ضعف‌های مدیریتی در شهرداری

ضعف‌های مدیریتی در شهرداری

19 تیر 1396 16:33

غلامرضا انصاری 
عضو شورای شهر تهران
شاخصه بحران مدیریت، شخص شهردار در این 12 ساله مدیریت شهری است. درواقع مصداق همه حرف‌هایی  را که مطرح شده در ایشان می‌توان پیدا کرد.ایشان وقتی کشور را به دو دسته 4 درصدی و 96 درصدی تقسیم کرد و از نتیجه آن برای تبلیغات ریاست جمهوری خودش بهره گرفت مهم‌ترین مصداق این بحران را که مطرح کرده است نشان داد. من این نکته را در تذکر پیش از دستورم در شورای شهر هم مطرح کردم که اخلاق مدیریت ایجاب می‌کند وقتی دوره مدیریتی ما تمام می‌شود، حتی اگر رقیبمان سر کار بیاید با توجه به اینکه کشور برای مردم است و هر ضعفی در مدیریت ما درنهایت مردم را بیشتر از همه متضرر می‌کند باید با کمترین چالش مدیریت را انتقال دهیم.
شهرداری در طول این سال‌ها املاک بزرگ مثل شهروند را واگذار کرده است، همچنین مجموعه عظیمی به نام شهر آفتاب را هم به بانک شهر واگذار کرده است. در ادامه این واگذاری‌ها شاهد این بودیم که در طول این سال‌ها زمین‌های بزرگ مقیاس بابت طلب پیمانکاران واگذار شده‌اند و به‌این‌ترتیب حجم بدهی‌ها برای شهرداری باقی مانده است.  علاوه بر این بحث فروش هوا و تراکم فروشی‌های گسترده شهرداری که واکنش‌های زیادی را هم در پی داشت یکی دیگر از مشکلات شهرداری در مدیریت بود. درواقع شهردار به این واسطه قصد داشت ضعف‌های مدیریتی خود را پوشش دهد و همه اینها باعث شد تا چیزی که به شهردار بعدی می‌رسد چیزی جز یک جزیره سوخته نباشد.
در کنار همه این ضعف‌های مدیریتی آشکار در شهرداری، قراردادهای مبهم نیز به این فهرست اضافه شده‌اند که یکی از آنها قرارگاه امام رضا(ع) است. این قرارداد هیچ نقطه روشن و مشخصی ندارد. یعنی اصلاً معلوم نیست به کجا وصل است، یا ثبت آن به کجا وابسته است. این اقدامات به دنبال عدم صداقت به وجود می‌آید و باعث به چالش کشیده شدن مدیران آینده می‌شود. با توجه به اینکه شورای آینده شهر تهران مبنای خود را بر پاکدستی گذاشته‌اند و علاوه بر این مجموعه به‌صورت یکدست اصلاح‌طلبی است انتظار می‌رود همه قراردادهای 6 ماه تا یک سال گذشته شهرداری را بررسی کنند و قراردادهایی را که با مصلحت شهروندان سازگار نیست با شجاعت اعلام کرده و برای لغو آنها تا جایی که می‌توانند تلاش کنند.
طرح موضوع حضور فرزند یکی از اعضای شورای شهر در این جریان به نظر می‌رسد یکی از فرافکنی‌هایی است که می‌خواهد ذهن را از مسائل مهم‌تر منحرف کند. علاوه بر این با توجه به شواهدی که این چهار سال در عملکرد اعضای شورا وجود داشته است این مسئله بعید به نظر می‌رسد.
علاوه بر این اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر هم در این چهار سال کوچک‌ترین سوءاستفاده‌ای از مقام خود نکرده‌اند و هیچ سندی مربوط به رانت‌های مجموعه شهرداری در کارنامه خود ندارند. علاوه بر اینکه موضع‌گیری آقای قالیباف و مدیران شهرداری به نحوی بود که اجازه ورود این افراد به‌عنوان مدیر برای پروژه‌ای در شهرداری داده نمی‌شد.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما