دخترها چطور می‌توانند پلیس شوند؟

4 درصد کادر پلیس کشور زن هستند

دخترها چطور می‌توانند پلیس شوند؟

11 تیر 1396 13:39

پلیس‌های زن را به ندرت در خیابان‌های ایران می‌بینیم اما آنها هم هستند! 4 درصد از جمعیت پلیس کشور را زنان تشکیل می‌دهند. از سال 1345 زنان پلیس فعالیت خود را در مقطع درجه‌داری و افسری در کشور آغاز کردند. بعد از پیروزی انقلاب فعالیت آنها متوقف شد و دوباره در سال 1378 زنان به مقر نیروهای پلیس بازگشتند. کم کم پای زنان به سریال‌های پلیسی تلویزیون هم باز شد.

گروه اجتماعی- پلیس‌های زن را به ندرت در خیابان‌های ایران می‌بینیم اما آنها هم هستند! 4 درصد از جمعیت پلیس کشور را زنان تشکیل می‌دهند. از سال 1345 زنان پلیس فعالیت خود را در مقطع درجه‌داری و افسری در کشور آغاز کردند. بعد از پیروزی انقلاب فعالیت آنها متوقف شد و دوباره در سال 1378 زنان به مقر نیروهای پلیس بازگشتند. کم کم پای زنان به سریال‌های پلیسی تلویزیون هم باز شد. زنانی که یا خلافکارهای حرفه‌ای بودند یا پلیس‌های کار بلد. اگر خانم هستید و علاقه‌مند به پلیس شدن، برای این کار باید دوره دانشکده علوم انتظامی‌را بگذرانید.
به گزارش روزان، دخترانی که قصد دارند پلیس شوند، می‌توانند با شرکت در کنکور سراسری، مجتمع آموزشی زنان پلیس کوثر در دانشگاه علوم انتظامی‌امین را انتخاب کنند. پذیرش در این رشته به صورت نیمه متمرکز است. مقاطع تحصیلی مورد پذیرش از دوره کاردانی تا کارشناسی ارشد در این مجتمع انجام می‌شود اما جذب زنان درجه‌دار از طریق آگهی‌های نیروی انتظامی‌صورت می‌گیرد. پیگیری پرونده‌های پلیس آگاهی و بازجویی از متهمان زن و پیگیری پرونده آنها، ارائه مشاوره در کلانتری‌ها و ... بخشی از فعالیت‌های است که توسط زنان پلیس انجام می‌شود.
کادر مجتمع زنان پلیس کاملا زنانه است
دکتر فریبا شایگان، فرمانده مجتمع آموزشی زنان پلیس کوثر که سال‌هاست این سمت را بر عهده دارد، در مصاحبه‌ای با تسنیم، از ویژگی‌های دانشکده پلیس  زنان گفته است. ین عضو هیات علمی‌دانشگاه، غیر نظامی‌است ولی در جایگاه سرتیپی قرار دارد. قسمت‌های مهم این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:
- مجتمع آموزشی زنان پلیس کوثر از سال 1378 (تیمسار لطفیان)‌ راه‌اندازی شد و امروز در مقاطع مختلف تحصیلی از کاردانی تا کارشناسی ارشد، جذب دانشجو دارد و آموزش‌های درجه‌داری، دانش‌آموختگی و تخصصی را برای رسته‌های مختلف نیروی انتظامی‌ارائه می‌دهد.
 -در حال حاضر مجتمع عالی زنان پلیس وظیفه آموزش کلیه زنانی که در نیروی انتظامی‌و در قالب پرسنل پلیس خدمت می‌کنند اعم از کارمندی، افسری و درجه‌داری را عهده‌دار است و همه آموزش‌های زنان پلیس در این دانشکده ارائه می‌شود.
-این مجتمع با کادر آموزشی کاملاً زنانه، آموزش زنان پلیس را عهده دار است.
-مهم‌ترین شیوه جذب دانشجویان در این مجموعه، جذب از طریق کنکور سراسری است و به صورت نیمه متمرکز جذب می‌شوند یعنی بعد از جذب اولیه و گذراندن دوره‌ای موقت، در آزمون‌های دیگری شرکت می‌کنند که پس از موفقیت در این آزمون‌ها، جذب این مجتمع و نیروی انتظامی‌خواهند شد. 
- برای دوره‌های درجه‌داری نیز از طریق گزینش‌های خاص که توسط نیروی انتظامی‌انجام می‌شود، این افراد جذب می‌شوند و پس از جذب برای آموزش‌های تخصصی، در اختیار این مجتمع قرار می‌گیرند.
چارت آموزشی طراحی‌شده در این مجتمع به شکلی است که زنان و دختران پلیس متناسب با رسته‌های خود، هر آنچه برای انجام ماموریت‌های رسته انتخابی لازم باشد را فرا می‌گیرند.
- زنان پلیسی که از این مجتمع فارغ‌التحصیل می‌شوند باید حتماً در یکی از ورزش‌های سه‌گانه رزمی‌شامل تکواندو، جودو یا کاراته، کمربند مشکی را کسب کنند؛ علاوه بر این در زمان فارغ‌التحصیلی، پلیس‌های زن حتماً از آمادگی بدنی بالا و قابل قبولی برخوردارند و همزمان مهارت بسیار خوبی در زمینه تیراندازی و رانندگی دارند.
تفاوتی بین پلیس زن و مرد نیست
- به هیچ وجه تفاوتی بین سطح توانمندی مردان پلیس و زنان پلیس وجود ندارد و تنها مردان در مواردی که زنان در آن رسته‌ها مشغول به کار نمی‌شوند، آموزش‌های بیشتری می‌بینند. مثل مرزبانی که مرزبانان برای تکمیل آموزش‌های تخصصی خود مهارت در استفاده از سلاح‌های سنگین را هم کسب می‌کنند ولی چون قرار نیست زنان پلیس در این رسته مشغول فعالیت شوند، طبعاً چنین آموزش‌هایی در برنامه آموزشی آنها قرار ندارد. 
-زنان پلیس قرار است در رسته‌ها و مجموعه‌هایی فعالیت کنند که حضورشان به دلیل مواجهه با زنان دیگر لازم است. زنان پلیس در این مجتمع در رسته‌های پلیس اطلاعات، پلیس آگاهی و انتظامی‌آموزش می‌بینند. 
- گزارش‌هایی از آموزش زنان نینجای پلیس در رسانه ها منتشر شد.  این گزارش صحت نداشت و پلیس به هیچ وجه چنین آموزش‌هایی را برای پرسنل خود نداشته و ندارد. این زنان، تحت آموزش یک مجموعه خصوصی بودند که به اشتباه به عنوان زنان پلیس معرفی شدند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما