کوچک شدن طبقه متوسط

انتخاب دبیر جدید مجمع تشخیص مصلت نظام

کوچک شدن طبقه متوسط

21 تیر 1396 13:56

خبر احتمال انتصاب آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، رئیس سابق قوه قضائیه به سمت دبیر کل مجمع تشخیص مطلحت نظام از جمله خبرهای مهم روزنامه‌های سه‌شنبه بود‌. بعد از فوت علی اکبر هاشمی‌رفسنجانی، آیت‌الله موحدی کرمانی از چهره‌های شاخص مجمع روحانیت مبارز و امام جمعه موقت تهران، به سمت دبیر کلی مجمع تشخیص مصلحت منصوب شد‌.

خبر احتمال انتصاب آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، رئیس سابق قوه قضائیه به سمت دبیر کل مجمع تشخیص مطلحت نظام از جمله خبرهای مهم روزنامه‌های سه‌شنبه بود‌. بعد از فوت علی اکبر هاشمی‌رفسنجانی، آیت‌الله موحدی کرمانی از چهره‌های شاخص مجمع روحانیت مبارز و امام جمعه موقت تهران، به سمت دبیر کلی مجمع تشخیص مصلحت منصوب شد‌. یکی از روزنامه‌ها هم از احتمال انتصاب آیت‌الله رئیسی، متولی آستان قدس رضوی به سمت دبیر کلی مجمع تشخیص مصلحت خبر داد‌. سخنرانی سردار قاسم سلیمانی در جمع خانواده‌های شهدا و به مناسبت آزاد شدن شهر موصل عراق از جمله خبرهایی بود که بیشتر روزنامه‌های اصول‌گرا آن را کار کرده‌اند. خبر چگونگی تهیه لیست امید برای شرکت در انتخابات شورای شهر هم به سریال خبری صفحات اول روزنامه‌های اصلاح‌طلب تبدیل شده است‌. بعد از شورای عالی سیاست‌گذاری و غلامحسین کرباسچی و حسین مرعشی حالا نوبت به محمد‌رضا عارف و حزب اتحاد ملت علی شکوری راد رسیده است تا مسئولیت گنجاندن افراد در لیست امید را بر عهده بگیرد. 
«شهروند» مصاحبه‌ای کرده است با معاون امور فرهنگی و علنی سازمان برنامه و بودجه درباره نابرابری‌های اجتماعی و عدالت که در بخشی از این مطلب می‌خوانیم:  به‌ طور کلی چهار عامل شکل‌دهنده این شرایط و فضا در جامعه است؛ یعنی ما هم گرفتار نابرابری در جامعه هستیم و هم در سیاست‌گذاری‌ها اشکال داریم. ما باید منابع و اقدامات را در جهت کاهش نابرابری‌ها ببریم؛ اما این اتفاق به‌طور کامل انجام نمی‌شود. این موضوع هم نمود عینی دارد و هم نمود ذهنی. نمود ذهنی آن از چند عامل نشئت می‌گیرد؛ عامل اول تبلیغات است. ما شاهد این هستیم که هر چند ‌سال یک‌بار یک جریان سیاسی شروع می‌کند به اینکه مدام احساس نارضایتی را در مردم تشدید کند و نقاط ضعف دولت را نشان دهد، بگوید که فقر گسترش پیدا کرده و دولت قبلی هیچ کاری نکرده؛ درست مثل زمان انتخابات. عامل دوم تبلیغات خارجی است. منافع شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای خارجی این است که چهره سیاهی از جامعه نشان دهند. عامل سوم روانی است؛ یعنی ما نوعا افراد ناراضی هستیم. عامل چهارم هم انتظارات است. همیشه باید نسبت انتظارات به امکانات در جامعه کوچک‌تر یا مساوی یک باشد. 
 همان‌طور که گفتم، مهم‌ترین عامل ایجاد نابرابری تورم است؛ دولت فعلی توانسته تورم را مهار کند، بنابراین قدرت خرید خانوار و هزینه‌های غیرخوراکی رشد خوبی داشته و این تا حدودی نشان می‌دهد که بهبود حاصل شده است. این شاخص در‌ سال 75 تا‌ سال 85 رشد داشته، در‌ سال 90 و 91 افت کرده و در‌ سال 92 یک مقدار رشد داشته است. این یعنی تورم مهار شده و خانوار توانسته به غیر از خورد و خوراک به مسائل دیگر هم برسد. 
«وقایع اتفاقیه» در مطلبی با عنوان بهانه‌ای برای یک مشت گمانه به سفر جلال طالبانی، رئیس جمهور سابق عراق و دبیر کل اتحاد میهنی کردستان عراق به ایران اشاره کرده است و این سفر را با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق مربوط می‌داند. در این گزارش به اقدامات دیگر مقامات کرد عراق هم در زمینه رایزنی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال پرداخته شده است که می‌خوانیم:  در همین حال بارزانی به بروکسل سفر کرده است تا در دیدار با مقامات اروپایی از حمایت این کشورها استفاده کند. بارزانی بارها مطرح کرده است که استقلال اقلیم کردستان عراق حق طبیعی آنهاست؛ اما کشورهای همسایه عراق به‌شدت نگران این اظهارات هستند. کشور عراق هنوز از بحران‌های دیگر سر بر نیاورده است که باید نگران بحران تمامیت ارضی خود باشد. ترکیه، سوریه و ایران هم به‌عنوان همسایه‌های این کشور که مناطق کردنشین وسیعی دارند، بالطبع با مطرح‌شدن بحث استقلال کردستان عراق، نگران تنش‌ها و درگیری‌های احتمالی در این کشور هستند. ناظم دباغ، نماینده اقلیم کردستان در ایران معتقد است بحث استقلال کردها، فقط در عراق مطرح است و استقلال اقلیم کردستان عراق با تمامیت ارضی سایر کشورهای همسایه منافاتی ندارد.  

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما