ریزگردهای عراقی، مواد رادیواکتیو دارد

میرسنجری، کارشناس ارزیابی محیط زیست، هشدار داد:

ریزگردهای عراقی، مواد رادیواکتیو دارد

10 تیر 1396 14:41

 خاورمیانه حتی اگر از این همه جنگ هم جان سالم به در ببرد، از دست بحران‌های محیط زیستی نمی‌تواند فرار کند. پیش‌بینی شده که تقاضای آب در این منطقه تا سال 2045 حدود 60 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

گروه اجتماعی-  خاورمیانه حتی اگر از این همه جنگ هم جان سالم به در ببرد، از دست بحران‌های محیط زیستی نمی‌تواند فرار کند. پیش‌بینی شده که تقاضای آب در این منطقه تا سال 2045 حدود 60 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. مهرداد میرسنجری، دکترای ارزیابی محیط زیست، حتی وضعیت امروز منطقه را هم در حد فاجعه توصیف می‌کند و درباره ریزگردهایی که وارد ایران شده، می‌گوید: بسیاری از این ریزگرد‌ها از مناطقی برمی‌خیزند که آلوده به آثار سلاح‌های شیمیایی و رادیواکتیوی در جنگ 2003 آمریکا با عراق است. مطمئنا علاوه بر مشکلات فیزیکی برای تنفس مردمی‌که تحت تاثیر ریزگردها قرار می‌گیرند، مشکلات شیمیایی و رادیواکتیوی هم گریبان مردم و به ویژه مردم ایران را خواهد گرفت.
تاثیر مستقیم سدسازی‌های ترکیه بر این کشور
میرسنجری، پژوهشگر فرهنگی و ژئوپلیتیک درباره اجرای «پروژه گاپ» در ترکیه و آثار سوئی که بر محیط زیست ایران و دیگر کشورهای منطقه خواهد داشت، گفت: کشور ترکیه ساخت سدهای خود را از سال 1973 با سد کوبان آغاز کرد و به تدریج میزان حجم آب کم و کمتر شده است. در طول این چند دهه بیش از 500 سد در ترکیه ساخته شده است که 22 سد آن به عنوان محدوده سرشاخه‌های فرات در ترکیه به نام پروژه عظیمG.‌A.‌P و سد آتاتورک، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سد ترکیه و اروپا و پنجمین سد بزرگ در دنیاست.
سدسازی ترکیه ناقض بیانیه مقابله با بیابان‌زایی
میرسنجری با اشاره به اثرات منفی پروژه گاپ در سطح بین‌المللی گفت: نکته مهم تاثیر مستقیم منفی روی جوامع بومی‌و محلی به خصوص محدوده کردستان ترکیه و علاو‌ه بر آن بر زندگی جوامع محلی و بومی‌در سوریه، عراق و ایران، تاثیرات خود را نشان داده است. 
این صاحب‌نظر ارزیابی زیست محیطی در ادامه اظهار کرد: نکته‌ای دیگر این است که حتی پروژه سدسازی ترکیه ناقض ماده اول بیانیه جهانی سازمان حقوق بشر (که اعلام می‌کند انسان از حقوق بنیادی برای داشتن آزادی، برابری و شرایط مناسب زندگی در محیطی که به او اجازه زندگی توام با سعادت را می‌دهد، برخوردار نیز است) است. 
خشکی هورالعظیم عامل تولید گردوغبار
وی در خصوص تاثیر این پروژه بر ریزگرد‌ها نیز ابراز کرد: بخش عظیمی‌از آب‌های سرزمین عراق به تالاب هورالعظیم منتهی می‌شود. خشک شدن این تالاب تاثیر مستقیمی روی پدیده ریزگرد‌ها دارد.این کار‌شناس ژئوپلیتیک افزود: کشور سوریه هم حتی برای تامین آب خود در طول سال‌های دهه 70 میلادی به بعد، سد اسد و سد تشرین و بعث را روی رود فرات زده است. عراق هم در ورودی رود فرات به کشور خود از ترکیه سد قادسیه را ایجاد کرد. 
این استاد دانشگاه در ‌‌‌نهایت مسئله‌های مهم بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی ناشی از کمبود آب در منطقه را افزایش درخواست آب در منطقه خاورمیانه عنوان و تصریح کرد: پیش‌بینی کرده‌اند تا سال 2045 تقاضای آب در منطقه خاورمیانه 60 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. این 60 درصد افزایش نشان‌دهنده این است که بحران آب در آینده قطعی است و مدیریت صحیح منابع آب اصلی‌ترین وظیفه کشور‌ها و دولت‌هاست. 
درختکاری جای مدیریت منابع آب را نمی‌گیرد
به عقیده این کار‌شناس مدیریت منابع آب‌، بهره‌گیری از پتانسیل‌های بین‌المللی می‌تواند تاثیر بسیاری در جلوگیری و کاهش پیامدهای ضد محیط زیستی سدسازی در ترکیه داشته باشد و به هیچ وجه صحیح نیست که ما بخواهیم ایران فعالیت‌های مقطعی و کوتاه‌مدت مانند درختکاری در عراق انجام دهد. 
وی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های مقطعی مانند درختکاری جز اتلاف هزینه و سرمایه هیچ پیامد خاص دیگری ندارد، تصریح کرد: لازم است کمک نهادهای بین‌المللی و به ویژه سازمان ملل در بهره‌گیری از منابع مالی و ویژه آن برای بحران‌های فراملی زیست‌محیطی لحاظ شود. 
پیامد مخرب  سدسازی در ترکیه و ایران 
میرسنجری در گفتگو با فارس،  عملکرد سدسازی در دو کشور ایران و ترکیه را مشابه دانست و گفت: در واقع مسئولین سدساز و افراد و پیمانکارانی که شاید منافع کوتاه‌مدت بهره‌گیری حداکثری از این منافع را در نظر می‌گیرند، به نگاه آیندگان و قضاوت آیندگان توجه کنند. پروژه سدسازی ضد محیط زیستی در ترکیه و پروژه‌های سدسازی ضد محیط زیستی در ایران کاملا مشابه هم است و هیچ پیامدی جز تخریب و نابودی زمین‌های بالادست، زمین‌های پایین‌دست و مناطق جلگه‌ای که در محدوده حوضه آبریز دو رود قرار دارند را در پی ندارد.  

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما