وزارت کشور پاشنه آشیل دولت دوازدهم است

عبدالله ناصری در گفتگو با «روزان»:

وزارت کشور پاشنه آشیل دولت دوازدهم است

18 تیر 1396 15:42

عبدالله ناصری در گفتگو با روزان به نقد و تحلیل سرنوشت خانه احزاب می‌پردازد. او در این گفتگو ضمن اشاره به عملکرد دولت یازدهم در خصوص احیای خانه احزاب به افق دید احزاب و خانه احزاب در آینده اشاره می‌کند و می‌گوید که « وزارت کشور تولیت خانه احزاب را برعهده دارد و احزاب به عنوان نمایندگانی از مردم و جریان‌های مدنی مطالباتی از دولت دارند که رسیدگی به آن پایگاه‌های عمومی‌دولت را تقویت خواهد کرد.

گروه سیاسی- فرشاد اعظمی: عبدالله ناصری در گفتگو با روزان به نقد و تحلیل سرنوشت خانه احزاب می‌پردازد. او در این گفتگو ضمن اشاره به عملکرد دولت یازدهم در خصوص احیای خانه احزاب به افق دید احزاب و خانه احزاب در آینده اشاره می‌کند و می‌گوید که « وزارت کشور تولیت خانه احزاب را برعهده دارد و احزاب به عنوان نمایندگانی از مردم و جریان‌های مدنی مطالباتی از دولت دارند که رسیدگی به آن پایگاه‌های عمومی‌دولت را تقویت خواهد کرد. علاوه بر این فراموش نکنیم که در شهرستان‌ها مردم فرمانداران و استانداران را نمایندگان تام‌الاختیار دولت می‌دانند و عملکرد آنان تاثیر مستقیمی‌بر روابط بین مردم و دولت دارد. متاسفانه وزارت کشور عملکرد خیلی موفقی در این عرصه به ویژه در حوزه استانداران و فرمانداران نداشت و این می‌تواند پاشنه آشیل دولت دوازدهم در چهار سال آینده و شخص آقای روحانی در آینده سیاسی او داشته باشد.»
 آینده احزاب با توجه به روند طی شده در چهار ساله گذشته، چگونه قابل ارزیابی است؟
قبل از هرچیزی باید در این خصوص به نقش خود خانه احزاب در توسعه و گسترش احزاب به معنای واقعی خود اشاره کرد. خانه احزاب به عنوان یک نهاد مدنی و مردم نهاد به خودی خود نقش بسیار مهمی‌در توسعه احزاب می‌تواند ایفا کند که در این مسیر نیز باید بدنه حاکمیت به معنای تمامی‌دستگاه‌ها و فراتر از قوه مجریه خانه احزاب و تمام جریان‌های سیاسی را در چارچوب قانون و خطوط قرمز حمایت کنند. این مسئله نیازمند یک فرهنگ سازی و بلوغ سیاسی در بین تمامی‌دستگاه‌ها و نهادها و مسئولان حاکمیتی است‌. باید حاکمیت به این باور و عقیده برسد که حضور احزاب سیاسی و فعالیت درست آنها به معنای واقعی می‌تواند باعث رشد و توسعه فرهنگ، اقتصاد و سیاست جامعه شود. در چنین وضعیتی است که حاکمیت در قامت حمایت از احزاب عمل خواهد کرد. 
دولت کجای این معادله قرار می‌گیرد؟
در این معادله دولت بخشی از حاکمیت تعریف می‌شود. ولی اهمیت آن از جایی مطرح می‌شود که به عنوان مجری قانون اساسی و همچنین وزارت کشور به عنوان یکی از زیرشاخه‌های دولت و تولیت اصلی خانه احزاب باید سردمدار این جریان باشد. 
طی چهار سال گذشته دولت روحانی چقدر در رشد و شکوفایی و توسعه احزاب موفق عمل کرده است؟
مسلما در چهار سال گذشته کارهای خوبی صورت گرفته و قدم‌های خوبی برداشته شده است ولی این کافی نیست و ما با شرایط آرمانی و ایده آل احزاب فاصله زیادی دارم. به‌ویژه آنکه ما در نهادی مانند وزارت کشور که تولیت خانه احزاب را برعهده داریم شاهد آن بودیم که بسیاری از اقدامات و کارها برای حمایت از احزاب می‌توانست انجام بگیرد ولی نشد که شاید علت عمده آن به خط مشی و منش محافظه کارانه وزیر اصول‌گرای مربوطه بر می‌گردد که گویی اعتقاد و باوری به نقش احزاب در جامعه نداشت. 
برخی صاحب نظران و کارشناسان اعتقاد دارند که برخی نهادها و دستگاه‌ها خیلی علاقه‌‌ای به رشد و توسعه احزاب نداشته و ندارند و این مسئله را می‌توان در بر هم زدن همایش‌های مجوز دار یا برهم زدن سخنرانی‌ها مشاهده کرد. نظر شما در این خصوص چیست؟
قطعا این نیز یکی دیگر از مسائل مهمی‌است که باید به آن توجه داشت. حمایت دستگاه‌ها و نهادهای امنیتی از خانه احزاب و جریان‌های سیاسی برای استمرار فعالیت‌های قانونی و جلوگیری از برهم زدن همایش‌ها و سخنرانی‌ها یکی دیگر از عواملی است که باید به آن توجه داشت ولی متاسفانه واقعیت آن است که خیلی به این مسائل توجه نمی‌شود و شاید یکی از دلایل مهم آن به عدم باورپذیری حداقل بخشی از حاکمیت به جایگاه احزاب در نظام و جامعه است. 
شما انتقادهایی را نسبت به وزارت کشور در خصوص عدم توسعه‌یابی احزاب وارد کردید. فکر می‌کنید در دولت دوازدهم چگونه می‌توان این مشکلات را برطرف کرد؟ آیا از نظر شما تغییر وزیر می‌تواند راهگشا باشد یا مشکلات را فراتر از تغییر وزیر می‌دانید؟
قطعا این نکته می‌تواند موثر باشد. برای درک بهتر این موضوع اجازه بدهید مثالی برای شما بزنم. دقیقا در دولت اصلاحات ‌بود که وزارت کشور با نگاه متفاوتی از گذشته مسیر خود را ادامه داد. در آن زمان آقای تاج‌زاده معاون وزیر کشور بود و علی رغم تمام مخالفت‌هایی که وجود داشت توانست قانونی را که به مدت 20 سال فراموش شده بود یعنی شوراهای اسلامی‌شهرها و روستاها را دوباره راه اندازی کند. آن زمان کمتر کسی فکر می‌کرد که آقای تاج زاده و وزیر کشور وقت بتواند به این مقصود دست پیدا کند ولی ما چند ماه قبل شاهد برگزاری پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی‌شهرها و روستاها بودیم و همین یک نکته به تنهایی نشان می‌دهد که افراد می‌توانند در بدترین وضعیت نیز شرایط را به گونه دیگری تغییر دهند. 
این مسئله چه تاثیری در آینده دولت دوازدهم خواهد داشت‌؟
قطعا این نکته مهمی‌است که دولت باید به آن توجه کند. چون وزارت کشور تولیت خانه احزاب را برعهده دارد و احزاب به عنوان نمایندگانی از مردم و جریان‌های مدنی مطالباتی از دولت طلب دارند که رسیدگی به آن پایگاه‌های عمومی‌دولت را تقویت خواهد کرد. علاوه بر این فراموش نکنیم که در شهرستان‌ها مردم فرمانداران و استانداران را نمایندگان تام الاختیار دولت می‌دانند و عملکرد آنان تاثیر مستقیمی‌بر روابط بین مردم و دولت دارد. متاسفانه وزارت کشور عملکرد خیلی موفقی در این عرصه به‌ویژه در حوزه استانداران و فرمانداران نداشت و این می‌تواند پاشنه آشیل دولت دوازدهم در چهار سال آینده و همین شخص آقای روحانی در آینده سیاسی او داشته باشد. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما