از درگذشت میرزا‌خانی تا خط ارتباطی ایران و آمریکا

مرور مطبوعات داخلی

از درگذشت میرزا‌خانی تا خط ارتباطی ایران و آمریکا

26 تیر 1396 15:3

خبر در گذشت نابغه ریاضیدان آمریکایی ایرانی تبار مریم میرزا خانی در اثر بیماری سرطان در 40سالگی خبر اول اکثر روزنامه‌های چاپ شده در روز یک‌شنبه است‌. بهت و ناراحتی ناشی از خبر در طرح‌ها و عکس‌های صفحات اول روزنامه‌ها هم دیده می‌شود.

خبر در گذشت نابغه ریاضیدان آمریکایی ایرانی تبار مریم میرزا خانی در اثر بیماری سرطان در 40سالگی خبر اول اکثر روزنامه‌های چاپ شده در روز یک‌شنبه است‌. بهت و ناراحتی ناشی از خبر در طرح‌ها و عکس‌های صفحات اول روزنامه‌ها هم دیده می‌شود. بیشتر تیترهای روزنامه‌ها با توجه به اینکه میرزا خانی در ریاضیات نبوغی داشته است، متناسب با ادبیات این رشته علمی‌انتخاب شده است، توضیحات مقامات مسئول در وزارت نفت درباره سند اتهام رشوه شرکت توتال به یکی از مسئولان وزارت نفت ایران درسال 2013 میلادی و همچنین قرار داد فاز 11 پارس جنوبی با شرکت توتال از جمله دیگر خبرهای روزنامه‌های‌ دیروز است‌. گمانه‌زنی‌ها از چگونگی تشکیل کابینه دوازدهم هم بحث جدا نشدنی این روزهای روزنامه‌های اصلاح‌طلب است. انتشار عکس الهام امین‌زاده، معاون حقوقی دولت یازدهم روی صفحه اول روزنامه «آفتاب» شایعه معرفی خانم امین‌زاده به عنوان نامزد وزارت دادگستری را قوت بخشیده است‌. روزنامه‌های مخالف دولت هم در سالگرد امضای برجام از نقض این توافقنامه می‌گویند‌. «جوان» برای اثبات مدعای خود از «روزنامه شرق» و صحبت‌های قبلی محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه سند آورده است، روزنامه‌های ورزشی هم خبرهای مربوط به اردو‌های آمادگی دو تیم پرسپولیس و استقلال را دنبال کرده‌اند. ظاهرا دیدار دو تیم پایتخت در آلمان برگزار می‌شود‌. 
آرمان امروز از مصوبه نمایندگان کنگره ایالات متحده برای برقراری خطی ارتباطی بین ایران و آمریکا خبر داده است، در بخشی از این گزارش می‌خوانیم: اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به اتفاق آرا به متمم قانون اختیارات دفاع ملی برای جلوگیری از درگیری با ایران در آبهای خلیج فارس رأی مثبت دادند. 
این متمم که به دلیل نگرانی آمریکا از ایجاد درگیری نظامی ‌با ایران در مجلس نمایندگان تصویب شد، اکنون برای تبدیل به یک قانون به سنا می‌رود. گفتنی است متمم این قانون، وزیردفاع آمریکا را ملزم می‌کند تا با هماهنگی وزیر امورخارجه این کشور، گزارشی درباره مزیت‌های حصول توافقی میان نیروهای نظامی‌ایران، آمریکا و نظامیان دیگر کشورهای حاضر در آ‌ب‌های خلیج‌فارس تهیه‌کرده و آن را به کمیت‌های مرتبط در کنگره ارائه کند. از سویی در صورت تصویب این مصوبه در مجلس سنا و همکاری احتمالی ایران با آمریکا برای جلوگیری از درگیر‌ی‌های نظامی‌در آ‌ب‌های خلیج فارس، به نظر این گفتگو و کانا‌ل‌های ارتباطی می‌تواند زمینه‌های دیگری میان دو کشور جهت مذاکره در مورد منافع و چالش‌های موجود مانند برجام نیز فراهم کند. 
«جوان» هم به صحبت‌های معاون دادستان کل کشور در زمینه وجود 8 هزار کانال تلگرامی‌با محتوای مجرمانه در این پیام رسان اشاره کرده است در بخشی از خبر می‌خوانیم: «آمد نیوز»، «‌وحید آنلاین»‌ و صدها کانال تلگرامی با محتوای مجرمانه و در خدمت مهندسی فرهنگی جامعه از آن سوی مرزهای ایران و به نفع جریانات ضد انقلاب، اگرچه هرازگاهی به صدر اخبار رسانه‌ها راه می‌یابند، اما همچنان فعالیت آنها ادامه دارد و خبری از فیلتر یا توقیف این کانال‌ها نیست. عبدالصمد خرم‌آبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا هنوز برخی از کانال‌های تلگرامی که اقدام به انتشار مطالب علیه امنیت ملی کشور، ارزش‌ها و مقدسات اسلامی می‌کنند، فیلتر نشده‌اند و به فعالیت مجرمانه خود ادامه می‌دهند؟ و اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران توانایی انسداد این کانال‌ها و جلوگیری از فعالیت آنها را ندارد؟ اینگونه پاسخ می‌دهد: بله درست است؛ تاکنون حدود 8 هزار کانال تلگرامی مجرمانه که علیه امنیت کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران و علیه مقدسات و هویت ملی، دینی و فرهنگی مردم مشغول فعالیت هستند، شناسایی‌شده و فهرست این کانال‌ها بارها با دستور قضائی جهت فیلتر شدن برای وزارت ارتباطات ارسال شده است، ولی تا کنون فیلتر نشده‌اند. به گفته معاون دادستان کل کشور، حتی دستور انسداد برخی از این کانال‌ها بیش از 40 مرتبه برای وزارت ارتباطات ارسال شده است. دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تصریح می‌کند: وزارت ارتباطات مکلف به اجرای دستورهای قضائی و دستورات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص فیلتر مصادیق محتوا‌ی مجرمانه است. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما