خوزستان و ارتقای جایگاه زندگی مردم، الویت مدیران باشد

ولی‌الله شجاع پوریان، فعال سیاسی اصلاح طلب:

خوزستان و ارتقای جایگاه زندگی مردم، الویت مدیران باشد

18 تیر 1396 15:42

از جانبازان روزهای جنگ است‌‌؛ گرچه با رفتنش از خوزستان کمتر از او خبری در رسانه‌های محلی منتشر شد و شاید در نزد نوجوانان کمتر شناخته شده باشد؛ اما در میان کسانی که الفبای سیاست را می‌شناسند مرد سیاسی بهبهانی به خوبی شناخته شده است. او همرزم سابقون است و در راه آرمان‌های اصلاح طلبی‌اش سدی به نام محافظه‌کاری نمی‌شناسد.

1-  مردم خوزستان شما را به عنوان یکی از چهره‌های سیاسی برجسته می‌شناسند و حضور در جایگاه‌های انتصابی و انتخابی از شما نیرویی مجرب ساخته است. چرا ولی‌الله شجاع پوریان که نقش برجسته سیاسی در پایتخت داشت در استان خود حضور غیرفعالی دارد؟ و آیا در آینده برنامه‌ای برای حضور پررنگ در عرصه‌های سیاسی استان خوزستان دارید؟
موضوعات و معضلات استان خوزستان در دو سطح مطرح است که بخشی از آن خاستگاه درون استانی دارد، مثلاً نقد و نظر نسبت به مدیران استان و نمایندگان؛ و برخی جنبه ملی دارد که عبارت است از دفاع از جایگاه استان، محرومیت، معضلات زیست ‌محیطی، بیکاری، بی‌توجهی مرکزنشینان به استان و لزوم توجه بیشتر به استان خوزستان. در بخش اول منطقی نیست اینجانب که مسئولیت حقوقی ندارم در مباحث درون استانی دخالت کنم. البته در حد مشاوره یا راهنمایی اشکال ندارد؛ اما بیش از آن نه از نظر حقوقی درست است و نه از نظر منطقی پذیرفته است که مثلاً نمایندگان ادوار استان در مسائل استان دخالت کنند.
2-  اخیرا مشکلات عمده‌ای که غالبا ناخواسته و در اثر سوء مدیریت در استان بوده‌اند، زندگی در خوزستان را مشقت‌بار کرده‌اند. به نظر می‌رسد حل معضل ریزگردها، دمای فوق بحرانی، فرسودگی زیرساختها و مشکلات اقتصادی قابل حل نباشد؛ چگونه می‌توان به عزم ملی جهت مرتفع شدن این مشکلات دست یافت؟
در حقیقت، همه نیروهای خوزستانی با هر سلیقه و مرام و با هر قومیت و نژاد باید در یک موضوع، اشتراک منافع و دیدگاه داشته باشند و آن هم، اصل استان خوزستان و ارتقای جایگاه آن و طرح زندگی مردم آنجاست. از این‌رو انتظار می‌رود نیروهای استان با همگرایی و معاضدت بیشتر به انعکاس معضلات استان بپردازند.
3- نظر به اینکه طی سال‌های اخیر شما در عرصه نظارت بر مدیریت شهر تجربیات گران قیمتی را کسب کرده‌اید، عمده‌ترین مشکلات کلان‌شهر اهواز را در زمینه عقب ماندگی از سایر کلان‌شهرها چه  مواردی ارزیابی می‌کنید؟
درخصوص مشکلات کلان‌شهر اهواز، دیدگاه‌ها و نظرهای کارشناسی دارم که در نشست با برخی از اعضای شورای کنونی اهواز در این زمینه گفتگو کرده‌ام. کلان‌شهر اهواز مانند همه کلان‌شهرها بن‌بست‌ها و معضلات مشابهی دارد؛ از جمله بافت فرسوده و قدیمی، بدقوارگی و نازیبا بودن مبلمان شهری، ترافیک و آلودگی آلاینده‌‍‌ها و نیز معضلات اختصاصی از جمله معضل آب‌های سطحی، فرسودگی و کهنگی سیستم‌های خدمات شهری، فقدان قطار شهری و کند بودن اجرای پروژه آن، کمبود منابع پایدار، تورم نیروی انسانی غیر متخصص و فقدان مدیریت بحران و … که می‌توان با استفاده از ظرفیت کارشناسی دانشگاه‌های استان و کمک مدیریت کلان استان در کاهش مشکلات مرکز استان اقدام کرد.
منبع : تابانیوز

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما