گرمای هوا و بالا رفتن ارتکاب جرم در خوزستان

گرمای هوا و بالا رفتن ارتکاب جرم در خوزستان

11 تیر 1396 13:39

از نگاه جرم‌شناسی کیفری، وضعیت آب و هوایی خوزستان مشکلات جسمی ‌و روحی فراوانی را برای مردم به وجود آورده که در مناطق سردسیر مشاهده نمی‌شود.

رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان در نشست خبری که صبح دیروز با اصحاب رسانه برگزار شد، با اشاره به برخی مشکلات قضائی و بالا بودن میزان پرونده‌ها عنوان کرد: وضعیت آب و هوایی خوزستان مشکلات جسمی ‌و روحی فراوانی را برای مردم به وجود آورده که در مناطق سردسیر مشاهده نمی‌شود. از نگاه جرم شناسی کیفری یکی از عوامل جرم خیز محیط است و گرمای استان هم باعث پایین آمدن تحمل شهروندان و ایجاد عصبیت و رواج پرخاشگری شده و زمینه وقوع و ارتکاب جرم را مهیا می‌کند. ما باید قدرت تحمل مردم را از جهت برخورد با قضایا بالا ببریم و مردم را به سمت اجرای قانون سوق دهیم و این فرهنگ را رواج دهیم که نخستین برخورد، به جای برخوردهای فیزیکی یا عملیاتی، گذشت باشد و قانون فصل الخطاب مشکلات باشد.
  عبدالعباس زبیدی‌نیا خاطرنشان کرد: باید راه‌هایی برای کاهش و ورودی و پیشگیری از مواردی که در سطح جامعه اتفاق می‌افتد و ضرورت ندارد، در دستگاه‌های قضائی طرح شود و سازمان‌های قانون‌گذار کشور در جهت حذف قوانینی گام بردارد که دستگاه قضائی را گرفتار می‌کند.
معاون قضائی دادگستری‌کل خوزستان با بیان اینکه کاهش شعب شورای حل اختلاف در خوزستان از تعداد پرونده‌های مصالحه و سازش کاسته است، اظهار کرد: طبق قانون جدید که در سال 95 اجرایی شد، از تعداد قضات شورای حل اختلاف کاسته شد و این موضوع باعث کاهش تعداد پرونده‌های سازش شد.
وی ادامه داد: 132 قاضی در سطح استان به صورت تمام وقت یا پاره وقت با شورای حل اختلاف همکاری می‌کنند. در حال حاضر 35 پست مصوب قاضی در خوزستان وجود دارد که تنها به 4 قاضی تخصیص داده شده و باقی بدون تصدی باقی مانده‌اند.
رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان با توضیح در مورد تقسیم بندی‌های شعب در قانون گفت: در قانون جدید شعب به حکمی، صلحی(شهر و روستا) و تخصصی تقسیم شدند و در حال حاضر در خوزستان 114 عبه فعال حکمی ‌و 89 شعبه فعال صلحی وجود دارد و شعب تخصصی نیز در کنار آنها به فعالیت مشغولند .
وی افزود: در بخش شعب تخصصی، امور مربوط به پزشکان، کشاورزی، اصناف، مخابرات و اقلیت‌های دینی- مذهب یو امور عشایر رسیدگی می‌شود و در شعب صلحی تلاش بر حل مسئله از طریق صلح و سازش است.
زبیدی‌نیا با اعلام اینکه در سال گذشته میانگین مصالحه استان خوزستان از سطح کشوری بالاتر بوده است، بیان کرد: در سال 95، 134 هزار پرونده وارد شورای حل اختلاف شد که 121 هزار فقره آن در همین سال مختومه شد. در سال گذشته میانگین سازش کشوری 32 درصد بوده و میانگین سازش در استان خوزستان 34.4 درصد بوده که دلیل آن را می‌توان فرهنگ غالب استان در مصالحه و سازش دانست.
وی آمار بالای مشکلات خانوادگی و قضائی را در خوزستان یادآور شد و گفت: آمار بالای پرونده‌ها در مراجع قضائی نشانه خوبی نیست؛ ولی وظیفه این مراجع رسیدگی به درخواست‌های مردم است. ورود سازمان‌های قضائی برای حل و فصل اختلافات پیش آمده یک وظیفه ذاتی است، ولی راه‌هایی مثل پیشگیری، اطلاع رسانی، تذکر و نصیحت، ریش سفیدی بزرگان خانواده و امر به معروف و نهی از منکر می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.
وی درخصوص اختیارات شورای حل اختلاف بیان کرد: اصل طلاق و نکاح، فصل نکاح، نسب و رجوع از جمله وظایفی هستند که تنها در صلاحیت دادگاه هستند و شورای حل اختلاف نمی‌تواند به آنها ورود کند، ولی در بحث مهریه، نفقه و جهیزیه شورای حل اختلاف می‌تواند تصمیم گیرنده باشد.
رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان ادامه داد: صدور احکام حبس کمتر از سه ماه و جزای نقدی کمتر از 20 میلیون تومان هم از دیگر اختیارات شوراهای حل اختلاف است و در کنار آن، قاضی به پرونده‌هایی که نیاز به صدور رای دارند، رسیدگی می‌کند و حکم صادر می‌کند.
وی بیشترین رسیدگی به پرونده‌های اختلافات در شورای حل اختلاف را در شهر اهواز و کمترین آن را شهر اروندکنار اعلام کرد و گفت: از جهت مصالحه شهرهای اهواز، دزفول و کارون بیشترین سازش و اروند کنار کمترین سازش را داشته‌اند‌. 
خانم سرخی، رئیس بازرسی شورای حل اختلاف استان خوزستان و رئیس مجتمع خانواده اهواز با بیان اینکه شورای حل اختلاف خوزستان رتبه نمونه کشوری را در سال 95 کسب کرده است، گفت: شورای حل اختلاف استان در بازرسی و امور سامانه موفق به دریافت رتبه نخست در کشور شده است.  

shareاشتراک گذاری

نظرات شما