انتقادات به شورای عالی سیاست‌گذاری باید صبورانه بررسی شود

الهه کولایی در گفتگو با روزان :

انتقادات به شورای عالی سیاست‌گذاری باید صبورانه بررسی شود

24 تیر 1396 15:3

الهه کولایی یکی از فعالان سیاسی اصلاحطلب و عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در گفتگویی با روزان به نقد و تحلیل عملکرد این شورا در دوره اخیر انتخابات و همین طور حواشی و انتقاداتی که بعضا نسبت به این شورا مطرح است ، می‌پردازد؛ نقد و انتقادهایی که حتی تا سطح پیشنهاد تعطیلی شورای عالی نیز پیش رفته است تا به نوعی بتوان چنین متصور بود که شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بعد از چند دوره موفق در رقابت‌های انتخاباتی اکنون در یک مرحله گذار مهم قرار گرفته است.

گروه سیاسی فرشاد اعظمی: الهه کولایی یکی از فعالان سیاسی اصلاحطلب و عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در گفتگویی با روزان به نقد و تحلیل عملکرد این شورا در دوره اخیر انتخابات و همین طور حواشی و انتقاداتی که بعضا نسبت به این شورا مطرح است ، می‌پردازد؛ نقد و انتقادهایی که حتی تا سطح پیشنهاد تعطیلی شورای عالی نیز پیش رفته است تا به نوعی بتوان چنین متصور بود که شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بعد از چند دوره موفق در رقابت‌های انتخاباتی اکنون در یک مرحله گذار مهم قرار گرفته است. کولایی در این خصوص به ما می‌گوید که « باید صبورانه به تمام انتقادات توجه کرد» نکته‌ای که به نظر می‌رسد تصمیم تعطیلی این شورا دست‌کم در این دهه پر فروغ و موفق اصلاح طلبان‌، پیشنهاد غیر قابل اجرایی باشد.
*اخیرا صحبت‌هایی درباره عملکرد شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در خصوص انتخابات شوراهای اسلامی‌شهر و روستای سال 96 از سوی برخی صاحب نظران و کارشناسان و فعالان سیاسی حتی اصلاح طلب مطرح شده است. گفته می‌شود که در این خصوص جلسات ویژه‌ای نیز با حضور برخی از منتخبان مردم در شورای تهران و همچنین اعضای شورای عالی سیاست گذاری برگزار شده است. نظر شما در خصوص این تغییر و تحولات چیست؟
همان طور که شما اشاره کردید صحبت‌هایی در این خصوص از جانب برخی دوستان مطرح شده است ولی واقعیت آن است که هنوز تصمیمی‌ درباره اتمام مأموریت شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گرفته نشده است. البته طی این روزها جلساتی درباره عملکرد و آینده این شورا برگزار شده است ولی تاکنون تصمیم قاطعانه در این خصوص اتخاذ نشده است.
*آیا عزم و تصمیم جدی در این جلسات وجود دارد که به سرانجام آن بتوان امیدوار بود؟
قطعا تمام تلاش دوستان و همکاران همواره  بهبود سطح کیفی این شورا بوده و هست و اکنون نیز شورای عالی نقد و ارزیابی همه‌جانبه عملکرد خود را هدف قرار داده تا بر اساس آن در مورد فعالیت‌های آتی تصمیم‌گیری کند.
*بعد از انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی‌شهرها و روستاها برخی معتقد بودند که شورای عالی سیاست گذاری می توانست عملکرد بهتری در تدوین و تکمیل لیست انتخاباتی بویژه در حوزه تهران داشته باشد. شما عملکرد شورای عالی سیاست گذاری را در خلال تدوین و تکمیل لیست تهران چگونه ارزیابی می‌کنید و تا چه اندازه با آن همراه و موافق هستید؟
به رغم طرح برخی انتقادات که بخشی از آن قابل توجه و بخش دیگر نیز نمی‌تواند خیلی معنا دار باشد، من از شما می‌خواهم که در نظر داشته باشید عملکرد‌ موفق شورا برای انسجام‌بخشیدن به فعالیت‌های سیاسی اصلاح‌طلبان بر هیچ‌کس پوشیده نیست، ضمن آنکه مانند هر کنش انسانی ایرادهای گوناگونی هم به آن وارد است، اما باید بیاموزیم که به‌نقد صریح بپردازیم. لذا در کنار همین نقدهایی که وارد می‌شود ، عملکرد شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان قابل دفاع و حتی تحسین برانگیز است.
*تمامی‌این حواشی به نحوی با آغاز انتخابات شروع شد و بعد از آن کمرنگ‌تر شد. به تعبیری چنین تصور می‌شود که فعالیت چنین شوراهایی و ائتلاف‌هایی صرفا محدود به دوران انتخابات می‌شود. شما فکر می‌کنید که با اتمام فصل انتخابات مهمترین رسالت شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان چه خواهد بود؟
شاید چنین برداشتی مطرح باشد و برخی اساسا فعالیت احزاب و گروه‌های ائتلافی را منحصر و محدود به انتخابات تصور کنند. البته نباید از این نکته غافل بود که‌ مهم‌ترین فصل فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی- که در اینجا منظور اصلاح‌طلبان است. فعالیتی در عرصه انتخابات است. ولی قطعا زمانی که انتخابات پیش رو نیست باید به انسجام‌بخشی و هماهنگی میان احزاب برای پیشبرد برنامه‌ها و اهداف یا تأمین خواسته‌ها و مطالبات مردم ایران بپردازد. بر همین اساس انجام این تکلیف جز با نقد و بررسی همه‌جانبه و بازنگری مجدد که خود فعالیتی زمان‌بر است، حاصل نخواهد شد بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که شورا منحل شود و بار دیگر به فعالیت بپردازد بدون آنکه به‌نقد و ارزیابی عملکرد خود پرداخته باشد.
*اما طی چند روز اخیر برخی با اشاره به اتمام فصل انتخابات و همین طور عملکرد شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در ادوار اخیر انتخاباتی خواستار تعطیلی این شورا بودند. نظر شما در این خصوص چیست؟
من فکر می‌کنم که در این زمینه باید صبورانه به بررسی‌ها تن داده شود تا با اصلاح عملکردهایی که صحیح نبوده برای ادامه فعالیت کارآمد و مؤثرتر شورا در مسیر مطالبات مردم گام برداشته شود.
*پیش بینی شما از سرنوشت کابینه دولت دوازدهم چیست؟ آیا شورا در این خصوص جلسه و یا نشست مشترکی با اعضای دولت داشته است؟
حداقل تا امروز چنین اتفاقی رخ نداده است اما بدون تردید زمانی که اصلاح‌طلبان در شکل‌گیری نهاد دولت نقش اثرگذار و تعیین‌کننده ایفا کردند در ادامه فعالیت‌های آن‌هم از طریق منتخبان خود در مجلس شورای اسلامی، برآورده کردن خواسته‌های مردم را دنبال می‌کنند. نباید فراموش کرد اعضایی از این شورا امروز در فراکسیون مجلس حضور دارند و در رأس آنها ریاست این فراکسیون، آقای عارف است که انجام این وظیفه را برعهده‌گرفته‌اند.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما