون64 پزشک متخصص، عمومی، دندانپزشک و داروساز  و همچنین81 نفر پرستار، بهیار و نیروهای پشتیبانی جذب شده‌اند. وی از نهضت آی‌تی در سازمان تامین اجتماعی خبر داد و گفت: طرح دفترچه الکترونیک سلامت در تمام مراکز ملکی تامین اجتماعی جاری است و همچنین این طرح در مراکز طرف قرارداد تامین اجتماعی در آینده انجام خواهد شد. مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان ارتقای هتلینگ در بیمارستان را یکی دیگر از فعالیت‌های سازمان دانست و افزود: هتلینگ دو بخش بیمارستان امیرالمؤمنین انجام شده است و سایر بخش‌ها در نوبت قرار دارند. وی همچنین ادامه داد: اورژانس بیمارستان امیرالمؤمنین به صورت کامل در حال بازسازی است و با 26 تخت راه‌اندازی می‌شود. جلیلی تصریح کرد: هفت میلیارد و 200 میلیون تومان اختصاص داده شده در  سال گذشته برای عملیات ساختمانی در درمانگاه‌های ایثار و شهید نریمی اهواز و آزمایشگاه اندیمشک هزینه شد. وی افزود: پیشنهاد داده‌ایم که سه درمانگاه در سطح اهواز جهت سهولت و رفاه بیمه شدگان در دو نوبت صبح و عصر  خدمات‌رسانی کنند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما