معادله نا تمام

معادله نا تمام

25 تیر 1396 16:28

خبر درگذشت مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی و استاد یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیا در ایالات متحده و حادثه درگیری در ایستگاه شهر ری  متروی تهران از جمله خبرهایی بود که روز گذشته در فضای مجازی از سوی کاربران با واکنش‌های زیادی همراه شد‌.

خبر درگذشت مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی و استاد یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیا در ایالات متحده و حادثه درگیری در ایستگاه شهر ری  متروی تهران از جمله خبرهایی بود که روز گذشته در فضای مجازی از سوی کاربران با واکنش‌های زیادی همراه شد‌. دو روز قبل جسته و گریخته برخی از پست‌های اینترنتی خبر از وخامت حال ریاضیدان نابغه ایرانی دادند‌. حتی یادداشت محمد علی نجفی، وزیر سابق آموزش و پرورش، هم که درباره مهدیه میرزا خانی نوشته شده بود‌. در بین کاربران دست به‌دست شد؛ ولی روز گذشته به یکباره در حالی که فضای پیام رسان تلگرام از فیلم 25ثانیه‌ای برداشته شده از ضارب مترو در حال به اشتراک گذاشتن بود به یکباره پست فیروز نادری در صفحه اینستاگرامش که خبر از درگذشت میرزا خانی می‌داد به اولویت بازدید کاربران در اینترنت تبدیل شد‌. از آنجایی که انتشار شایعه مرگ افراد سرشناس و نامی ایران در شبکه‌های مجازی  امری عادی است، ابتدا بسیاری از خبر‌گزاری‌ها خبر درگذشت نابغه ریاضی ایران را منتشر نکردند؛ ولی متاسفانه بعد از دقایقی اعلام شد که خبر توسط برخی از اعضای خانواده‌اش تایید شده است و موثق است‌. روز گذشته روزنامه «شرق» یادداشتی درباره مهدیه میرزاخانی منتشر کرده بود. نویسنده در این یادداشت خواستار آن شده بود تا بنای یادبود در یکی از دانشگاه‌های ایران به نام این نابغه ساخته شود یا نام یکی از دانشکده‌های ریاضیات در دانشگاه‌های کشور به نام او تغییر کند‌. امید است که این پیشنهاد بجا و شایسته عملی شود.
کانال تلگرام «هفته‌نامه چلچراغ» در خبری درباره کارنامه زندگی شخصی و علمی خانم میرزا خانی نوشت‌: مریم میرزاخانی دانش آموخته  ریاضی دانشگاه شریف و دانشگاه هاروارد نخستین دختر ایرانی بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه پیدا کرد، نخستین دختری که برای ایران در ریاضیات طلا گرفت... نخستین کسی که در المپیاد ریاضی دو مدال طلا را پشت سر هم با نمره کامل به گردن آویخت.
خانم میرزاخانی، نابغه ایرانی یکی از 10 ذهن جوان برگزیده سال 2005 و ذهن برتر ریاضیات در جهان بود. او نخستین زن و نخستین ایرانی برنده جایزه فیلدز، برترین جایزه ریاضی جهان بود.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما