ارز تک‌نرخی سد رونق رانت و فساد

ارز تک‌نرخی سد رونق رانت و فساد

25 تیر 1396 16:27

دولت یازدهم از ابتدای فعالیت تمام تلاش خود را برای تک‌نرخی شدن نرخ ارز به کار گرفت؛ اما متاسفانه به دلایل متفاوتی تاکنون این اقدام انجام نشده است. واقعی شدن نرخ ارز به این معنی است که فعالان اقتصادی بتوانند محصولات خود را به بازارهای صادراتی با قیمت واقعی صادر کنند. اگر قیمت ارز کمتر از حد معمول باشد، باید به کالای خارجی یارانه‌ پرداخت شود. اما اگر قیمت ارز واقعی باشد، این امر باعث رشد اقتصادی کشور  می‌شود که نتیجه آن رونق تولید و افزایش اشتغال خواهد بود.

سعید قلیچی
دولت یازدهم از ابتدای فعالیت تمام تلاش خود را برای تک‌نرخی شدن نرخ ارز به کار گرفت؛ اما متاسفانه به دلایل متفاوتی تاکنون این اقدام انجام نشده است. واقعی شدن نرخ ارز به این معنی است که فعالان اقتصادی بتوانند محصولات خود را به بازارهای صادراتی با قیمت واقعی صادر کنند. اگر قیمت ارز کمتر از حد معمول باشد، باید به کالای خارجی یارانه‌ پرداخت شود. اما اگر قیمت ارز واقعی باشد، این امر باعث رشد اقتصادی کشور  می‌شود که نتیجه آن رونق تولید و افزایش اشتغال خواهد بود. واقعی و تک نرخی شدن ارز باعث تقویت بنیه اقتصادی کشور خواهد شد. همچنین واقعی بودن نرخ ارز با تاثیری که بر بازارهای مالی در کشور و ثبات اقتصادی دارد، باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران بتوانند پیش‌بینی  دقیقی از اقتصاد و آینده کشور داشته باشند.
بدون تردید چند نرخی بودن ارز در اقتصاد، به‌عنوان یکی از منابع مهم ایجاد رانت و فساد به شمار می‌رود که برای رفع این معضل، باید تلاش شود تا یک نرخ واحد در بازار ارز حاکم شود و شفافیت لازم در این بخش به وجود آید. بنابراین اگر هدف این است که طرح یکسان‌سازی نرخ ارز را در اقتصاد کشور پیاده کنیم، باید تمهیدات لازم در این راستا، به نحو مطلوب فراهم شود. در این مسیر، یکی از پیش‌نیازها و الزامات، به مسائل بین بانکی و تعاملاتی که باید با بانک‌های دنیا برقرار شود، برمی‌گردد.
بدون شک برای اجرای طرح یکسان‌سازی نرخ ارز، این مسائل و مشکلات باید حل شود. ضمن اینکه باید تعاملات‌مان با کشورهایی که منبع درآمد ارزی برای کشور ما به شمار می‌روند افزایش یابد؛ چه در بخش درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفتی، چه درآمدهای ارزی غیرنفتی. زمانی که شرایط برای اجرای این سیاست فراهم شد، باید به یک سوال مشخص پاسخ داده شود که سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز در چه محدوده قیمتی باید انجام شود؟ این موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت است. در این رابطه بانک مرکزی باید مشخص کند که اگر نرخی را ملاک قرار داده، چه منطقی پشت آن بوده و براساس چه فاکتورهایی قرار است که مثلا ارز در این محدوده، تک نرخی شود.
بانک مرکزی باید روش‌هایی را که ملاک اجرای طرح یکسان‌سازی نرخ ارز است، مشخص کند و از دیدگاه کارشناسان و استادان دانشگاهی بهره لازم را ببرد تا در نهایت با بررسی و کارکارشناسی درست، یک روش مناسب انتخاب شود تا نتیجه مطلوب را به همراه بیاورد. باید درجه کارآیی و مناسب بودن روش و مدل‌های اجرایی شدن این سیاست بررسی شود و پس از آن به اجرا درآید و این موضوع بسیار اهمیت دارد. از آنجا که ارز یکی از مهم‌ترین قیمت‌های نسبی در اقتصاد به شمار می‌رود، ازاین رو، هم بیش‌ارزشی این نرخ و هم کم‌ارزشی دلار، می‌تواند آسیب‌زا و مشکل‌ساز باشد. اما چه کنیم که نرخ ارز بهینه شود و در یک مدار منطقی حرکت کند؟ این موضوع نیازمند به‌کارگیری فرمول‌ها و روش‌های مناسب و درست است و باید به آن توجه ویژه شود.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما