سرانه فضای هر زندانی در اصفهان یک سوم فضای استاندارد است

مدیرکل زندان‌های اصفهان:

سرانه فضای هر زندانی در اصفهان یک سوم فضای استاندارد است

21 تیر 1396 13:55

امینی هرندی- مدیرکل زندان‌های استان اصفهان گفت: تعداد زندانیان 3 برابر ظرفیت زندان هاست و این مسئله کار اصلاح و تربیت را با مشکل جدی مواجه کرده است؛ باید توجه داشت که اصرار به زندان رفتن افراد خود باعث ایجاد آسیب می‌شود و قبح زندان به‌عنوان مجازاتی برای جرایم خاص و خطرناک نباید شکسته شود.

اسدالله گرجی‌زاده در جمع خبرنگاران افزود: بی‌توجهی به زندانیان و خانواده  آنها آسیب‌های اجتماعی را به جامعه سرایت می‌دهد و مشکلات جامعه را چند برابر می‌کند. مدیرکل زندان‌های استان اصفهان با تأکید بر اینکه حساب خانواده زندانی را باید از خود او جدا کرد، تصریح کرد: توجه به خانواده زندانیان، حمایت اجتماعی و کمک به حل مشکلات آنها آسیب‌های اجتماعی را کاهش داده و مانع از بازتولید بزهکاری می‌شود. گرجی زاده افزود: ورودی امسال زندان‌ها 30 هزار و 500 نفر در سال 95 بوده که این رقم نسبت به سال 94، یک و هشت دهم درصد کاهش داشته است. گرجی زاده در ادامه با بیان اینکه 81 درصد از زندانیان در سال 95 فاقد سابقه کیفری بوده و برای نخستین بار به زندان آمده بودند، گفت: در حال حاضر 96 درصد زندانیان مرد و 4 درصد از آنها زن، هستند؛ همچنین 57 درصد زندانیان متأهل و 3 درصد زندانیان بی‌سواد هستند. وی گفت: در سال 95 برای زندانیان استان اصفهان 57 هزار و 600 مورد مرخصی برای 10 هزار و 300 نفر در نظر گرفته شد که به‌طورکلی 563 هزار روز مرخصی در سال 95 برای زندانیان این استان از طرف اداره زندان‌ها رد شد. مدیرکل زندان‌های استان اصفهان اظهار کرد: مواد مخدر با 26 درصد از ورودی زندان‌ها در صدر جرایم قرار دارد که 50 درصد از زندانیان حال حاضر را تشکیل می‌دهند؛ همچنین سرقت با 20 درصد، جرم علیه اشخاص با 14 درصد و محکومیت‌های مالی با 13 درصد به ترتیب بیشترین تعداد ورودی زندانیان را به خود اختصاص داده‌اند. نایب‌رئیس هیئت‌مدیره انجمن حمایت از زندانیان گفت: تعداد زندانی‌های کشور، تعداد بسیار بالایی است؛ به‌طوری‌که رتبه اول در میان کشورهای اسلامی و رتبه هشتم دنیا را در این زمینه‌ داریم و این تعداد زیاد زندانیان باعث بروز مشکلات و آسیب‌های اجتماعی می‌شود. وی تأکید کرد: نخستین اقدام اداره زندان‌ها نسبت به هر زندانی، رسیدگی به امر بهداشت و درمان و چاپ کامل است؛ افراد توسط پزشک معاینه و از هر لحاظ چکاب و بیماری یابی می‌شوند.گرجی‌زاده عنوان کرد: در حال حاضر همه خدمات پزشکی از جمله دندانپزشکی، آزمایش‌ها و موارد دیگر در زندان‌های استان اصفهان رایگان است، 70 درصد کسانی که وارد زندان‌ها می‌شوند دچار مشکل اعتیاد هستند؛ اما 50 درصد افراد موجود در زندان، معتادان تحت درمان هستند.
وی با بیان اینکه روزانه 3 تا 5 هزار تومان سرانه درمانی و بهداشتی برای هر نفر زندانی است، گفت: خوراک، بهداشت و درمان و مباحث فرهنگی به ترتیب بیشترین هزینه‌ها و سرانه‌ها را در زندان‌های استان اصفهان به خود اختصاص می‌دهند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما