از شلیک شش موشک سیلی بر داعش تا انتقاد از خندوانه و رامبد جوان

مروری بر مطالب هفته‌نامه‌ها

از شلیک شش موشک سیلی بر داعش تا انتقاد از خندوانه و رامبد جوان

9 تیر 1396 16:33

این هفته با توجه به تعطیلات عید فطر بیشتر هفته‌نامه‌ها ترجیح دادند تا در این هفته نسخه‌ای جدید چاپ نکنند‌ ولی از بین هفته‌نامه‌های اصول‌گرا مثلث و شما، ارگان حزب موتلفه چاپ شدند‌. هفته نامه فرهنگی و هنری چلچراغ هم شماره تازه‌ای را چاپ و توزیع کرد‌. با توجه به اینکه در صفحه پرونده هفته گذشته مرور مطالب شماره 226 تجارت فردا از قلم افتاده بود‌. در این شماره هم مطالب هفته‌نامه‌های مثلث و شما و هم مطالب تجارت فردا شماره 226 را مرور می‌کنیم‌. 
مثلث در روی جلد خود با عکسی از لحظه شلیک شش موشک دوربرد ایران به سمت مواضع گروه داعش در دیر الزور سوریه به موضوع وحدت و اجتماع پیش‌آمده بین دولت و ملت و حاکمیت بعد از انجام حمله موشکی به تلافی حمله تروریستی تهران پرداخته است. باتوجه به سخنان مقام معظم رهبری پیش از حمله موشکی که از عبارت سیلی خوردن دشمنان استفاده کرده بودند، این هفته‌نامه با عنوان سیلی ،گزارشی درباره حمله نیروی هوافضای سپاه پاسداران دارد‌. در همین باره مثلث مصاحبه کمال خرازی، وزیر امور خارجه سابق و عضو کمیته راهبردی سیاست خارجی را با خبر‌گزاری تسنیم منتشر کرده است‌. خرازی در این مصاحبه حمله موشکی را جوابی مناسب به تحرکات گروه داعش بر می‌شمرد‌. روابط جمهوری اسلامی‌ایران و آمریکا هم از جمله مطالب مهم این شماره مثلث است‌. اشاره به سخنان رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده در کمیسیون سنا هنگام تصویب بودجه وزارتخانه‌اش مبنی بر تمرکز آمریکا بر براندازی جمهوری اسلامی‌و نیروهای سیاسی داخلی در ایران و تصویب طرح مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه در سنای ایالات متحده از جمله اخبار و تحلیل‌های این هفته‌نامه است‌. در همین باره مثلث با عبدالله گنجی مصاحبه‌ای ترتیب داده است‌. گنجی در این مصاحبه سیاست‌ها، دیدگاه‌ها و عملکرد دو حزب اصلی سیاست ایالات متحده را در برخورد با جمهوری اسلامی‌تحلیل می‌کند‌. در بخش از این مصاحبه، مصاحبه کننده از گنجی می‌خواهد بین سیاست‌های جمهوری خواهان و دموکرات‌ها درباره ایران مقایسه‌ای انجام دهد‌. در اینجا بخشی از مصاحبه را می‌خوانیم:
یک زمانی مسئله نظام جمهوری اسلامی‌ایران و آمریکا در موضوعات تروریسم، حقوق بشر، هسته‌ای و غیره است که می‌شود گفت درباره حدود یعنی اختیارات، قلمرو و روش‌های حکومت‌داری است اما مسئله ما با غرب، هویت انقلاب اسلامی‌یعنی مسئله وجود است، پس یک هویت و معرفت جدیدی در مقابل معرفت غرب وجود دارد که از این جریان هژمون پیروی نمی‌کند. رابطه ایران و آمریکا نیز در همین حوزه وجود تعریف می‌شود. در این صورت بحث غرب با محوریت آمریکا در قبال ایران مبنایی است؛ پس اگر مبنایی است، نتیجه می‌گیریم آنچه در آمریکا بین دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات می‌گذرد و نسبتی که آنها با ما تعریف می‌کنند، بر سر اتخاذ روش‌هاست، یعنی روش مواجهه دو حزب با نظام جمهوری اسلامی‌ایرانی از لحاظ تاکتیک، زمان و سایر ملاحظات شاید متفاوت باشد اما در هدف غایی که همانا نبود نظام جمهوری اسلامی‌ایران است، حزب جمهوری‌خواه و دموکرات با هم هیچ اختلافی ندارند. تفاوت روش‌ها به این صورت است که معمولا دموکرات‌ها چهره روشنفکری، گفتگو، اندیشه‌ای و مطالعاتی به خود می‌گیرند اما در مقابل جمهوری‌خواهان مقداری رو بازی می‌کنند و خیلی کارهای عمیق ندارد؛ به عبارتی پیچیده عمل نمی‌کنند، بنابراین ما یکی را به ظاهر نرم و دیگری را به ظاهر خشن می‌بینیم. در مجموع هر دو نبود جمهوری اسلامی‌ایران را می‌خواهند اما یکی چنگ و دندان نشان می‌دهد و دیگری می‌خواهد با لبخند، مذاکره و گفتگو کار خود را پیش ببرد و در ایران نفوذ کند تا با هزینه کمتر بتواند به اهداف خود برسد. مردم ایران هم امروز می‌بینند دولت قبلی آمریکا به تعهدات خود عمل نکرد و دولت فعلی هم بر عدم انجام آن تعهدات اصرار دارد. نتیجه آن می‌شود که هر دو دولت آمریکا یک حرف مشترک را در رابطه با ایران دارند.
هفته نامه شما در شماره این هفته خود پرونده‌ای ویژه درباره حوادث دهه 60 شمسی تدارک دیده و اقدامات گروه مجاهدین خلق در آن دوران را در مصاحبه‌ای با اسدالله بادامچیان عضو بلند پایه حزب موتلفه نقد و بررسی کرده است تا با شناخت چهره واقعی خادمین دهه 60 جای جلاد و شهید عوض نشود. 
در بخشی از مصاحبه بادامچیان مجاهدین را طرفداران اسلامی‌غرب‌گرا می‌داند که مهندس بازرگان در پیش از پیروزی انقلاب سال 57 شمسی تبلیغ می‌کرد و دلیل اصلی التقاط در مجاهدین را مرتبط نبودن با روحانیت می‌داند‌. بادامچیان مسلح شدن مجاهدین را حاصل نفوذ یک مامور ساواک با نام دلقانی به داخل سازمان مجاهدین می‌داند و همچنین اشاره می‌کند که علی‌رغم اینکه مجاهدین از توده‌ای‌ها دوری می‌جستند ولی با مامور نفوذ‌ی آمریکا به داخل حزب توده با نام مرد هزار چهره ارتباط بر‌قرار کردند‌. بادامچیان در ادامه با اشاره به حوادث پس از پیروری انقلاب می‌گوید: مجاهدین خلق به مرحله‌ای رسید که دریافت حالا که نمی‌تواند حکومت را از طریق عادی و فریب امام و توده‌های مردم به دست آورد و مسئولین مثل آیت‌الله بهشتی هم اینها را راه نمی‌دهند، برای رسیدن به قدرت و حکومت دست به کودتاهای شهری بزند. این هفته‌نامه دربخش دیگری از پرونده بررسی دهه 60 با علیرضا اسلامی‌هم مصاحبه‌ای انجام داده است‌. اسلامی‌هم با اشاره به اهمیت باز خوانی دوباره حوادث دهه 60 و شناخت بهتر اقدامات مجاهدین در بخشی از مصاحبه‌اش با اشاره به حمله تروریستی داعش در تهران می‌گوید: آنچه مردم در روز دوازدهم رمضان در مجلس شورای اسلامی‌مشاهده کردند، سخت‌تر و شدیدترش همه روزه در اوایل دهه 60 دیده می‌شد‌. اینجاست که نقش شهید لاجوردی و دوستانشان و کسانی را که با منافقین مقابله کردند، متوجه می‌شویم، زیرا منافقین از جنس نیروهای خودی و با زبان خود ما و در همسایگی، منزل، کوچه و محله ما بودند. لذا تشخیص این افراد و اقداماتشان و پیشگیری از آنها کاری بس مشکل بود و نیازی به بصیرت و خوش فکری بالایی داشت. 
تجارت فردا در پرونده اصلی خود دلایل اقتصادی و اجتماعی پیوستن به گروه‌های تروریستی را بررسی کرده است‌. همچنین این هفته نامه در این شماره خود به این موضوع پرداخته است که اگر حملات تروریستی باز هم در کشور اتفاق بیفتند چه آسیب‌هایی به اقتصاد ایران وارد خواهد شد‌. در بخش سیاست داخلی این نشریه از دستور کار دولت برای تشکیل کابینه دوازدهم نوشته و عنوان کرده که چه پیش نیاز‌هایی لازم است تا کابینه دوازدهم تقویت شود. 
چلچراغ در شماره این هفته خود در کنار مطالب متنوعی که دارد به برنامه خندوانه شبکه نسیم و شخص رامبد جوان هم پرداخته است‌. یکی از مطالب کنجکاوی‌بر‌انگیز این هفته‌نامه «چرا اصرار داریم همسایه افغانی‌مان را نادیده بگیریم» است‌. در بخشی از مطلب مربوط به برنامه خندوانه می‌خوانیم: برنامه خندوانه و در راس آن رامبد جوان ادعا دارد که برنامه‌ای مردمی‌ساخته است ولی این‌گونه نیست. در این برنامه کتاب‌های ناشران دولتی به‌خصوص نشر سوره مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی‌تبلیغ می‌شود و شاعرهای درجه دو و سه به این برنامه دعوت می‌شوند‌. چلچراغ در ادامه از پخش برنامه در شب اول بعد از حادثه تروریستی تهران انتقاد می‌کند. صحبت‌های رامبد جوان در دفاع از بهناز جعفری با ادبیات نه چندان دلنشین و گاهی بی ادبانه از جمله دیگر انتقادات نویسنده چلچراغ به عوامل سازنده برنامه خندوانه است. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما