قتل آتنا، محصول ناآگاهی جنسی کودکان

محسنی بندپی: باید کودکان را نسبت به «این پدیده‌های اجتماعی» واکسینه کنیم

قتل آتنا، محصول ناآگاهی جنسی کودکان

24 تیر 1396 15:2

قتل فجیع آتنا، دختر 7 ساله پارس‌آباد مغان، خشم و عواطف ایرانی‌ها را برانگیخته است. خبر تجاوز قاتل به این دختربچه اما ابعاد ماجرا را پیچیده‌تر کرد. خبر تجاوز به ستایش 6 ساله  و حالا خبر تجاوز به آتنای 7 ساله ذهن بسیاری از مردم را درگیر کرده است. ممکن است قربانی بعدی فرزند خردسال شما باشد. کودکی که به دلایل تابو بودن آموزش‌های پیشگیری از تجاوز در کشور، هنوز یاد نگرفته چطور از نقاط حساس بدن خود محافظت کند و فریب کودک‌آزارها را نخورد. 

مهدخت قویدل - قتل فجیع آتنا، دختر 7 ساله پارس‌آباد مغان، خشم و عواطف ایرانی‌ها را برانگیخته است. خبر تجاوز قاتل به این دختربچه اما ابعاد ماجرا را پیچیده‌تر کرد. خبر تجاوز به ستایش 6 ساله  و حالا خبر تجاوز به آتنای 7 ساله ذهن بسیاری از مردم را درگیر کرده است. ممکن است قربانی بعدی فرزند خردسال شما باشد. کودکی که به دلایل تابو بودن آموزش‌های پیشگیری از تجاوز در کشور، هنوز یاد نگرفته چطور از نقاط حساس بدن خود محافظت کند و فریب کودک‌آزارها را نخورد. 
نقص‌های قانونی برای حمایت از کودکان در برابر کودک‌آزاری و خشونت‌های جنسی فقط یک سمت ماجراهای تلخی مثل قتل ستایش و آتنا و تجاوز به آنهاست. مشکل اصلی، در نبود آموزش برای جلوگیری از وقوع این اتفاق‌هاست که باعث می‌شود احتمال وقوع دوباره هم چندبرابر شود. وقتی هم آموزش و پرورش بر آموزش پیشگیری از تجاوز به کودکان تاکید می‌کند،  تندروها در داخل کشور با اجرای این آموزش‌ها مخالفت می‌کنند. مشکل اینجاست که حتی بسیاری از والدین هم از این آموزش‌ها آگاه نیستند و فکر می‌کنند که بچه بالاخره خودش از یک‌جایی یاد می‌گیرد! یاد گرفتن‌هایی که هزینه‌های سنگینی را به کودکان تحمیل می‌کند.
آمار دقیقی از تجاوز جنسی مخصوصا به کودکان در ایران وجود ندارد. علاوه بر اینکه پلیس علاقه چندانی به ارائه این آمار ندارد، مردم هم به بهانه حفظ آبرو، تمایلی برای گزارش این موارد به پلیس ندارند. طبق آمارهای منتشرشده بین‌المللی، عمده تجاوز به کودکان در محیط‌های فامیلی و از سوی اقوام نزدیک صورت می‌گیرد؛ گزارش نکردن این موارد و سرپوش گذاشتن بر آنها باعث تکرار این موارد و آسیب دیدن بیشتر کودکان می‌شود اما بیشتر خانواده‌ها ترجیح می‌دهند به بهانه‌های واهی مثل حفظ آبرو، در این موارد سکوت کنند و حتی کودک قربانی را مقصر بدانند یا طرد کنند!
«اسماعیل احمدی‌مقدم»، فرمانده نیروی انتظامی‌ وقت،  سال 1390 در گفتگویی  با روزنامه «قانون» از ثبت 900 پرونده درباره تجاوز در همان سال خبر داد. به گفته وی، حدود 40 درصد آمار مربوط به تجاوز به زنان و 60 درصد آن مربوط به مردان بوده که بیشتر این افراد در گروه سنی زیر 15 سال بودند.
آمار فوق تقریبا تنها آماری است که به صورت رسمی ‌در مورد مسئله تجاوز در ایران از سوی مسئولان مطرح شده است. نکته مهمی ‌که در این آمار وجود دارد، این است که بر خلاف باور عمومی ‌که معتقدند قربانیان تجاوز زنان هستند، مردان و پسربچه‌های زیادی هم حتی در ایران قربانی تجاوز جنسی هستند.

قتل آتنا و تجاوز به او با واکنش‌های زیادی از سوی مسئولان مواجه شد
محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کشور در واکنش به مرگ «آتنا»  و تجاوز به  این کودک، در یادداشتی از اجرای طرح «ماد» با مشارکت آموزش و پرورش خبر داد و نوشت: لازمه مقابله با این پدیده، پذیرش این آسیب در جوامع کنونی و آگاه‌سازی والدین و کودکان نسبت به این گونه آسیب‌ها و واکنش مناسب و به موقع در برابر آ‌نها خواهد بود. چاره‌ای نداریم جز اینکه برای مقابله با این‌گونه پدیده‌های اجتماعی، نوجوانان و کودکان را واکسینه کنیم و بپذیریم که بدون آگاه‌سازی این قشر، اتفاقات مشابه دور از انتظار نخواهد بود.
وی در این موارد اولویت را به پیشگیری و آموزش نسبت داد و گفت: طرحی با مشارکت وزارت آموزش و پرورش تحت عنوان مشارکت اجتماعی دانش‌آموزان (ماد) به منظور حساس‌سازی و آگاه‌سازی دانش‌آموزان در دست اجراست. ما در این طرح‌ تلاش داریم تا دانش‌آموزان را نسبت به مسائل اجتماعی توانمند کنیم و با افزایش مهارت‌های فردی، کاهش معضلات اجتماعی را محقق کنیم.
حسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت هم از زاویه دیگری به مرگ آتنا واکنش نشان داده و از ضرورت آموزش جنسی به کودکان و توجه مسئولان به مقوله آموزش عمومی‌ مردم تاکید کرده است. وی با انتشار یادداشتی در کانال تلگرامی ‌خود، نوشته است: بارها از اهمیت سلامت روان در جامعه و نقش آن در تعادل و تثبیت امنیت اجتماعی سخن گفته شده است. مطالعات انجام‌شده در حوزه روان‌پزشکی نشان می‌دهد در جوامع بشری سوءرفتار جنسی با کودکان، شایع‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود. مطالعات انجام‌شده همچنین بیانگر این واقعیت است که کودکان، بیشتر مورد تعرض فردی قرار می‌گیرند که با آنها آشنایی یا حتی نسبت فامیلی دارد، چراکه این آشنایی موجب اعتماد کودک می‌شود و در نتیجه امکان چنین عملی را آسان‌تر می‌کند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما