شهرزاد؛ روایت باشکوه عشق‌هایی فراموش‌شده

کارگردانان سینمای ایران از مجموعه «شهرزاد» می‌گویند

شهرزاد؛ روایت باشکوه عشق‌هایی فراموش‌شده

25 تیر 1396 16:44

این روزها فضای سینمای ایران تحت‌تاثیر انتشار فصل دوم مجموعه پرمخاطب «شهرزاد» است. هرچند به اذعان بسیاری از منتقدان، این فصل با گیرایی و توانایی فصل یک آغاز نشد اما با پخش قسمت‌های بعدی، اندکی ساخت و سناریوی اثر بهبود یافت و انتظارها را برآورده کرد. درونمایه عاشقانه و در عین‌حال تاریخی بی‌گمان مهم‌ترین دلیل اقبال این مجموعه است، البته چنین مضمونی بدون حضور بازیگران جوان و خوش‌چهره‌ای که نزد مردم محبوب هستند، هیچ‌گاه چنین موفقتی به‌دست نمی‌آورد. عشق آتشین و دراماتیک فرهاد و شهرزاد که تلفیقی از نام‌های ادبیات کهن این سرزمین و خاطره عشاق اسطوره‌ای است، در مرکز این مجموعه قراردارد. در همین راستا در ادامه اظهارنظر برخی از کارگردانان سینمای ایران را نسبت به این مجموعه می‌خوانید:

گروه فرهنگ و هنر ـ این روزها فضای سینمای ایران تحت‌تاثیر انتشار فصل دوم مجموعه پرمخاطب «شهرزاد» است. هرچند به اذعان بسیاری از منتقدان، این فصل با گیرایی و توانایی فصل یک آغاز نشد اما با پخش قسمت‌های بعدی، اندکی ساخت و سناریوی اثر بهبود یافت و انتظارها را برآورده کرد. درونمایه عاشقانه و در عین‌حال تاریخی بی‌گمان مهم‌ترین دلیل اقبال این مجموعه است، البته چنین مضمونی بدون حضور بازیگران جوان و خوش‌چهره‌ای که نزد مردم محبوب هستند، هیچ‌گاه چنین موفقتی به‌دست نمی‌آورد. عشق آتشین و دراماتیک فرهاد و شهرزاد که تلفیقی از نام‌های ادبیات کهن این سرزمین و خاطره عشاق اسطوره‌ای است، در مرکز این مجموعه قراردارد. در همین راستا در ادامه اظهارنظر برخی از کارگردانان سینمای ایران را نسبت به این مجموعه می‌خوانید:
شهرزاد، یک مجموعه تلویزیونی ماندگار
سیروس الوند سریال  شهرزاد را در کنار داوود میرباقری و مهدی فخیم‌زاده از حرفه‌ای‌ترین فیلمسازانی دانست که در تلویزیون کار کرده‌اند و گفت: «این افراد آثار ماندگاری را از خود به جا گذاشته‌اند، در سریال «شهرزاد» تنوع کار در موضوع و اجراست که این امر در آثار حسن فتحی بسیار نمود دارد. فتحی ازجمله کارگردان‌هایی است که هر کاری را شروع کرده به سرانجام رسانده و حتی در مخاطب ایجاد سلیقه کرده است. حتی زمانی که آثار وی را با آثار تاریخی و پهلوانی مقایسه می‌کنیم، مخاطب به خوبی متوجه تفاوت‌ها می‌شود؛ زیرا صحنه آرایی، نور و... به بهترین شکل حرفه‌ای انجام گرفته و بازسازی‌های تاریخی آن نیز بسیارباورپذیر است.»
کارگردان «پرتقال خونی» با بیان اینکه «شهرزاد» از کلیشه قدیمی به شکل صحیحی استفاده کرده است، گفت: «همانطور که می‌دانیم عشق سوژه ازلی و ابدی است؛ اما نکته غافل این است که در درام تنها عشق کافی نیست، رقیب عشقی لازم است که این رقیب‌ها هرچه قوی‌تر باشند، موضوع را جذاب‌تر می‌کند. در تمامی درام‌های عاشقانه کلاسیک مثل لیلی و مجنون، شیرین و فرهاد و... یک رقیب عشقی وجود دارد که این موضوع در سریال شهرزاد بسیار کارساز است.»
الوند ادامه داد: «عشق پاکی بین دو بازیگر این سریال یعنی مصطفی زمانی و ترانه علیدوستی وجود دارد؛ اما در کنار این عشق رقیب عشقی (شهاب حسینی) نیز وجود دارد که درام را شکل داده و نکته بسیار مهمی است. فتحی در سریال «شهرزاد» اجرای بسیار خوب و بی‌نقصی داشته است. صحنه‌آرایی و لباس‌ها بسیار قابل باور هستند و حتی پلان‌های لاله زار که چند بار تکرار می‌شود توی ذوق نمی‌زند. سریال شهرزاد حاصل کار دسته جمعی است که گروه آن همگی خوب و درست کار می‌کنند؛ یعنی همگی با تسلط به کارشان در این اثر هنری حضور دارند و این موضوع یکی از عوامل مهم در استقبال از سریال شهرزاد است.»
داستان شهرزاد در یک برهه تاریخی
تینا پاکروان با بیان اینکه سریال «شهرزاد» یک اتفاق برای مردم و تولید رسانه‌ای و سریال سازی و درواقع یک تلنگر به تلویزیون است، گفت: «به نظرم استقبال از شهرزاد درواقع استقبال از همه موارد؛ یعنی بازیگران، قصه، کارگردان، طراحی صحنه و لباس و... بود که همه اینها به خوبی درکنار هم قرار گرفته‌اند. حسن فتحی به کارش اشراف دارد و توانمندی زیادی در نوشتن دیالوگ برای سریال‌ها دارد. کلیت قصه «شهرزاد» در یک برهه تاریخی بسیار مهم می‌گذرد که این کارگردان به بهترین و زیبا‌ترین شکل به آن پرداخته است.»
کارگردان «نیمه شب اتفاق افتاد» همچنین گفت: «مزیت کار برای مدیوم شبکه نمایش خانگی این است که مانند تلویزیون محدودیت ندارد و همین موضوع می‌تواند عامل مهمی برای جذابیت یک سریال باشد. همه مواردی که گفته شد که در استقبال از سریال «شهرزاد» تاثیرگذار بود و آن را به یک اتفاق مهم و تاثیرگذار تبدیل کرده است که تحت مدیریتی به نام کارگردان است. در این سریال انتخاب بازیگران بسیار درست بوده؛ تا آنجا که می‌توان از حضور درخشان ترانه علیدوستی نام برد و پریناز ایزدیار که درواقع شکفتن نوعی از بازیگری بود و علی نصیریان که نقش بزرگ‌آقا را در سینمای ایران برای خود ثبت کرد. از اتفاقات مهم دیگر در سریال «شهرزاد» موسیقی آن و حضور محسن چاووشی بود که از دل مردم می‌آمد؛ به همین دلیل هم تاثیرگذاری زیادی بر روی مخاطب داشت. طراحی صحنه و لباس در این سریال بسیار چشم‌گیر است.»
وی یاداور شد: «قصه این سریال از فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی غنی است و این امر یکی از دلایل موفقیت سریال است؛ زیرا مردم ما به سنت‌هایشان بسیار وابسته هستند. آمار خواندن کتاب در کشور ما بسیار پایین است و این درحالی است که مخاطب تاریخ را دوست دارد و این نوع سریال‌ها می‌توانند به خوبی وقایع تاریخی کشورمان را نشان دهند؛ همان‌طور که در «شهرزاد» هم شکل خوبی به آن پرداخته شده است. سهل الوصول کردن تاریخ یک دوره و تلفیق آن با داستان‌گویی مخاطب را راغب‌تر به دنبال کردن قصه می‌کند. مخصوصا اگر داستان‌هایی در بستر تاریخ باشد و نه تاریخ صرف.»
داستان رمانتیک و عاشقانه‌ شهرزاد
ابوالفضل جلیلی با بیان اینکه سریال «شهرزاد» به دو دلیل قابل تقدیر است، گفت: «ابتدا کارگردانی که حسن فتحی از کارگردان‌های کاردان و کاربلد است و دیگر اینکه موضوعات در ساختار به شدت درستی قرار گرفته‌اند. البته نکته قابل توجه دیگر در مورد سریال «شهرزاد» این است که تحقیق و پژوهش زیادی را به همراه داشته؛ به همین دلیل هم صحنه‌ها و لوکیشن‌ها به درستی درآمده است. من معتقدم یک اثری هنری باید همراه با پژوهش باشد که در این مجموعه به شکل گسترده و وسیعی صورت گرفته است و در جاهایی به خوبی دیده می‌شود. علاوه بر آن داستان رمانتیک و عاشقانه‌اش بسیار به دل مخاطب نشسته است؛ زیرا مردم ما امروز نیاز به عشق دارند و متاسفانه فیلم‌های عاشقانه‌مان بسیار کم است؛ به همین دلیل هم مردم ما گذشته را بیشتر از زمان حال دوست دارند؛ زیرا امروز دیگرعشق به معنایی قدیم نیست. حسن فتحی به خوبی می‌داند که چه موضوعی را انتخاب کند و آن را بپروراند.»
کارگردان «حافظ» موضوع سریال «شهرزاد» را بسیار مهم و قابل تحسین دانست و گفت: «این سریال موضوعی دارد که تا به امروز در سینما و تلویزیون به آن پرداخته نشده است. تحقیق و پژوهش موجب شناخت می‌شود؛ به همین دلیل هم این سریال از استقبال خوبی مواجه شد؛ زیرا به خوبی حرف دل مردم را می‌زند و می‌داند که چطور آن‌ها را با خود همراه کند. موضوع اصلی «شهرزاد» عشق است، چیزی که امروز همه ما به آن نیاز داریم و کمتر به نوع حقیقی‌اش برخورد می‌کنیم عشق است. به نظرم باید تعداد این نوع سریال‌ها بیشتر شود؛ زیرا با وجود آنها دیگر مخاطب نیازی به سریال‌های خارجی ندارد.»
شهرزاد؛ قصه‌ای گیرا، ساده و بی‌آلایش
یدالله صمدی نیز درباره سریال «شهرزاد» گفت: «اگر بخواهیم سریال‌های نمایش خانگی را باهم مقایسه کنیم «شهرزاد» از نظر ساختار و زمان و هزینه‌ای که برای ساخت آن شده، بسیار فاخر است. حسن فتحی و همه عوامل این مجموعه برای نشان دادن یک اثرهنری بسیار خوب برای مخاطب سنگ تمام گذاشتند. «شهرزاد» اثر بسیار ارزشمندی است که وقتی با دوستان و آشنایان درباره آن صحبت می‌کنیم، همه راضی هستند و من تا به امروز این حجم اشتیاق را درباره هیچ سریالی ندیده بودم. اولین نکته‌ای که درمورد این مجموعه بسیار نمایان است، صداقت کارگردان است که بدون دست به دامان شدن ترفندهایی که امروز در سینمای جهان مرسوم است، توانسته قصه‌ای ساده و بی‌آلایش را به بهترین شکل به تصویر بکشد.»
کارگردان «معجزه خنده» گفت: «شهرزاد، حس و نگاه خود فتحی است و به همین دلیل هم آن‌را محبوب کرده است. فتحی کارگردانی صد درصد ایرانی است که به خوبی رسم و رسومات و ریشه‌های اصلی ایرانی را در آثارش به تصویر می‌کشد و این امر شایسته تقدیر است. خوشحالم از اینکه در کشورمان شاهد چنین مجموعه عظیم و درخور توجهی هستیم.»
همدلی مخاطب با عشق شهرزاد و فرهاد
مصطفی‌ کیایی نیز گفت: «مدیوم تفاوتی ندارد. هروقت قصه خوب تعریف شود و پتانسیل لازم را داشته باشد می‌تواند مخاطب را با خود همراه کند و موفق باشد. زیربنای «شهرزاد» عشق است. در همه دنیا به همین شکل است؛ اگر عشق زیربنای درام باشد، تاثیرگذاری بیشتری دارد و در این سریال چاشنی عشق است که مخاطب را با خود همراه کرده است. حسن فتحی در ساخت مجموعه‌های سریالی بسیار موفق بوده است؛ زیرا به خوبی می‌داند قصه را به شکلی باید برای مخاطب تعریف کند. همان‌طور که در «شهرزاد» علاوه بر موضوع عشق وقایع تاریخی را نیز به تصویر کشیده است. در مورد همه سریال‌ها یا فیلم‌های تاریخی که می‌سازیم اگر فقط تاریخ را مطرح کنیم و قصه حرف اصلی را نزند، موفق نخواهد شد که این موضوع در «شهرزاد» به خوبی دیده می‌شود.»
کارگردان «عصر یخبندان» همچنین گفت: «در این سریال تاریخ، طراحی صحنه و لباس به بهترین شکل نشان داده شده است؛ اما اگر قصه عاشقانه همراه آن نبود، قطعا موفقیت امروز را نداشت؛ زیرا من معتقدم حرف اصلی را در «شهرزاد» بسترعاشقانه آن می‌زند. «شهرزاد» سریال بسیار درست و البته سختی است، اینکه کارگردانی تلاش کند تا مقطع تاریخی را با روایت مدرن بیان کند تا مخاطب آنرا به خوبی درک کند، کار بسیار سختی است؛ اما فتحی به خوبی از عهده آن برآمده است، تا آنجا که حتی دیالوگ‌‌های سریال هم از سطح بالایی برخوردار هستند.»

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما