عملکرد شورای عالی سیاست‌گذاری قابل دفاع است

عبدالله ناصری درگفتگو با روزان:

عملکرد شورای عالی سیاست‌گذاری قابل دفاع است

21 تیر 1396 13:56

عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی  اصلاح‌طلبان در گفتگویی با روزان به بررسی عملکرد شورای عالی اصلاح‌طلبان طی ادوار گذشته انتخاباتی سال‌های 94 و 96 می‌پردازد؛ مسئله‌ای که حالا محل اختلاف و بحث برخی صاحب‌نظران و کارشناسان حتی اصلاح‌طلب شده است تا در نهایت این مسئله مطرح شود که آینده شورای عالی اصلاح‌طلبان چگونه خواهد بود. عبدالله ناصری در این خصوص به ما می‌گوید که «احتمالا به زودی و در آستانه انتخابات سال 98 یکسری تغییرات در ترکیب شورای عالی صورت خواهد گرفت که در این صورت می‌توان مطمئن بود که با این تغییرات تمام سو‌ءتفاهم‌ها درباره عملکرد شورای عالی سیاست‌گذاری برطرف خواهد شد.»

گروه سیاسی، فرشاد اعظمی: عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی  اصلاح‌طلبان در گفتگویی با روزان به بررسی عملکرد شورای عالی اصلاح‌طلبان طی ادوار گذشته انتخاباتی سال‌های 94 و 96 می‌پردازد؛ مسئله‌ای که حالا محل اختلاف و بحث برخی صاحب‌نظران و کارشناسان حتی اصلاح‌طلب شده است تا در نهایت این مسئله مطرح شود که آینده شورای عالی اصلاح‌طلبان چگونه خواهد بود. عبدالله ناصری در این خصوص به ما می‌گوید که «احتمالا به زودی و در آستانه انتخابات سال 98 یکسری تغییرات در ترکیب شورای عالی صورت خواهد گرفت که در این صورت می‌توان مطمئن بود که با این تغییرات تمام سو‌ءتفاهم‌ها درباره عملکرد شورای عالی سیاست‌گذاری برطرف خواهد شد.»
 عملکرد شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
این شورا چه در انتخابات سال 94 و چه در انتخابات سال 96 مجموعا عملکرد قابل قبول و قابل دفاعی داشت و می‌توان بر اساس همین تجربیات به آینده آن امیدوار بود. البته اینکه بگوییم عملکرد شورای عالی طی ادوار انتخاباتی اخیر موفق بوده است قطعا به معنای آن نخواهد بود که این شورا دچار هیچ گونه اشتباه و اشکالی نیست یا نمی‌توان هیچ گونه نقدی را به آن وارد کرد. بدیهی است که در هر مجموعه که جمعی از افراد در آن فعالیت می‌کنند و در خصوص مسئله جامعی مانند بررسی مطالبات مردمی‌و تشکیل یک لیست انتخاباتی تلاش می‌کنند‌، این امکان وجود دارد که بعضا دچار اشتباهات و اشکالاتی بشوند و بالطبع آن برخی صاحب‌نظران نسبت به این اتفاقات‌، انتقاداتی را مطرح کنند ولی در نهایت باید به این نکته اعتراف کرد که شورای عالی اصلاح‌طلبان به لحاظ جمیع نظرات اعم از منتقد و موافق‌، عملکرد قابل دفاعی داشته است.
شورای عالی چقدر در انتخابات شورای شهر موفق بود؟
در این خصوص باید تمامی‌جوانب کار را در نظر گرفت. از یک طرف شورای عالی با یک محدودیت‌هایی رو‌به‌رو بود که این کار شورا را سخت می‌کرد و از طرف دیگر زمینه‌هایی خارج از بدنه شورا وجود داشت که کار رای‌آوری آنان در انتخابات را نسبت به جریان رقیب تقویت می‌کرد که این یک امکان و امتیاز ویژه برای شورا بود. از نظر من شورا در آن بازه زمانی توانست علی‌رغم انتقاداتی که وارد بود‌، تصمیمات خوبی را اتخاذ کند و اکنون که انتخابات تمام شده است و منتخبین تهران در قالب جلسات رسمی‌و غیر رسمی‌قبل از تشکیل شورای پنجم رایزنی‌ها و گفتگوهایی را آغاز کرده‌اند‌، گزارشاتی از ماحصل این جلسات به اعضای شورای عالی اعلام شده است که جای امیدواری داشته و نشان می‌دهد در مجموع لیست تهران از امتیازاتی ارزشمند برخوردار است. البته برخی منتقدان آنچنان شورای عالی را ناکارآمد جلوه می‌دهند که از حالا نظریاتی مبنی بر تعطیلی احتمالی شورا را مطرح می‌کنند که من با اصل تعطیلی مخالف هستم چون اساسا تعطیلی و هرگونه تصمیمی‌شبیه آن نمی‌تواند مسئله‌ای را حل کند بلکه صرفا راهی برای پاک کردن صورت مسئله است. قطعا هیچ‌کسی نمی‌گوید که شورای عالی بدون نقص و مصون از هرگونه اشتباه است ولی به جای طرح پیشنهاداتی مثل تعطیلی می‌توان راهی برای اصلاح اشتباهات پیش کشید.
آیا راه حلی در این خصوص اندیشیده شده است که بتوان به آن اتکا کرد؟
بله می‌توان با ایجاد یکسری تغییرات در ترکیب شورای عالی و اضافه کردن و کم کردن برخی افراد بر پایه گفتمانی و حزب‌مداری و همچنین استفاده از برخی چهره‌های حقیقی ویژه و خاص این مسئله را به عنوان یک راه حل در پیش گرفت و امیدواریم در آینده شاهد یک شورای موفق‌تر از گذشته با انجام این تغییرات باشیم.
اختلاف اصلی در انتخابات 96 از آنجایی شروع شد که برخی به لیست انتقاد داشتند و در این میان مطرح بود که برخی اعتقاد به حضور چهره‌های برجسته در لیست داشته و برخی بر اصل گردش نخبگان تاکید می‌کردند. شما این دو مسئله را چگونه توجیه و تفکیک می‌کنید؟
من فکر می‌کنم که باید یک ترکیبی از این دو دیدگاه در لیست شورای تهران صورت می‌گرفت؛ یعنی در عین حفظ گردش نخبگان باید از چهره‌های باتجربه برای شورای شهر استفاده می‌کردند. البته نباید از انصاف خارج شد و کار سخت اعضای شورای عالی را نادیده گرفت. به هر ترتیب انتخاب 21 نفر از بین 800 نفر آن‌قدر سخت است که بتوان برخی نکات را نادیده گرفت چراکه به هر شکل اگر هر لیست دیگری غیر از این لیست بسته می‌شد‌، افرادی بودند که به شورا انتقاد کنند. البته من نه به عنوان یک عضو سابق شورای عالی بلکه به عنوان یک فعال سیاسی و یک منتقد اعتقاد دارم که این مسائل در زمان خودش می‌تواند جای بحث و تامل داشته باشد ولی بعد از انتخابات هرگونه اظهارنظر درباره لیست بی‌تردید نتیجه مثبتی نداشته و صرفا باعث ایجاد حواشی می‌شود. اکنون که اعضای شورای آینده مشخص شده‌اند‌، همه باید دست به دست هم بدهیم تا وضعیت تهران را بهبود ببخشیم  و در جهت تقویت شورای شهر تهران گام برداریم. فراموش نکنیم که اکنون شورای شهر یک نکته راهبردی و مهم پیش رو دارد و آن انتخاب شهردار آینده پایتخت است. باید اعضای شورای شهر تمام تمرکز خود را معطوف به این مسئله کنند تا فردی را برای شهرداری انتخاب کنند که بتواند تمام 21 رای صحن شورا و نه 20 رای را کسب کند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما