«جی 20» پر مناقشه اما بدون نتیجه

ابعاد و نتایج نشست «جی 20» در گفتگوی «روزان» با دکتر علی بیگدلی بررسی شد؛

«جی 20» پر مناقشه اما بدون نتیجه

17 تیر 1396 13:18

نشست «جی 20» امسال - روزهای 17 و 18 تیر- در شرایطی در شهر هامبورگ آغاز به کار کرد که مخالفان این نشست تظاهرات مختلفی را تدارک دیده بودند. تظاهرات‌کنندگان در روزهای پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته، با آتش‌زدن خودروها و ممانعت از تردد خودروهای مسئولان حاضر در نشست بر حساسیت دو‌چندان نشست «جی 20» افزودند. تظاهرات‌کنندگان در شعارها و خواسته‌های خود سیاست‌های «جی 20» را در زمینه رفاهی، محیط‌زیست، عدالت اجتماعی و حقوق پناهندگان و مهاجران مورد انتقاد و اعتراض شدید قرار دادند.

آرمان سلیمی: نشست «جی 20» امسال - روزهای 17 و 18 تیر- در شرایطی در شهر هامبورگ آغاز به کار کرد که مخالفان این نشست تظاهرات مختلفی را تدارک دیده بودند. تظاهرات‌کنندگان در روزهای پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته، با آتش‌زدن خودروها و ممانعت از تردد خودروهای مسئولان حاضر در نشست بر حساسیت دو‌چندان نشست «جی 20» افزودند. تظاهرات‌کنندگان در شعارها و خواسته‌های خود سیاست‌های «جی 20» را در زمینه رفاهی، محیط‌زیست، عدالت اجتماعی و حقوق پناهندگان و مهاجران مورد انتقاد و اعتراض شدید قرار دادند. در یکی از مهم‌ترین اقدامات، تظاهر کنندگان از شرکت ملانیا ترامپ، همسر رئیس‌جمهوری آمریکا در برنامه همسران سران این نشست جلوگیری کردند و وی نتوانست محل اقامت خود را ترک کند. علاوه بر این، سطح گسترده تنش‌ها و اختلافات میان کشورهای حاضر در نشست، بر پیچیدگی و حساسیت هر چه بیشتر تصمیمات سران کشورهای حاضر در شهر هامبورگ افزوده است.
 با وجود این‌، علاوه بر روند کلی اقتصادی حاکم بر «جی 20» دیدار روسای کشورهای مهم در عرصه تصمیم‌گیری‌های جهانی در حاشیه نشست، نشان از اهمیت فوق‌العاده سیاسی شهر هامبورگ دارد به گونه‌ای که نگاه تمامی ناظران به برگزاری و نتایج حاصل‌شده از دیدار میان سران کشورهای مختلف دوخته شده است. در این میان، بیش از هر دیدار دیگری گفتگو و دیدار میان دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین از اهمیتی فوق‌العاده برخوردار است. 
ترامپ در کانون توجهات نشست «جی 20»
بدون تردید، مهم‌ترین بُعد اهمیت نشست امسال سران 19 کشور صنعتی جهان در هامبورگ آلمان، حضور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکاست. در واقع، حضور ترامپ و رابزنی او با دیگر کشورها را می‌توان مهم‌ترین کانون یا با اهمیت‌ترین بُعد نشست ارزیابی کرد. در این میان حضور ترامپ در آلمان از دو محور مورد توجه جدید قرار گرفته است؛ یکی در ارتباط با خواسته کشورهای مختلف از رئیس‌جمهور آمریکا برای تجدیدنظر در معاهده آب‌و هوایی پاریس است و دیگری در ارتباط با دیدار روسای‌جمهور آمریکا و روسیه. 
بر اساس گزارش‌های منتشر‌شده، ترزا می‌، نخست وزیر انگلیس اظهار کرده که رهبران گروه 20 از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهند این توافقنامه را اجرا کند. همچنین، کشورهای برزیل، روسیه، چین و هند که عضو گروه موسوم به «بریکس» هستند در اعلامیه مشترکی از کشورهای گروه 20 خواستند تا به رغم تصمیم ترامپ برای خروج آمریکا از توافقنامه آب و هوایی پاریس، آن را اجرا کنند. با تمامی این تفاسیر برای بررسی ابعاد اهمیت نشست اخیر سران «جی 20» در هامبورگ و به ویژه دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در حاشیه نشست، «روزان» دیدگاه و نظر دکتر علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین‌الملل و استاد دانشگاه شهید بهشتی را جویا شده است. 
در نشست  «جی 20» هامبورگ تصمیماتی جدید اتخاذ نخواهد شد
علی بیگدلی در ارتباط با ابعاد اهمیت نشست اخیر «جی 20» در شهر هامبورگ با تاکید بر اینکه اساسا تصمیمات اتخاذ شده در این نشست برای دیگر کشورهای غیر عضو، الزام‌آور نیست؛ بر این امر تاکید کرد که کشورهای عضو  «جی 20» حدود 85 درصد تولید ناخالص جهان را دارند و تصمیمات آنها می‌تواند روی نظام اقتصاد جهانی تاثیر بگذارد. در واقع، اصلی‌ترین هدف از برگزاری این نشست از زمان تاسیس یعنی از سال 1999 تا کنون، برقرار کردن نظم در اقتصاد جهانی بوده است. 
این کارشناس مسائل بین‌المللی در ادامه خاطر‌نشان کرد: «در شرایط کنونی نیز  مهم‌ترین موضوع در ارتباط با بحث تجارت آزاد جهانی است. در حقیقت بعد از به قدرت رسیدن ترامپ، آمریکا از تعهدات نسبت به تجارت آزاد در قاره آمریکا و شرق آسیا خارج شد و این موضوع نگرانی دیگر کشورهای را در پی داشته است؛ بنابراین، ممکن است تصمیمات موثری بر نظام اقتصاد جهانی در این نشست گرفته نشود. به هر حال، با وجود جنجال‌های زیاد در مورد نشست اخیر هامبورگ به نظر می‌رسد که تصمیمات جدی و تاثیرگذاری در این نشست اتخاذ نخواهد شد. واقعیت آن است که تا‌کنون هیچ یک از نشست‌ها به اندازه نشست  «جی 20» هامبورگ پرتلاطم و پراختلاف نبوده است. از دوران بعد از به قدرت رسیدن ترامپ، اختلافات میان کشورهای مختلف بسیار گسترده‌تر شده و مسائل بسیار حادی که در سطح جهانی و مناطق مختلف همانند بحران سوریه، اختلافات آمریکا با روسیه، اختلافات واشنگتن با پکن، بحران کره شمالی و... وجود داشت، نه تنها فروکش نکرده بلکه اشاعه بیشتری پیدا کرده است. »
برای نمونه در شرایط کنونی چین قیمت یوان را پایین آورده و زمینه بحران را در بازارهای جهانی ایجاد کرده است. همچنین، پکن قیمت فولاد را کاهش داده و تولید این محصول را افزایش داده است. همین مسئله موجب شده که بسیار از کارخانه‌های آلمانی و انگلیسی تعطیل شوند یا در معرض تعطیلی قرار گیرند. علاوه براین، می‌توان اظهار کرد که در شرایط کنونی بسیاری از مشکل‌ها فزاینده در سطح جهانی وجود دارد و با توجه به اینکه ترامپ با صراحت اظهار کرده که اولویت او حفظ منافع آمریکا در سطح جهانی است در آستانه نشست می‌توان گفت، سطحی وسیع از تنش‌ها وجود دارند؛ بنابراین، می‌توان به این اقناع رسید که نشست «جی 20» در هامبورگ، نمی‌تواند با نتایج قابل توجهی همراه باشد و نمی‌توان به اتخاذ تصمیمات راهبردی امیدوار بود. 
دیدار ترامپ و پوتین با نتیجه مطلوب همراه نخواهد  شد
بدون تردید، نشست سران «جی 20» در شهر هامبورگ زیر سایه دیدار پوتین و ترامپ قرار داشت. تمامی نگاه‌ها به این مسئله معطوف شد که اولین دیدار رئیس‌جمهوری آمریکا با رئیس‌جمهوری روسیه چه روندی را طی خواهد کرد و چه نتایج احتمالی را در بر خواهد داشت.  به ویژه این‌که ترامپ در توئیتر خود نوشت: «در انتظار دیدارهای امروز خود با رهبران جهان از جمله ولادیمیر پوتین (‌رئیس‌جمهور روسیه) هستم. در دیدار با پوتین موضوعات زیادی مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.» این توئیت به‌وضوح نشانگر اهمیت نشست برای رئیس‌جمهور آمریکا و حساسیت موضوعات مورد بحث بر تحولات آتی بین‌المللی است. علاوه بر اظهارات ترامپ، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز گفت: «در دیدار رئیس‌جمهوری این کشور و همتای آمریکایی، مسئله سوریه و اوکراین در دستور کار قرار دارد.» سرگئی ریابکوف در مصاحبه با روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو در باره مذاکرات عصر دیروز (جمعه) روسای جمهوری روسیه و آمریکا در هامبورگ آلمان در حاشیه نشست جی 20، تصریح کرد: ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ اوضاع درمورد سوریه و اوکراین را در محور موضوعات مذاکرات خود قرار می‌دهند اما دستور کار این دیدار با چنین موضوعاتی خاتمه نخواهد یافت. امیدواریم روسای‌جمهور دو کشور از زمان کافی برای گفتگو درخصوص دیگر مسائل نیز نظیر ثبات راهبردی و شماری از مسائل دوجانبه برخوردار باشند.»
در ارتباط با ابعاد اهمیت و نتایج احتمالی دیدار پوتین و ترامپ در حاشیه نشست «جی‌ 20» علی بیگدلی به «روزان» گفت: «به‌طور کلی، حزب جمهوری‌خواه و شخص دونالد ترامپ با توجه به باوری که به نقش رهبری آمریکا در نظام جهانی دارند، به نظر نمی‌رسد که دو طرف بتوانند به نتایج قابل توجهی برسند. در واقع، آن‌قدر سطح و ابعاد تنش‌ها و اختلافات میان دو کشور گسترده است که می‌توان با صراحت گفت که قطعا آمریکا و روسیه در هامبورگ به نتیجه مطلوب نخواهند رسید. با وجود تمامی این تفاسیر، دیدار ترامپ و پوتین از نظر سمبولیک می‌تواند دیداری بسیار مهم و مورد توجه باشد اما این موضوع موجب نخواهد شد که اختلاف عمیق دو کشور نسبت به مسائل مختلف به ویژ در ارتباط با بحران سوریه، حل و فصل شود.»
***سوتیتر:‌ علی بیگدلی: با وجود جنجال‌های زیاد درمورد نشست اخیر هامبورگ به نظر می‌رسد که تصمیمات جدی و تاثیرگذاری در این نشست اتخاذ نخواهد شد. واقعیت آن است که تا‌کنون هیچ یک از نشست‌ها به اندازه نشست  «جی 20» هامبورگ پرتلاطم و پراختلاف نبوده است.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما