استان فرهنگی واقعا باید فرهنگی باشد

استان فرهنگی واقعا باید فرهنگی باشد

12 تیر 1396 16:0

رهبر انقلاب، روز عید فطر در خطبه‌های نماز عید فرمودند؛ از جمله کارهای مهم، کارهای فرهنگی است؛ ما خلل و فرج فرهنگی زیاد داریم؛ جاهایی که نفوذگاه دشمن است؛ این را، هم مجموعه‌های مسئول دولتی، هم مجموعه‌های گسترده‌ عظیم مردمی‌موظفند پیگیری کنند؛ آتش به اختیار به معنای کار فرهنگی خودجوش و تمیز است.

سید‌دارا سید‌عباسی
روزنامه نگار
رهبر انقلاب، روز عید فطر در خطبه‌های نماز عید فرمودند؛ از جمله کارهای مهم، کارهای فرهنگی است؛ ما خلل و فرج فرهنگی زیاد داریم؛ جاهایی که نفوذگاه دشمن است؛ این را، هم مجموعه‌های مسئول دولتی، هم مجموعه‌های گسترده‌ عظیم مردمی‌موظفند پیگیری کنند؛ آتش به اختیار به معنای کار فرهنگی خودجوش و تمیز است. معنی‌اش این است که در تمام کشور، صاحبان اندیشه، فکر و همت، کار را خودشان پیش ببرند، منافذ فرهنگی را بشناسند بعد از سفر پرخیر و برکت رهبری در سال 1388 استان کردستان که در پسوند تاریخی خود دارالفنون و دارالعلوم را داشته  این بار مزین شد به استان فرهنگی و این‌گونه است که نگرش و عملکرد مدیران فرهنگی بیشتر از هر مدیر دیگری در این دیار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
استان کردستان براساس شرایط مرزی و در نظر گرفتن این امر واقع که کردستان می‌تواند ایستگاهی برای ترویج فرهنگ انقلاب باشد باید مد نظر قرار بگیرد و این‌گونه است که دیگر عملکرد مدیران فرهنگی از بحث تقلید به بحث تولید باید تغییر کند و دیگر فقط دف نوازی و مداحی، هنر این دیار نگردد.
ساکنان کردستان از دیر باز نگرش  شایسته‌ای به کتاب داشته‌اند و کتابخوانی به عنوانی امر رایج در بین مردمان این دیار  نهادینه شده بود اگر الان شاهد عدم حضور شهروندان در کتابخانه‌ها هستیم این نشان از ضعف مدیریت است نه تغییر فرهنگ مردم؛ استان فرهنگی کردستان از داشتن روزنامه محروم است و امکان چاپ نشریات در این استان وجود ندارد و مسئولین امر هم گویی بر متکای پرقو تکیه زده‌اند و در فکر ایجاد بستری برای رفع این مشکل نیستند. این‌گونه است که نان محلی و دوغ به عنوان میراث فرهنگی استان فرهنگی معرفی می‌شود و آثار باستانی هم در مسیر نابودی گام برمی‌دارند. زمزمه روایت استان فرهنگی را مدیران فرهنگی استان هر ساله در پیام تبریکی به مناسبت سالگرد سفر رهبر معظم به کردستان خلاصه کرده یا اینکه عده‌ای بیانات ایشان را از اینترنت کپی کرده و در قالب کتابی منتشر می‌کنند به صورتی که امور فرهنگی استان در دست عده‌ای است که نان به‌هم به قرض می‌دهند و بودجه فرهنگی استان را خرج منتشر کردن کپی پیست‌های دوستان می‌کنند و عده‌ای هم این کتاب‌های کپی شده را خریداری کرده و منابع کتابخانه‌ای را مزین می‌کنند به کتاب‌های کپی پیستی و در خرید آثار فرهیخته و تولید شده نویسندگان توانا و مورد تایید جهان می‌فرمایند که پول ندارند.
باری به هر جهت سکان کشتی فرهنگی استان کردستان را عده‌ای غیر فرهنگی برعهده دارند که امور اولیه کاریشان نان به هم قرض دادن است. شایسته است که دولت در اقدامی‌نوین دست این غیر فرهنگیان را امور فرهنگی ببرد.

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما