تشکیل کابینه منسجم و کارآمد

تشکیل کابینه منسجم و کارآمد

21 تیر 1396 13:55

جریان رادیکال در حال ایجاد یک فضای روانی برای آقای روحانی است که او را از تشکیل یک کابینه هماهنگ با 24 میلیون رأی دور کند؛ وگرنه آنها می‌دانند که این خواسته نه منطقی است و نه برآورده می‌شود. 

عبدالله ناصری
فعال اصلاح‌طلب 
جریان رادیکال در حال ایجاد یک فضای روانی برای آقای روحانی است که او را از تشکیل یک کابینه هماهنگ با 24 میلیون رأی دور کند؛ وگرنه آنها می‌دانند که این خواسته نه منطقی است و نه برآورده می‌شود. 
همان‌طور که اصلاح‌طلبان از ابتدا اعلام کردند به دنبال هیچ سهمی ‌از آقای روحانی نیستند، جز تشکیل دولتی کارآمد، منسجم و هماهنگ که بتواند مطالبات جامعه مدنی شکل‌گرفته به پشتوانه و همراهی اصلاح‌طلبان برای حمایت از او را پاسخ دهد. بنابراین نظرات اخیر برخی اصول‌گرایان نه‌تنها زیاده‌خواهی که بیش از آن جنگ روانی برای قرار دادن آقای روحانی در فضایی است که به حداقل‌هایی قناعت و کابینه را بر اساس آن اقلیت‌ها معرفی کند. 
به‌عنوان یک اصلاح‌طلب تأکید دارم درصورتی‌که آقای روحانی یک اصول‌گرای کارآمد، کار بلد و همراه با دولت را در وزارتخانه‌ای به کار گمارد، حتماً مورد نقد قرار نخواهد گرفت؛ بنابراین حضور صرف یک غیر اصلاح‌طلب یا اصول‌گرا معتدل در کابینه نه مسئله اصلاح‌طلبان و نه مسئله آقای روحانی باید باشد، مهم تشکیل یک کابینه منسجم و کارآمد است. 
آنچه امروز نخبگان و جامعه مدنی در فضای مجازی، مکتوب و در گفتگوها و جلساتی که با دولتمردان دارند، مطرح می‌کنند عدم حضور چهره‌هایی که علی‌رغم داشتن شخصیت‌های خوب اما ناکارآمد بودند، است که در طول این چهار سال نتوانستند به‌خوبی بدرخشند؛ بنابراین نکته‌ای که باید موردتوجه روحانی قرار گیرد و مورد انتظار اصلاح‌طلبان هم محسوب می‌شود، همین امر به‌حساب می‌آید که هیچ نوع سهم خواهی یا سفارش برای دولت آینده نیست. 
جریان اصلی اصلاح‌طلبان با آقای روحانی دیدارمی‌کنند و مشورت می‌دهند، اما این حق رئیس جمهور است که نظر دهد، ولی باید انتظار جامعه مدنی 24 میلیونی که برحق هم هست، بدون پاسخ نماند. آقای روحانی باید یک کابینه کارآمد و منسجم ‌تشکیل دهد؛ به‌خصوص آنکه چهار سال آینده دوره پایانی او به‌حساب می‌آید و باید حتماً در پایان یک داوری سیاسی مطلوب و نمره قابل قبول تری از دوره اول برجا گذارد که درآینده وجهه خود را حفظ کرده باشد. 
آقای روحانی سه کارگروه به منظور تعیین کابینه تشکیل داده که در بین آنها طبیعتاً اصلاح‌طلبان حضور دارند و پیشنهاد‌هایی ارائه‌شده که چهره‌های اصلاح‌طلب و معتدل ممکن است پررنگ‌تر باشند، اما امروزکشور در شرایطی قرار دارد که تمرکز درباره این ویژگی‌ها را برنمی‌تابد و به‌عنوان یک اصلاح‌طلب معتقد هستم اگر برای آقای روحانی تردیدی به وجود آمد تا بین یک اصول‌گرای معتدل کارآمد، توانمند و شجاع، و انتخاب یک اصلاح‌طلب منفعل قرار گرفت، حتماً اولی برای برآورده‌کردن انتظار جامعه اولویت دارد. 
مطالبات عمومی ‌اصلاح‌طلبان یک کابینه کارآمد ملی و محلی (استانداران و فرمانداران) است. آقای روحانی باید بر این نکته تمرکز داشته باشد و به دنبال شکل‌گیری شرکت سهامی ‌در دولت دوم نباشد و هیچ سهمیه‌ای از فرد یا جریانی درون کابینه نباید به این اعتبار در آن ورود پیدا کند.  

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما