تداوم فرافکنی اعراب بر ضد ایران

گزارش «روزان» از موج جدید ضدیت‌ها و مخالفت‌های منطقه‌ای و جهانی در ضدیت با قدرت منطقه‌ای ایران

تداوم فرافکنی اعراب بر ضد ایران

26 تیر 1396 15:3

ولیعهد کشور عربستان سعودی و روزنامه واشنگتن پست در گزارشی، موجی جدید از ایران‌ستیزی را طرح کرده‌اند. محمد بن‌سلمان در ادعاهایی واهی و بدون آوردن هیچ‌‌گونه استناد منطقی‌ای، انقلاب اسلامی ایران را علت شکل‌گیری جریان‌های رادیکال در عربستان معرفی کرده است.

گروه دیپلماسی: ولیعهد کشور عربستان سعودی و روزنامه واشنگتن پست در گزارشی، موجی جدید از ایران‌ستیزی را طرح کرده‌اند. محمد بن‌سلمان در ادعاهایی واهی و بدون آوردن هیچ‌‌گونه استناد منطقی‌ای، انقلاب اسلامی ایران را علت شکل‌گیری جریان‌های رادیکال در عربستان معرفی کرده است. همچنین، روزنامه واشنگتن پست در قالب گزارشی روند پیشروی منطقه‌ای ایران را همچون تهدید برای دسترسی زمینی ایران به نواری از تهران تا مدیترانه معرفی کرده است. هر چند این ادعاهای ضد ایرانی موضوع جدیدی نیستند و در ماه‌های اخیر بارها طرح شده‌اند اما طرح ادعاهای جدید در گزارش روزنامه واشنگتن پست و گفته‌های محمد بن سلمان نشان می‌دهد که جنس ادعاهای جدید، متفاوت از ادعاها و موج‌های گذشته ضد ایرانی است. در موج جدید ضدیت با قدرت ایران در منطقه، رویکردی تاریخی لحاظ شده و اساس انقلاب اسلامی ایران مورد انتقاد قرار گرفته و وقوع انقلاب 1357 به عنوان ریشه مسائل کنونی معرفی می‌شود. با وجود طرح این ادعاهای جدید، تاریخ چند دهه‌ای خاورمیانه نشان داده که جمهوری اسلامی ایران با توانایی دیپلماسی فرهنگی و عمومی خود در منطقه و توان بالای لجستیکی خود، از ادعاهای جدید نیز آسیب بزرگی نخواهد دید و سیر معادلات جهانی و واکنش‌های جهانی نسبت به تهران در مدت اخیر نشان می‌دهد که تلاش اعراب و برخی محافل غربی آب در هاون کوبیدن است و با نتیجه‌ای در عرصه معادلات میدانی همراه نخواهد شد. 
تکرار و تداوم موج ایران‌ستیزی در قالب متهم کردن تهران به توسعه‌طلبی
روند تحولات سیاسی خاورمیانه  نشان می‌دهد طی چند ماه گذشته، به ویژه بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا، ضدیت‌ها با تهران به شکلی بی‌سابقه افزایش پیدا کرد. در این میان کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی بیشترین اتهام‌ها را به ایران وارد کردند. ادعای آنها این بود که تهران در پی توسعه‌طلبی در منطقه و تسخیر پایتخت‌های عربی است و از این جهت باید با حمایت آمریکا به شکلی جدی در برابر تهران قرار گرفت. در همین زمینه در یکی از آخرین اظهارنظرها، ولیعهد جاه‌طلب عربستان سعودی مجددا به طرح ادعاهای واهی علیه ایران پرداخت.  به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه عکاظ، محمد بن سلمان، ‌ولیعهد عربستان در گفتگو با واشنگتن پست علیه انقلاب اسلامی ایران صحبت کرده و مدعی شده است: افراط‌گرایی دینی موجود در عربستان ناشی از پیامدهای انقلاب اسلامی ایران است.
بر اساس ادعای بن سلمان، رویکرد دینی افراطی در عربستان پدیده‌ای جدید بوده و عامل آن انقلاب ایران در سال 1979 میلادی است و اشغال مسجدالاحرام در مکه از سوی افراط‌گرایان را نیز واکنشی به افراط‌گرایی ایرانی شیعی خواند. ایراد این اظهارات از سوی ولیعهد افراط‌گرای سعودی‌ها در شرایطی است که با مراجعه به تاریخ می‌توان به وضوح این موضوع را دریافت که قدرت گرفتن خاندان آل‌سعود در نتیجه اتحاد با جریانی بوده که مهد رادیکالیسم در جهان اسلام برخاسته از آن است. در واقع، دهه‌ها پیش و از اوایل قرن بیستم این جریان وهابیت بود که با اندیشه‌های تکفیری خود، بذر خشونت و افراط‌گرایی را در عربستان کاشت و خاندان آل‌سعود در نتیجه اتحاد با آنها توانست بر مناطق مختلف عربستان حاکمیت پیدا کند. بیان این مواضع، به وضوح نشان می‌دهد که سعودی‌ها در پی بهانه‌جویی جدید برای برانگیختن مخالفت‌های جهانی و بدنام کردن تهران هستند. در شرایطی که آنها از بهانه‌جویی‌ها و اقدامات قبلی ناامید شده اند، بهترین راهکار را دست گذاشتن بر ادعاهای جدید می‌دانند.
طرح ادعای تلاش تهران برای ایجاد مسیر زمینی از تهران تا مدیترانه
علاوه بر اظهارات نسنجیده و بی‌منطق سعودی‌ها در تقابل و ضدیت با تهران، یکی دیگر از محورهایی که در چند ماه اخیر به شدت از سوی اعراب منطقه و رسانه‌های غربی تبلیغ شده، در ارتباط با ادعای تلاش ایران برای تکمیل هلال شیعی و محور مقاومت، از تهران تا مدیترانه است.  در واقع، آنها قصد دارند با بزرگ‌نمایی در قدرت منطقه‌ای ایران، پیروزی‌های چند سال اخیر کشورمان را همچون تهدیدی برای امنیت خاورمیانه و حتی کشورهای اروپایی جلوه دهند. در همین زمینه اخیرا روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با طرح ادعاهایی مبنی بر اینکه ایران در سال‌های پس از خروج نیروهای آمریکا از عراق توانسته است بر این کشور تسلط یابد،‌ نوشت: نه‌تنها کالاها و اجناس ایرانی در هر بازار و فروشگاهی در عراق به فراوانی یافت می‌شود،‌ بلکه گروه‎های تحت حمایت ایران به سختی تلاش می‌کنند تا یک گذرگاه برای انتقال نیرو و تسلیحات به سوریه و لبنان ایجاد کنند.
به گزارش ایسنا، این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشت: زمانی که آمریکا 14 سال پیش به عراق حمله کرد، به این کشور به عنوان یک سنگ بنای بالقوه برای خاورمیانه دموکراتیک و غربی نگاه می‌کرد. این حمله هزینه‌ای بیش از یک تریلیون دلار در پی داشت و جان هزاران سرباز آمریکایی را گرفت  اما ایران که تجربه جنگ خونین صدام حسین (دیکتاتور سابق عراق) علیه این کشور در دهه 1980 و استفاده وی از تسلیحات شیمیایی علیه مردم را داشت، دیگر نمی‌خواست عراق تهدیدی نظامی علیه ایران باشد. در این جریان، ایران پیروز و آمریکا بازنده شد. نیویورک‌تایمز همچنین مدعی شد که ایران به دنبال گسترش نفوذ خود نه فقط در عراق، بلکه در سوریه، لبنان، یمن و افغانستان است و می‌خواهد با یک مسیر زمینی از عراق به سوریه از طریق استان مرزی دیاله به مدیترانه برسد. طرح این موضوع در شرایطی است که همزمان با طرح برخی ادعاهای واهی که غالبا از لابی‌ها عربستان و اسرائیل در آمریکا سرچشمه می‌گیرد، جامعه جهانی رفتار و کنش‌های ایران را در تعاملات بین‌المللی مورد تمجید و قدردانی قرار داده است. 
تایید صلح‌خواهی و تعهد ایران به معاهدات بین‌المللی در جامعه جهانی
بدون تردید یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که واهی بودن ادعاهای مطرح‌شده اخیر کشورهای عربی و رسانه‌های تحت نفوذ لابی‌های عربی – اسرائیلی را اثبات می‌کند در ارتباط با مواضع رهبران سیاسی کشورهای مختلف و شخصیت‌های جهانی است. در مدت اخیر رهبران بسیاری از کشورهای اروپایی همچون بوریس جانسون، وزیر خارجه کشور انگلستان، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور کشور فرانسه و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تعهد ایران به معاهده برجام را مورد تاکید قرار داده و کنش دوستانه سیاست خارجی ایران را ستوده‌اند. در یکی از آخرین نمونه‌های مواضعی از این قبیل نیز می‌توان به بیانیه آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل به مناسبت دو ساله شدن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5  اشاره کرد. در این بیانیه آمده است: گروه 3+3، اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران دو سال پیش به یک توافق تاریخی با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دست یافتند که در قطعنامه 2231 شورای امنیت نیز به تایید رسید. برجام یک دستاورد بزرگ در حوزه منع اشاعه هسته‌ای بود که به ما این امیدواری را می‌دهد که پیچیده‌ترین موضوعات در این زمینه می‌تواند از طریق گفتگو، درک مشترک و همکاری حل شود. من اطمینان دارم که برجام بهترین راه برای اطمینان از ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران است.
همچنین، بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی رسمی سازمان ملل، گوترش افزود: من با گذشت 2 سال از توافق از ادامه اجرای آن خرسند هستم. من از جمهوری اسلامی ایران برای اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای‌اش همان‌گونه که آژانس بین‌المللی  انرژی اتمی تایید می‌کند، تشکر و قدردانی می‌کنم. من همچنین از تعهد دوباره طرف‌های برجام در 25 آوریل در وین به اجرای موثر و کامل این توافق استقبال می‌کنم. تعهد پایدار آنها برای موفقیت و اعتبار بلند‌‌مدت توافق هسته ای ضروری است. من از آنها می‌خواهم تا به همکاری با یکدیگر همراه با حسن نیت و عمل متقابل برای تضمین اینکه تمام طرف‌ها از توافق نفع می‌برند، ادامه دهند.
شکست برنامه‌های ضد ایرانی ترامپ در برابر ایران
مهم‌ترین محوری که مخالفان ایران در سطح منطقه‌ای و جهانی به آن دل ‌بسته بودند، برنامه‌ها و حمایت‌های دونالد ترامپ بود. پاره کردن برجام، طرح ناتوی عربی و ائتلاف عربی – عبری در منطقه خاورمیانه، موضوعاتی بود که کشورهای عربی و اسرائیل امیدوار بودند وارد فاز اجرایی شود اما در عمل شاهد بودیم که با وقوع برخی حوادث در منطقه و رفتار منطقی ایران در عرصه سیاست خارجی، این برنامه با شکست مواجه شده است. از یک سو، وقع بحران قطر با کشورهای عربی به رهبری عربستان طرح ناتوی عربی را از مدار توجهات خارج کرد و از سوی دیگر حمایت جامعه جهاتی از برجام، طرح ترامپ را برای پاره کردن برجام با شکست مواجه کرد. در همین مورد اخیر حمید بعیدی‌نژاد، سفیر کشورمان در لندن بر این باور است که با توجه به حمایت‌های بین‌المللی از برجام، طرح ترامپ که اعلام می‌کرد به محض روی کار آمدن این توافق را پاره خواهد کرد، ناکام مانده است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما