نگاهی به معضل اسید پاشی

نگاهی به معضل اسید پاشی

7 تیر 1396 15:20

فریده غیرت 
حقوق‌دان
هر از چند گاهی خبر اسیدپاشی در کشور منتشر می‌شود که به دنبال آن، داستان اسیدپاشی، جزئیات ماجرا و قصاص متهم نیز مطرح می‌شود.
همچنین پس از دستگیری متهمان اسیدپاشی، آنها از انگیزه خود برای این جنایت شوم صحبت می‌کنند؛ یکی شنیدن خبر رد در خواستگاری را دلیل این جنایت می‌خواند! دیگری انتقام پدرشوهر از عروس به خاطر طلاق از پسرش را هم به‌عنوان یکی دیگر از انگیزه‌های اسیدپاشی مطرح می‌کند! همچنین تصور اشتباه درباره مزاحمت تلفنی برای همسر اسیدپاش و عوامل متعدد دیگری هم در به وجود آمدن این اتفاق نقش داشته است.
انگیزه‌هایی که به‌راحتی باعث می‌شود فرد به خود اجازه دهد تا به‌صورت یک نفر اسید بپاشد وزندگی او را به تباهی بکشاند.
در پرونده‌های اسیدپاشی‌ که اخیراً در رسانه‌ها منتشرشده است، متهمان این پرونده‌ها خرید اسید را بسیار ساده عنوان کرده‌اند؛ هر شخصی با یک جستجوی ساده در فضای مجازی می‌تواند به هر نوع از مواد شیمیایی از یک تا 100 هزار لیتر دسترسی پیدا کند و اشخاصی که این مواد را در فضای مجازی به فروش می‌رسانند، فاقد مکان و آدرس هستند و با یک تلفن همراه یا تلفن ثابت تحت عنوان یک شرکت جعلی همه نوع مواد شیمیایی را به فروش می‌رسانند.
موضوع اسیدپاشی برای همه ما دردآور و رنج‌آور است و خواست همه ما این است که برای افرادی که مرتکب به اسیدپاشی می‌شوند باید مجازاتی را در نظر بگیرند که دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در جامعه نباشیم.
درخواست مجازات برای این‌گونه افراد خواست همه افراد جامعه است و قویاً می‌خواهیم که با این افراد مقابله شود تا جلوی ارتکاب به این رفتارهای نابهنجار در جامعه گرفته شود.
نقش رسانه‌ها آگاه‌کردن مردم است و اصحاب رسانه نباید فقط خبر را به‌عنوان تیتر اسیدپاشی در صفحات مجازی و روزنامه‌ها منتشر کنند، بلکه باید به مردم اطلاع‌رسانی کنند و همچنین باید به مقامات آگاهی‌های لازم را بدهند تا جلوی این فجایع گرفته شود.
مقامات امنیتی و مقاماتی که حافظ نظام و امنیت جامعه هستند باید بیشتر در جریان این اتفاقات باشند تا در آینده کمتر شاهد این‌گونه اخبار دردآور باشیم.
مجازات متهمان اسیدپاشی اصلاً نباید جنبه فردی داشته باشد و بلکه مجازات‌ آنها باید جنبه عمومی پیدا کند و باید این امر به دست مقامات دولتی و دستگاه‌های قضائی سپرده شود تا در مقام مدعی العموم علیه اسیدپاشی اعلام جرم کنند.
متأسفانه قانونی برای کسی که اسید تهیه می‌کند وجود ندارد و باید مقامات امنیتی به این‌گونه مسائل بیشتر توجه داشته باشند. همان‌گونه که این مقامات خریدوفروش اسلحه را تحت کنترل دارند، خریدوفروش اسید را هم باید بیشتر تحت کنترل داشته باشند.
باید جلوی خریدوفروش جزئی و غیر‌صنعتی اسیدهای خطرناک که در حال حاضر بسیار ساده و به‌راحتی انجام می‌شود گرفته شود این در حالی است که در حال حاضر بابت خرید این ماده خطرناک، خریداران آن مبلغ بسیار ناچیزی پرداخت می‌کنند و با خرید چند لیتر اسید به هدف شوم خود می‌رسند.

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما