دستاورد نشست هامبورگ چه بود؟

دستاورد نشست هامبورگ چه بود؟

20 تیر 1396 19:7

یکی از پیام‌های گرفته شده از برگزاری نشست هامبورگ، تجدید نظر در روند‌های جهانی شدن اقتصاد بود‌. کشورهای عضو پیش از بر گزاری نشست اصلی دو بدو با یکدیگر موافقت نامه‌های اقتصادی امضا کردند. 

نشست دو روزه سران 20 اقتصاد بزرگ جهان در هامبورگ آلمان تمام شد و آرژانتین میزبان بعدی این نشست در سال آینده خواهد بود‌. دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده بعد از برگشت از این نشست سلسله توئیت‌هایی نوشت و اعلام کرد که این نشست یک نشست موفقیت‌آمیز برای آمریکا بوده است‌. در مقابل بسیاری از روزنامه‌های چاپ آمریکا نرسیدن به یک توافق نهایی بر سر موضوع عمل به تعهدات معاهده آب و هوایی پاریس در بین سران کشور‌ها و کنار گذاردن آمریکا از موضوعات زیست محیطی را با عنوان ایزوله شدن ایالات متحده در نشست گروه 20 مطرح کردند. 
آمریکا اعلام کرده است که به تعهداتش درباره کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی عمل نخواهد کرد و به این ترتیب موضوع گرمایش زمین یکی از موضوعات مهم و پیچیده باقی ماند‌. در این نشست دو روزه رهبران 20 اقتصاد بزرگ دنیا بر سر مبارزه با تامین‌کنندگان مالی تروریست‌ها به توافق رسیدند که نشان می‌دهد اگر چه رهبران این گروه دارای سیاست‌های اقتصادی گوناگونی هستند، ولی توانایی کنار گذاشتن اختلافات و رسیدن به یک موضع مشترک برای مبارزه با تهدیدات امنیتی را دارند‌. نشست هامبورگ یک ویژگی مهم دیگری هم داشت. دو رهبر از بین اعضا برای اولین بار وارد این باشگاه اقتصادی ‌شدند و در نشست سران شرکت کردند‌. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، این دو رهبر بودند‌. مکرون در واکنش به بحث‌های انجام شده در جلسه اصلی سران به این موضوع اشاره کرد که این نشست حالت دوران انتقالی را داشته است‌. اولین دیدار چهره به چهره روسای جمهور آمریکا و روسیه ولادیمیر پوتین هم از جمله دیگر ویژگی‌های نشست هامبورگ بود‌. دونالد ترامپ علی‌رغم اینکه در توئیت هایش دیدار با پوتین و توافق بر سر آتش بس در جنوب غربی سوریه را مثبت ارزیابی کرد؛ اما نشان داد که با وجود نگرانی‌های زیاد مطرح شده تمام تخم مرغ هایش را در سبد روسیه نگذاشته است‌. ترامپ کاهش تحریم‌های اقتصادی بر علیه روسیه را به تجدید نظر اساسی روسیه در سیاست هایش درباره اوکراین مشروط کرد. 
همین روابط نیم بند و توافق‌های نصف و نیمه با روسیه هم با واکنش‌های تند برخی از جمهوری‌خواهان روبه‌رو شده است؛ تا جایی‌که رئیس ستاد کارمندان کاخ سفید، رینس پریبوس، مجبور شد تا در مصاحبه‌اش با شبکه‌های خبری آمریکایی توضیح دهد که ترامپ صحبت‌های پوتین درباره دخالت نکردن روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را باور نکرده است‌. وی همچنین توضیح داد که موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری بخش زیادی از جلسه خصوصی دو رهبر را پر کرد و ترامپ دو بار از پوتین در این مورد سوال کرد و بحث 5 دقیقه‌ای نبود‌. ولادیمیر پوتین در صحبت‌هایش پس از دیدار با دونالد ترامپ اشاره کرده بود که از چهره ترامپ متوجه شده است که از توضیحاتش درباره دخالت نکردن روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متقاعد شده است‌. منتقدان ترامپ بر این نظرند که مذاکرات پوتین و ترامپ چندان جدی نبوده است‌. 
از سال 2008 میلادی که گروه 20 دست به تجدید ساختار زد و اعضای جدیدی را به عضویت گرفت، همواره نشست سران با حاشیه‌های زیادی از جمله به‌راه افتادن راه‌پیمایی‌های مخالفان جهانی سازی و اقتصاد آزاد همراه است‌. نشست هامبورگ هم با مخالفت‌های زیادی مواجه شد و در هامبورگ محل میزبانی اجلاس راه‌پیمایی‌های زیادی به‌راه افتاد و برخورد پلیس آلمان با راه‌پیمایان و دستگیری‌های گسترده نگرانی‌های حقوق بشری زیادی به‌وجود آورد‌. البته آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، علمکرد پلیس و نیروهای امنیتی را تایید کرد. 
یکی از پیام‌های گرفته شده از برگزاری نشست هامبورگ، تجدید نظر در روند‌های جهانی شدن اقتصاد بود‌. کشورهای عضو پیش از برگزاری نشست اصلی دوبه‌دو با یکدیگر موافقت‌‌نامه‌های اقتصادی امضا کردند‌. تفاهمنامه‌های غول‌های اقتصادی شرقی ژاپن و چین با کشورهای عضو اتحادیه اروپا نشان داد که ایالات متحده در دوران ترامپ از مرکزیت جهانی شدن اقتصاد خارج شده است‌. ایالات متحده در دوران ترامپ سیاست عقب نشینی به پشت مرزهای جغرافیایی را در پیش گرفته است و قصد دارد تا با رعایت سیاست‌های اقتصادی انقباضی بار دیگر آمریکا را بزرگ کند و رشد اقتصادی را به کسب و کار آمریکایی‌ها باز گرداند‌. به همین دلیل از موافقت نامه‌هایی که تعهدات جهانی برای آمریکا به همراه داشته باشد، بیرون می‌آید‌. البته ایالات متحده با بریتانیا در حاشیه این نشست موافقت‌نامه‌ای اقتصادی امضا کرد؛ ولی بریتانیا نیز خود با مشکلات اقتصادی بزرگی دست به گریبان است؛ تا جایی‌که برخی از نمایندگان پارلمان بریتانیا پیش‌بینی کرده‌اند که برگزیت - خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - شاید اجرایی نشود‌. همین هفته گذشته مدیران اصناف و کسب و کارهای بریتانیا به ترزا می، ‌نخست وزیر بریتانیا، نامه‌ای نوشتند و از او خواستند که برای تنظیم قوانین و دستور‌العمل‌های خروج از اتحادیه اروپا به آنها وقت بیشتری بدهد تا بتوانند آسیب‌های ناشی از خروج از اتحادیه اروپا را به حداقل برسانند‌. 
نشست هامبورگ یک حاشیه دیگر هم داشت و آن حضور دختر بزرگ دونالد ترامپ، ایوانکا، در محل اجلاس بود. جدای از اینکه او هنگام دیدار پدرش با رئیس جمهور اندونزی بر کرسی نمایندگی ایالات متحده که برای رئیس جمهور در نظر گرفته شده بود، تکیه زد و حاشیه زیادی هم انتشار این خبر در داخل آمریکا به‌راه افتاد، جمع‌آوری کمک 325 میلیون دلاری او برای موسسه کارآفرینی‌اش که به زنان کار آفرین کمک می‌کند، خبر ساز شد‌. عمده این مطلب را دو کشور عرب حاشیه خلیج فارس به موسسه ایوانکا ترامپ پرداخت کردند‌. دونالد ترامپ در زمان کارزار انتخاباتی‌اش و در مناظره‌های تلویزیونی با رقیب دموکراتش، هیلاری کلینتون، بارها  موضوع دریافت کمک‌های نقدی موسسه خیریه کلینتون‌ها را پیش کشید و رقیبش را متهم کرد که از این کمک‌ها به نفع پیشبرد اهدافش برای رسیدن به کاخ سفید استفاده کرده است‌. حضور ایوانکا ترامپ در نشست جهانی زنان هم خبرساز شد و رسانه‌ها عنوان کردند که او برخی مسئولیت‌های بانوی اول آمریکا را به‌جای ملانیا ترامپ، همسر دونالد ترامپ، برعهده گرفته است و حتی از عنوان دختر اول در خبرها برای پوشش اخبار مربوط به ایوانکا استفاده شد‌. برخورد گرم آنگلا مرکلع صدر اعظم آلمان و کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول با دختر بزرگ ترامپ نشان داد که لااقل این دو نفر از حضور ایوانکا در محل نشست هامبورگ ناراضی نیستند‌. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما