افشای طرح حمله نظامی عربستان و امارات به قطر

افشای طرح حمله نظامی عربستان و امارات به قطر

14 تیر 1396 18:52

الخلیج جدید در گزارشی نوشت به جزئیات اطلاعاتی جدیدی دست یافته که نشان می‌دهد عربستان سعودی و امارات متحده عربی طرحی را برای حمله نظامی به قطر طرح‌ریزی کرده بودند، اما بعد از اینکه ترکیه اعلام کرد نیروهایش را در دوحه مستقر می‌کند، طرح آنها به بن‌بست خورد.

الخلیج جدید در گزارشی نوشت به جزئیات اطلاعاتی جدیدی دست یافته که نشان می‌دهد عربستان سعودی و امارات متحده عربی طرحی را برای حمله نظامی به قطر طرح‌ریزی کرده بودند، اما بعد از اینکه ترکیه اعلام کرد نیروهایش را در دوحه مستقر می‌کند، طرح آنها به بن‌بست خورد. به گزارش دیپلماسی ایرانی، منابع خاص به این وب‌سایت گفته‌اند که عربستان سعودی و امارات متحده عربی طرحی را تدارک دیده بودند که به موجب آن شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر از راه نظامی سرنگون شود، اما بعد از اینکه ترکیه تصمیم گرفت فورا نیروهای نظامی خود را برای دفاع از او در قطر مستقر کند، بحران پیش‌آمده که از 5 ژوئن آغاز شده است، پیچیده‌تر شد و همه معادلات را به هم زد و باعث دگرگون شدن موازنه‌های قدرت در منطقه شد.
این منبع ویژه که به گفته الخلیج جدید نخواسته است نامش فاش شود، به این وب‌سایت گفته است که عربستان سعودی و امارات متحده عربی تلاش کردند از موقعیت استفاده کنند و تا زمانی که نیروهای قطری که در کنار نیروهای «ائتلاف عربی» به رهبری عربستان که مشغول نبرد در یمن با حوثی‌ها بود، به قطر بازنگشته بودند طرح خود را عملی و از راه نظامی شیخ تمیم را سرنگون کنند. این منبع در ادامه می‌افزاید: تصویب طرح اعزام نیروهای ترکیه‌ای به قطر در 7 ژوئن در پارلمان ترکیه طرح عربستان و قطر را خنثی کرد، به ویژه سرعتی که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در تصویب این طرح صرف کرد و فورا دست به کار شد و طرح را در پارلمان ترکیه به تصویب رساند و به دنبال آن فورا نیروهای ترکیه‌ای وارد قطر شدند، عربستانی‌ها و اماراتی‌ها را در وضعیتی سخت قرار داد و آنها احساس کردند اتفاقی پیش‌بینی‌نشده روی داده که همه برنامه‌های آنها را به هم ریخته است. 
پیش از این افشاگر معروف عربستانی موسوم به مجتهد در حساب توئیتر خود قصه مشابهی را نقل کرده بود که تطابق زیادی با آنچه الخلیج جدید به آن دست یافته و منتشر کرده است، داشت. مجتهد در توئیتر خود نوشته بود که طرح کودتا در قطر خنثی شد؛ طرحی که محمد بن سلمان ولیعهد و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی به تنهایی و پشت درهای بسته چند روز قبل از اعلام تحریم‌های قطر و قطع روابط زمینی و هوایی و دریایی با آن، طراحی کرده بودند. مجتهد نوشته بود که قرار بود این طرح مستقیما بعد از اینکه نیروهای قطری از مرزهای جنوبی کشور، یعنی مناطق هم‌مرز با عربستان سعودی عقب نشستند، اجرا شود و عربستانی‌ها می‌خواستند از خلا نبود آنها استفاده کنند و وارد عربستان شوند و قطر را در وضعیتی ناگهانی قرار دهند و آن را شوکه کنند. مجتهد همچنین نوشته بود که طرحی که عربستان و امارات دنبال می کردند – و البته عملیاتی نشد – این بود که نیروهای قطری چند روز در نجران در عربستان بمانند و تماس‌هایشان با قطر قطع شود و از آنها به گونه‌ای پذیرایی و میزبانی شود که بپذیرند به نیروهای ویژه عربستان و امارات تبدیل شوند تا به قطر فرستاده شوند و به اسم نیروهای قطری مطابق با نقشه این دو کشور عمل کنند، همزمان نیروهای دریایی اماراتی به همراه نیروهای به استخدام در‌آمده «بلک واتر» بر تمامی شریان‌های حیاتی قطر مسلط شوند و نیروهای قطری را به کنترل خود درآورند. 
قطر در سال 2014 برای ایجاد پایگاه نظامی ترکیه در دوحه به توافق رسید. این توافق در پارلمان ترکیه نیز تصویب شد و در 7 ژوئن بعد از تصویب مستقیم پارلمان به اجرا درآمد. وظیفه این نیروها آموزش نیروهای قطری بود. قرار بود اولین سری از این نیروها در 18 همان ماه قدم به خاک قطر بگذارند اما با آغاز بحران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با قطر در 5 ژوئن گذشته که منجر به قطع کامل روابط کشورهای عربستان و امارات و بحرین و مصر با قطر شد، این نیروها زودتر به قطر اعزام شدند. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما