هادی ساعی: آب یک‌جا زیاد بماند، می‌گندد!

حمله بی‌سابقه قهرمان تکواندو به فدراسیون؛

هادی ساعی: آب یک‌جا زیاد بماند، می‌گندد!

25 تیر 1396 16:28

هادی ساعی، تکواندوکار پرافتخار تیم ملی تکواندوی ایران بعد از ناکامی‌تیم ملی تکواندوی ایران در رقابت‌های جهانی در یک نشستی خبری حاضر شد و انتقادات تندی را نسبت به عملکرد فدراسیون تکواندو داشت. قسمت‌هایی از صحبت‌های قهرمان سابق تکواندوی ایران را در ذیل می‌خوانید:

روزان:هادی ساعی، تکواندوکار پرافتخار تیم ملی تکواندوی ایران بعد از ناکامی‌تیم ملی تکواندوی ایران در رقابت‌های جهانی در یک نشستی خبری حاضر شد و انتقادات تندی را نسبت به عملکرد فدراسیون تکواندو داشت. قسمت‌هایی از صحبت‌های قهرمان سابق تکواندوی ایران را در ذیل می‌خوانید:
فدراسیون از انتقاد خوشش نمی‌آید
سه سال مدیر فنی تیم‌های ملی بودم؛ تمام قد در کنار بازیکنان و حتی نوجوانان قرار داشتم. در این سه سال همه دوستان شاهد بودند که موثر بودم. وقتی اتفاقاتی در تکواندو رخ داد، احساس کردم صلاح نیست در تکواندو باشم و به همین دلیل کنار رفتم؛ البته فدراسیون هم راغب نبود من در کنار تکواندو باشم چرا که از انتقاد خوششان نمی‌آید، من هم به دلیل اینکه تکواندو را دوست داشتم، نمی‌خواستم همکاری کنم و به همین دلیل در عرض سه سال گذشته حتی پایم را هم در خانه تکواندو نگذاشتم، می‌خواستم ببینم واقعا تیم ملی تکواندو می‌تواند موفق شود یا خیر که دیدیم موفق نشد. 
آقایان می‌خواهند ناکامی‌را گردن مربی و بازیکن بیندازند
حتی در المپیک هم شرایط برایم مهیا بود تا در کنار ملی‌پوشان باشم اما نرفتم. در حال حاضر خوشحالم که نرفتم چون نتایج طوری رقم خورد که اگر می‌رفتم این اتفاقات بر دوش من می‌افتاد. به هر حال آقایان به دنبال این هستند که همیشه ناکامی‌را به گردن ورزشکار و مربی بیندازند، من پیش از این با تیم ملی نوجوانان و بزرگسالان نشان دادم که به دنبال موفقیت تیم‌های ملی هستم. 
همدلی در تیم ملی نمی‌بینم
همه بچه‌ها در تیم ملی زحمت کشیدند و تلاش کردند، من کنار آنها بودم و مسابقات آنها را از نزدیک دیدم هیچ وقت مربی دوست ندارد که بازیکنش ببازد یا اینکه بازیکنی دوست ندارد که در مسابقه‌ای شکست بخورد. همه تلاش کردند تا تیم نتیجه بگیرد و به هر حال یک تیم بزرگ مثل تکنواندوی ایران آدم‌های بزرگ می‌خواهد، تنها نمی‌شود کار کرد، من دلم برای مهدی بی‌باک سوخت. شما ببینید در طول این همه سال هرچه در تکواندو کسب شده با همدلی بوده است اما من امروز این همدلی را در تیم ملی نمی‌بینم. در گذشته خوابگاه، سالن و غذا هیچ‌کدام شرایط خوبی را نداشتند اما الان همه چیز داریم اما نتایج را نمی‌توانیم کسب کنیم ما در بدترین شرایط بهترین نتیجه را کسب می‌کردیم اما امروز با توجه به اینکه تکواندو هیچ مشکلی از لحاظ امکانات ندارد اما عدم همدلی باعث شده اتفاقات خوبی رخ ندهد. 
یک نماینده هم در هیات اجرایی نداریم
پولادگر هم در کره جنوبی در انتخابات شورای اجرایی نتوانست رای بیاورد. او حتی نتوانست برای یوسف کرمی‌در کمیسیون ورزشکاران لابی کند و این واقعا جای تاسف دارد. متاسفانه با توجه به اینکه اردن هیچ جایگاهی در تکواندو ندارد در آن مقطع که پولادگر در کمیته اجرایی حضور داشت، اردنی‌ها یک مدال المپیک نداشتند اما آنها این دوره هم به عنوان نماینده آسیا انتخاب شدند. اردن یک نماینده بانوان در هیات اجرایی فدراسیون جهانی دارد اما ما که در تکواندو رزومه داریم حتی یک نفر هم در هیات اجرایی نداریم، آنها دو نماینده دارند اما ما آرزو داریم تنها یک نماینده داشته باشیم.
باید تحت کنترل پولادگر باشند
 تا جایی که بنده اطلاع دارم و در جریان هستم در انتخاب سرمربی در شورای کمیته فنی رای‌گیری به نفع مهدی بی‌باک نبود. از آنجایی که مدیریت فدراسیون تکواندو مشورتی نیست، هر کسی که تحت کنترل پولادگر باشد، می‌تواند با او کار کند. این اتفاق خوبی نبود چرا که بی‌باک از قهرمانان سابق کشورمان است و آدم کوچکی نبود. او در عرصه مربیگری تجربه‌هایی دارد اما به تنهایی نمی‌تواند تیم‌ را هدایت کند در کنار او باید مشاورهای خوبی باشد. افشار و علیرضا و نصرآزادانی در کنار او هستند. افشار تجربه مربیگری در تیم ملی را دارد اما نصر کم‌تجربه است و بسیار بازیکن منظمی‌است.
مدیر تیم‌های ملی کوچک‌ترین افتخاری ندارد
در حال حاضر ببینید مدیر تیم‌های ملی کیست؟ متاسفانه مدیر فعلی تیم‌های ملی کوچک‌ترین افتخار را در تکواندو ندارد، در کره جنوبی خیلی از بچه‌ها از عملکرد و رفتار و. . . ناراضی بودند. بی‌باک هم نمی‌توانست با مدیر تیم‌های ملی کار کند و تعامل خوبی با هم نداشتند. شما ببینید که ایشان جای ذوالقدر آمده است با همه افتخارات، در این پست هیچ‌وقت ذوالقدر یا نفرات دیگر برای خود دبیر انتخاب نکرده بودند اما شاهدیم در حال حاضر مدیر تیم‌های ملی دبیر دارد این در حالی است که بنده و ذوالقدر به تنهایی جور تیم را می‌کشیدیم.
فدراسیون پشت مدال کیمیا پنهان شده است
مربیان تیم ملی ادعا می‌کنند قرعه مسابقات خوب نبود، تمام اینها بهانه است. من بی‌باک را دوست دارم اما شما نگاه کنید بچه‌های ما نفرات نخست رنکینگ در اوزان خود بوده‌اند و تا سکو قرعه سختی نداشتند. اینکه فدراسیون پشت مدال علیزاده پناه گرفته، کاملا کار اشتباهی است. کار علیزاده در مسابقات المپیک و جهان بزرگ بود و افتخار بزرگی است و من این موضوع را تایید می‌کنم. من در مسابقات جهانی در صحنه‌ای شاهد بودم که به یکباره علیزاده توانایی خود را از دست داد و پس از بازگشت مشخص شد که موضوع چیست. آقایان روی مدال علیزاده مانور می‌دهند اما در مجموع که می‌خواهند از رده‌بندی بگویند، مدعی می‌شوند که بانوان را کنار بگذارید و رده‌بندی را اعلام می‌کنند. تکواندو در مسابقات جهانی جایگاه یازدهم را کسب کرده است.
چگونگی انتخاب نماینده کمیته ملی المپیک 
یک نکته مهمی‌درباره کمیته ملی المپیک وجود دارد؛ نماینده کمیته ملی المپیک که سالیان سال است به پیشنهاد پولادگر انتخاب شده و اتفاقاً از دوستان خوب من هم است و مربی من بوده، چطور می‌تواند از فدراسیونی انتقاد کند که عضو کمیته فنی آن فدراسیون است؟ این هم یک نوع تخلف است که در تکواندو رخ می‌دهد. 
همه چیز را به نام خود زدند!
ساختن موزه، ساختن مسجد در فدراسیون تکواندو و. . . همه با کمک من بوده، من افرادی را آوردم و با کمک آنها توانستم خانه تکواندو را متحول کنم اما متاسفانه دوستان همه چیز را به نام خود زدند. بنده مدعی نیستم چرا که هرکسی که جزء خانواده تکواندو است، وظیفه دارد برای موفقیت این رشته تلاش کند و من هم به نوبه خودم کاری را که از دستم بر می‌آمد انجام دادم و هیچ ادعایی ندارم. حالا شما نگاه کنید من اگر بخواهم رئیس فدراسیون بشوم به نظر شما دوستانم زیاد می‌شوند یا دشمنانم؟ خودم جواب می‌دهم قطعاً دشمنانم زیاد می‌شوند.
پولادگر پاسخگو نیست
پولادگر در مقطعی کار کرد و افتخارات زیادی به دست آورد پس قطعا در این تکواندو سهم دارد اما به نظرم آب با تمام پاک بودنش مدت زمان زیادی یک جا بماند، می‌گندد. او خیلی زودتر از اینها با تمام افتخاراتی که به دست آورده باید در اوج می‌رفت. البته او بهتر می‌تواند تصمیم بگیرد به هر حال اگر تیم قهرمان دنیا می‌شد، اولین نفر در نشست خبری حضور پیدا می‌کرد اینکه حالا با تمام اتفاقاتی که رخ داده پاسخگو نیست، کار بسیار بدی است.
بدهی پولادگر را می‌دهم، برود!
پولادگر پیش از این می‌گفت من بدهکار تکواندو هستم و به همین دلیل باید ادای دین کنم اما فکر می‌کنم الان مردم بدهکار هستند. او 5،6 سال مدعی شده به تکواندو دین دارم و این چندسال را به این شکل سپری کرد و حالا 5،6 سال می‌خواهد بگویم به تکواندو بدهکارم و می‌خواهم بدهی‌ام را بدهم. اگر بدهی او مالی است من می‌دهم تا برود، اما بدهی‌های دیگر را چه کسی می‌خواهد بدهد؟ 
اینها خیانت است
مهدی خدابخشی نفر اول رنکینگ دنیا بود و حالا خانه‌نشین شده است. او به گراند پریکس دعوت می‌شود اما او را نمی‌برند و می‌گویند دوره بعدی نیز تو را نخواهیم برد، به همین راحتی نفر اول دنیا می‌شود، نفر پنجم و پس از مدتی نیز به نفر دهم سقوط می‌کند. نمونه دیگر آن که بسیاری از این نمونه‌ها وجود دارد، بهنام اسبقی است. او به مسابقات مختلف دعوت شده اما او را نمی‌برند. اینها خیانت‌هایی است که به تکواندو می‌شود. وقتی جوانی در رنکینگ یک دنیا قرار دارد و خانه‌نشین می‌شود این خیانت است. به هر حال یک جوان حرفی زده و نباید تاوان آن را کشورمان بدهد. محمد باقری معتمد، نایب قهرمان المپیک را خانه‌نشین کردیم چون او می‌خواست در مجمع دوره قبل به هادی ساعی رای بدهد، در مجمعی که من حضور نداشتم، اینها غرض‌ورزی شخصی است. وقتی اسم هادی ساعی را از کمیته ورزشکاران حذف می‌کنند اینها خیانت و لطمه زدن به کشور عزیزمان ایران است. متاسفم از اینکه پولادگر همه را فراری داده تا فقط خودش حضور داشته باشد حالا این حضور به چه قیمتی می‌خواهد تمام شود را نمی‌دانم. 
منتقدان می‌خواستند حرفشان به گوش وزیر برسد
چندی پیش بیانیه‌ای صادر شد و خیلی از منتقدان از طریق بیانیه می‌خواستند صدای خود را به گوش وزیر ورزش برسانند، دوستان علیه منتقدان جبهه درست کرده و از آن بیانیه هم به سود خود استفاده کردند. آنها وزیر ورزش را تهدید کردند که این نفرات آشوبگر هستند؛ خیر این‌طور نیست، هر چند من با بیانیه موافق نیستم اما منتقدان خواستند صحبت‌های خود را به گوش وزیر ورزش برسانند. به هر حال شاهد هستیم وزیر هم مدعی شده تغییری نخواهیم داشت اما من می‌دانم انتخابات اگر برگزار شود همه چیز مشخص می‌شود.
رفاقت‌ها را به بیرون از ورزش ببرید
متاسفانه با شرایطی که در تکواندو رخ می‌دهد در حال حاضر اطرافیان پولادگر دیگر اندازه انگشت یک دست هم نیستند، همه رفته‌اند و برخی از آنهایی هم که مانده‌اند در حد و اندازه خانواده تکواندو نیستند. در مورد سالن بدن‌سازی و رستوران بحث بیزینس است، من چه بگویم. واقعیت‌ها و هرچه هست را شما بهتر می‌دانید. این رفاقت‌هاست که یک مقدار دست و پای دوستان را بسته و نمی‌توانم کارشناسانه نظر بدهم، امیدوارم که دوستان رفاقت را به بیرون از ورزش ببرند.
همه آنهایی که رفته‌اند، برگردند
برای اینکه تکواندو از این شرایط خارج شود، مجمع تصمیم می‌گیرد. باید همه آنهایی که از تکواندو رفته‌اند، بازگردند؛ بازیکن، مربی و همه کسانی که همه بایکوت هستند. کشتی را نگاه کنید، همیشه مشکل داشته؛ چرا در حال حاضر به آرامش رسیده است؟ چون خادم همه منتقدان را جمع کرده و تمام صحبت‌های پیش‌کسوتان، قهرمانان و منتقدان را می‌شنود و به همین دلیل در حال حاضر کشتی در آرامش به سر می‌برد. بحث خودم نیست، پولادگر هم برود یک نفر دیگر می‌آید و این مجمع است که در مورد آینده تکواندو تصمیم می‌گیرد فقط امیدوارم مجمع را طوری نچینند که آنچه خودشان می‌خواهند بشود. 
رسانه‌ها نظرسنجی بگذارند
به هر حال خواهش می‌کنم دوستان رسانه‌ای یک برنامه نظرسنجی در مورد این موضوع در اولویت کارشان باشد به هر حال یکی از شبکه‌ها هفته‌ای 8 میلیون به یکی از دوستان می‌دهد که آنها را پوشش دهد، حالا دوستان رسانه‌ای اگر بتوانند یک نظرسنجی در مورد راضی بودن یا نبودن مردم از مدیریت فدراسیون تکواندو در برنامه‌های خودشان داشته باشند، آن وقت مشخص می‌شود که مردم از مدیریت فدراسیون راضی هستند یا خیر.  

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما