عشق در سال‌های کودتا

اهالی سینما از «شهرزاد» می‌گویند؛

عشق در سال‌های کودتا

19 تیر 1396 16:32

این روزها فضای سینما تحت‌‌تاثیر عرضه فصل دوم سریال شهرزاد است که تاکنون دو قسمت آن در میان شور و استقبال مردم منتشر شده و مخاطبان امروز دوشنبه (19 تیرماه) در انتظارند تا قسمت سوم آن ارائه گشته و پای تماشای آن بنشینند. درونمایه عاشقانه و در عین‌حال تاریخی بی‌گمان مهم‌ترین دلیل اقبال این مجموعه است، البته چنین مضمونی بدون حضور بازیگران جوان و خوش ‍چهره‌ای که نزد مردم محبوب هستند، هیچ‌گاه چنین موفقتی به‌دست نمی‌آورد. عشق آتشین و دراماتیک فرهاد و شهرزاد که تلفیقی از نام‌های ادبیات کهن این سرزمین و خاطره عشاق اسطوره‌ای است، در مرکز این مجموعه قراردارد و بستری از رویدادهای تاریخی که اتفاقا سندیت و پرداخت آن از نقاط ضعف این قصه است، جریان دارد. با این همه برای قضاوت در مورد فصل دوم این مجموعه که ساخت آن حاشیه‌های بسیاری داشت، بایستی منتظر ماند تا دیگر قسمت‌های آن انتشار یابد.

گروه فرهنگ و هنر ـ این روزها فضای سینما تحت‌‌تاثیر عرضه فصل دوم سریال شهرزاد است که تاکنون دو قسمت آن در میان شور و استقبال مردم منتشر شده و مخاطبان امروز دوشنبه (19 تیرماه) در انتظارند تا قسمت سوم آن ارائه گشته و پای تماشای آن بنشینند. درونمایه عاشقانه و در عین‌حال تاریخی بی‌گمان مهم‌ترین دلیل اقبال این مجموعه است، البته چنین مضمونی بدون حضور بازیگران جوان و خوش ‍چهره‌ای که نزد مردم محبوب هستند، هیچ‌گاه چنین موفقتی به‌دست نمی‌آورد. عشق آتشین و دراماتیک فرهاد و شهرزاد که تلفیقی از نام‌های ادبیات کهن این سرزمین و خاطره عشاق اسطوره‌ای است، در مرکز این مجموعه قراردارد و بستری از رویدادهای تاریخی که اتفاقا سندیت و پرداخت آن از نقاط ضعف این قصه است، جریان دارد. با این همه برای قضاوت در مورد فصل دوم این مجموعه که ساخت آن حاشیه‌های بسیاری داشت، بایستی منتظر ماند تا دیگر قسمت‌های آن انتشار یابد. در شناخت بیشتر این سریال و آگاهی از بازخورد این مجموعه، تعدادی از بازیگران سینما و تلویزیون درباره آن به اظهار نظر پرداختند که در ادامه می‌خوانید:
مخاطب مثلث عشقی را دوست دارد
لاله اسکندری با اشاره به علل جذابیت سناریوی «شهرزاد» گفت: «شهرزاد» از سریال‌های بسیار موفق نمایش خانگی است که البته بیشترین موفقیت آن مربوط به بازی‌ها، قصه، فیلمبرداری، طراحی صحنه و لباس و... همگی در مسیر درستی قرار گرفتند و نباید از یاد ببریم که حسن فتحی در سال‌های گذشته آثار موفقی از خود بر جای گذاشته است؛ تا آنجا که از میوه ممنوعه، شب دهم و مدار صفر درجه به عنوان سریال‌های فاخر یاد می‌شود. در شهرزاد مثلث عشقی وجود دارد که مخاطب آن‌را بسیار دوست دارد و به همین دلیل هم آن‌را تا انتها دنبال می‌کند. شهرزاد علاوه بر قصه عاشقانه‌اش به قسمت‌هایی از تاریخ نیز پرداخته است و از آنجا که فتحی تسلط خوبی بر تاریخ معاصردارد، آن‌را به خوبی به تصویر می‌کشد. ناگفته نماند که این سریال علاوه بر بازیگران و عوامل خوب از گروه حرفه‌ای برای تبلیغات به ویژه در فضای مجازی نیز برخوردار است و بیلبوردهای آن در شهر نیز بسیار دیدنی است. همه این عوامل در کنار هم موجب موفقیت و استقبال خوب از یک سریال می‌شود و مخاطب نیز هر هفته هزینه می‌کند تا سریال مورد علاقه‌اش را ببیند.
داستان شهرزاد بسیار جذاب است
کمند امیرسلیمانی درباره این مجموعه گفت: زمانی که یک اثری هنری با استقبال خوبی مواجه می‌شود قطعا در همه زمینه‌ها خوب عمل کرده که به این مرحله رسیده است. متن، بازیگر، کارگردانی، تصاویر زیبا، طراحی صحنه و لباس، گریم خوب این‌ها همه مواردی است که در سریال شهرزاد به خوبی مشهود است و به خوبی درکنار هم قرار گرفته است. خوب بود که این سریال در تلویزیون نمایش داده می‌شد، اما با توجه به محدودیت‌هایی که در رسانه ملی وجود دارد به نظرم نمایش خانگی برای عرضه آن مناسب‌تر است؛ ضمن اینکه در این مدیوم صحنه‌ها واقعی‌تر جلوه پیدا می‌کند. پس می‌توان گفت در شهرزاد داستان و بازی‌ها بسیار خوب و چشمگیر است و حرفه‌ای به آن پرداخته شده است و دوره تاریخی خوبی نیز برای سریال درنظر گرفته شده است. امیرسلیمانی همچنین گفت: من به عنوان یک ایرانی خوشحال می‌شوم قسمتی از دوران تاریخی کشورم به تصویر کشیده شود؛ زیرا این مهم موجب می‌شود تا جوانان کشور هم که در آن برهه زمانی حضور نداشتند با تاریخمان آشنا شوند. شهرزاد به اتفاقات تاریخی نیز به خوبی پرداخته است که برای همه ما جذابیت زیادی دارد.
در «شهرزاد» همه‌چیز سر جایش است
سیما تیرانداز معتقد است: سریال‌هایی که در نمایش خانگی ساخته می‌شود، بسیار موفق‌تر از سریال‌هایی است که در تلویزیون ساخته می‌شود، عمل می‌کند؛ زیرا به خاطر کمتر بودن محدودیت‌ها بازیگر با فراق بیشتری حضور پیدا می‌کند و از دیگر نکات مثبت سریال‌های نمایش خانگی این است که هروقت فرصت داشته باشیم درکنار خانواده می‌توانیم آن‌را ببینیم. سریال «شهرزاد» بسیار مورد استقبال قرار گرفت؛ زیرا کارگردان آن حسن فتحی است که سابقه درخشانی در سریال سازی دارد. سریال «شهرزاد» موفق است؛ زیرا نوع نگاه و نکته‌سنجی کارگردانش بسیار متفاوت است. حسن فتحی را می‌توان با علی حاتمی مقایسه کرد؛ هرچند فتحی علاوه بر ساخت سریال‌های تاریخی در ژانر اجتماعی هم بسیار موفق بوده است. از دیگر عوامل موفقیت این سریال بازیگرانی است که در آن حضور دارند که همگی درست انتخاب شده‌اند و در مرحله بعد داستان سریال و کارگردانی آن است که همه‌شان درست سرجای خودشان قرار گرفته‌اند. در سریال «شهرزاد» به دوره‌ای از تاریخ کشورمان نیز اشاره شده است که گذشته برای همه ما جذابیت دارد و زمانی که این گذشته برای ما متفاوت‌تر نشان داده شود، جذابیت آن هم بیشتر می‌شود و اجازه قضاوت را به مخاطب می‌دهد و این امر نکته بسیار مثبت در آثار حسن فتحی و مشخصا سریال «شهرزاد» است.
«شهرزاد» در مسیر درستی قرار گرفته است
پولاد کیمیایی معتقد است: از زمانی که تلویزیون افت کرد و نتوانست در زمینه سریال‌ها با قصه‌های طولانی موفق باشد، نمایش خانگی جایی برای ارائه این نوع سریال‌ها شد که به خوبی هم مورد استقبال قرار گرفت؛ تا آنجا که حتی بازیگران سینما هم به این مدیوم اطمینان کردند. وی ادامه داد: البته در کشورهای دیگر مانند آمریکا و کانادا بخش خصوصی چنین سریال‌های با کیفیتی را می‌سازد که بسیار هم مورد استقبال قرار می‌گیرد و سریال تبدیل به یک هنری نزدیک به سینما می‌شود. امروز در تلویزیون ما از این نظر حفره‌ای ایجاد شده است، به همین دلیل هم مردم به سریال‌های نمایش خانگی گرایش پیدا کرده‌اند. یکی از این سریال‌ها «شهرزاد» است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. به نظرم یکی از دلایل موفقیت «شهرزاد» این است که در مسیر درستی قرار گرفته است و کیفیت خوب آن موجب شده تا نمونه کاملی از یک سریال موفق ایرانی باشد. البته عوامل زیادی مانند بازیگران، قصه، نظم و... در دیده آن تاثیرگذار است که شهرزاد توانسته به خوبی از مشکلات مربوط به این موضوعات عبور کند و جای خوبی در دل‌های مخاطبان پیدا کند. از دیگر نکات قابل توجه در این مجموعه فاخر این است که شخصیت پردازی‌ها و قصه آن بسیار جذاب است و علاوه بر آن صحنه بسیار تمیزی دارد. 
«شهرزاد» دورهمی خانواده‌هاست
مجید مظفری با بیان اینکه حسن فتحی در همه آثار تصویری، تئا‌تر موفق بوده است، گفت: مهم‌تر این است که فتحی قلم بسیار خوبی دارد و با توجه به نگاه درستی که به آثارش دارد، مخاطب را با خود همراه می‌کند. فصل دوم شهرزاد با همه بی‌مهری‌هایی که قبل از شروع نسبت به آن شد، ادامه‌دار شد؛ به همین دلیل هم حتما اثر خوبی خواهد شد. آنچه مشخص و واضح است، عوامل شهرزاد است که همه حرفه‌ای هستند. در این مجموعه دلی با حسن فتحی همراه شدند البته ناگفته نماند که حسن فتحی هم همیشه از بازیگرانش حمایت می‌کند و این امری بسیار زیباست. نباید از یاد ببریم که ما در دهه‌هایی در کشورمان شاهد رشد فرهنگی بودیم، مردم بیشتر به‌هم نزدیک بودند، به هم احترام می‌گذاشتند و حتی با حرف و قول قرار و تایید نگاهی باهم همراه بودند و به نوعی چک و سفته میانشان وجود نداشت و این امر را حسن فتحی در مجموعه شهرزاد به خوبی نشان داده است؛ چیزی که در سریال‌ها و فیلم‌های دیگر کمتر به چشم می‌خورد. درواقع می‌توان گفت «شهرزاد» دورهمی خانواده‌هاست که با خصوصیات مثبت و مختلفی که در شخصیت‌ها برجا گذاشته می‌تواند نگاه مردم جامعه را تغییر دهد. امیدوارم این مجموعه فاخر ادامه دار باشد؛ زیرا بودن برای ما و جامعه ما بسیار مفید خواهد بود.
جای نصیریان در فصل دوم خالی است
ناصر ملک مطیعی درباره شهرزاد گفت: من معتقدم هر فیلم و سریالی که مورد استقبال مردم قرار گیرد عیب و نقص آن از بین می‌رود. مردم ما «شهرزاد» را دوست دارند؛ چون زندگی خودشان است و اتفاقات آن مربوط به زندگی روزمره‌شان است و به خاطر سادگی و بی‌آلایشی که قصه‌اش دارد با آن همراه شدند. حسن فتحی کارگردان باتجربه‌ای است که از تجربیاتش در آثارش به خوبی استفاده می‌کند و با توجه به اشرافی که دارد، همه عوامل خوب را در آثارش سهیم می‌کند. در این سریال به برخی از وقایع تاریخی نیز اشاره شده که همه این وقایع ممکن است دلچسب نباشد؛ اما طرز بیان بسیار مهم است که فتحی به خوبی از عهده آن برآمده است؛ زیرا این وقایع را با صداقت و واضح بیان کرده است. موضوعاتی که این کارگردان در آثارش به آنها می‌پردازد، آرزوهای مردم است که روزگاری اینچنین ساده زندگی می‌کردند و امروز همه ما با مشکلاتی روبه‌رو هستیم؛ به همین دلیل هم بر دل آن‌ها به خوبی نشسته است. قطعا فصل دوم شهرزاد هم با استقبال خوبی همراه می‌شود؛ زیرا بازیگران و عوامل خوبی در آن حضور دارند و جای علی نصیریان (بزرگ آقا) در فصل دوم خالی است.

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما