بسته اشتغال فراگیر در دستور کار دولت تدبیر و امید

استاندار خوزستان تاکید کرد:

بسته اشتغال فراگیر در دستور کار دولت تدبیر و امید

23 تیر 1396 23:58

دولت تدبیر و امید بسته پنج‌گانه رونق تولید و ایجاد اشتغال فراگیر را در دستور کار قرارداده است.

روزان- استاندار خوزستان دیروز در آیین بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن و تجلیل از واحدهای نمونه صنعتی استان خوزستان گفت: هدف‌گذاری شده که960 هزار شغل ایجاد شود و سند آن آماده شده و برش استانی آن هم تقریبا نهایی شده است که در آن خط‌مشی‌ها و سیاست های کلان مشخص شده و اولویت‌ها و ماموریت‌ها برای دستگاه‌های مختلف جهت ایجاد اشتغال تعیین شده است.
دکتر غلامرضا شریعتی تصریح کرد: دولت همچنین بسته پنجگ‌انه رونق تولید و ایجاد اشتغال شامل بسته ارتقای توان تولید ملی، بسته تامین مالی و سرمایه‌گذاری، بسته جذب، توسعه و تعمیق تکنولوژی، بسته تجارت‌خارجی و توسعه‌صادرات غیرنفتی و مدیریت هدفمند واردات و بسته اشتغال و توانمندسازی نیروی کار را در دستور کار قرارداده و برش‌های استانی آن هم انشاالله به زودی ابلاغ خواهد شد که وظایف هر سازمان و نهاد و دستگاهی در این زمینه مشخص خواهد شد و با تلاش انشاالله در پایان سال بتوانیم به شعاری که مقام‌معظم‌رهبری برای امسال نام‌گذاری کردند و هدفی که در برنامه پنج ساله ششم مدنظر است، برسیم و نیاز اشتغال کشور را در حد امکان فراهم کنیم.
شریعتی یادآور شد: این بسته‌ها جزء اسناد بالادستی است و همه دستگاه‌ها ملزم هستند به آن پایبند باشند.

استاندار خوزستان توضیح داد: از سال گذشته پیش‌بینی کردیم که از اعتبارات عمرانی استانی استفاده کنیم. این بودجه‌ها معمولا صرف پروژه‌های عمرانی در حوزه‌های مختلف خدماتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می‌شود؛ اما امروز یکی از معضلات اصلی جامعه اشتغال است؛ به همین علت تیم اقتصادی استان به این نتیجه رسیدند که باید پیگیری شود تا در قانون بودجه کمک‌های فنی اعتباری لحاظ شود و ما بتوانیم از این محل کمکی به صنایع کوچک و متوسط استان که صنایع اشتغال‌زا هستند، داشته باشیم.

 سرمایه‌گذار را در دالان های مجوزهای اداری گیر نیندازیم 
شریعتی تاکیدکرد: سرمایه‌گذار وقتی می‌آید، او را در دالان های مجوزهای اداری گیر نیندازیم و برای مجوزی مدت‌ها پشت در نماند تا مجوز لازم را اخذکند. تلاش شود با محوریت تولید در بخش‌های صنعت و کشاورزی و علوم دانش بنیان با تکنولوژی مناسب که باعث افزایش فرصت‌های شغلی می‌شود برنامه‌ریزی کنیم.
وی اظهار کرد: در هیچ کشوری تولید با سود و بهره 18 درصد پاسخگو نیست و نمی توان شعار حمایت از تولید و صنعت و کشاورزی داد و انتظار اشتغال‌زایی داشت؛ اما در عین حال سود تسهیلات و وام‌ها 18 درصد یا بیشتر باشد و این شرایط را به وضعی می‌رساند که اکنون صنایع کوچک و متوسط درگیر آن هستند و یا با کمتر از ظرفیت کار می‌کنند یا نیمه کاره رها شده‌اند و یا سرمایه در گردش را ندارند و تعطیل شده اند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: به همین خاطر تصمیم‌گیری شد از اعتبارات عمرانی استانی بسته‌های حمایتی از تولید لحاظ شود و با کمک صندوق‌ها تسهیلاتی در اختیار صنایع کوچک و متوسط قرار خواهیم داد تا بتوانند سرمایه در گردش خود را تامین کنند یا در صورت داشتن پیشرفت فیزیکی 65 تا 70 درصد بتوانند طرح خود را به اتمام برسانند و اشتغال لازم را در استان ایجاد کنند و یا اینکه اگر صندوق ها امکانپذیر نبود از بانک ها استفاده خواهیم کرد و سود این وام ها را ما پرداخت خواهیم کرد تا این تسهیلات به صورت قرض الحسنه باشد. این یک تصمیم استانی است که برای حمایت از تولید گرفته شده است.

شریعتی بیان کرد: در بخش ملی هم بعضا مشکلاتی بود از این قبیل که بانک ها از رهن بردن طرح طفره می‌رفتند؛ ولی امسال تصریح شده که باید این کار را بکنند و بدهی‌های جاری را لحاظ نکنند و انشاالله بتوانیم با طیب خاطر و تعامل بیشتر با بانک‌ها کار را جلو ببریم و صنایع بتوانند از این امکانات بهره ببرند. البته بانک ها وعده داده‌اند تعامل بهتری داشته باشند و ما امیدواریم در سال‌جاری در هر دو بخش استانی و ملی با یک برنامه هدفمند تلاش شود که نتیجه مورد نظر حاصل شود و اشتغال در نظر گرفته شده برای استان محقق شود.

استاندار خوزستان تاکید کرد: ما در عین حمایت از تولید باید تولیدکنندگان را تشویق کنیم که قدرت رقابت‌پذیری خود را بالا ببرند و اگر بناست تولید همیشه دوام داشته باشد، باید رقابت‌پذیر و به روز باشد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما