قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست باید اصلاح شود

مولاوردی تصریح کرد:

قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست باید اصلاح شود

31 خرداد 1396 14:31

افطاری شیرخوارگاه آمنه امسال با یک حاشیه عجیب همراه شد. نوزادان را در یک ردیف کنج دیوار چیده بودند تا مسئولان از آنها بازدید کنند! به صف کردن نوزادان بی‌سرپرست باعث شد تا انتقادات زیادی به سازمان بهزیستی به عنوان برگزار‌کننده مراسم وارد شود.

گروه اجتماعی- افطاری شیرخوارگاه آمنه امسال با یک حاشیه عجیب همراه شد. نوزادان را در یک ردیف کنج دیوار چیده بودند تا مسئولان از آنها بازدید کنند! به صف کردن نوزادان بی‌سرپرست باعث شد تا انتقادات زیادی به سازمان بهزیستی به عنوان برگزار‌کننده مراسم وارد شود. با این حال صحبت‌های مهمی ‌در حاشیه این مراسم انجام شد. شهیندخت مولاوردی، معاون زنان ریاست‌جمهوری، تاکیدکرد که قانون«ازدواج فرزندخوانده با سرپرست» باید اصلاح شود‌. 
لایحه دولت برای حذف ازدواج با فرزندخوانده
مولاوردی در این افطاری درباره ایرادات مطرح شده پیرامون ازدواج فرزندخوانده با سرپرست گفت: لایحه‌ای در دولت برای حذف تبصره ماده 26 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست در دست اقدام است و به مراحل نهایی رسیده است. با حذف تبصره مذکور، این مشکل هم با توجه به انتقادات جدی که به آن مطرح بود، حل می‌شود. 
مولاوردی ادامه داد: این لایحه در کمیسیون اجتماعی دولت تصویب شد؛ اما هنوز در دولت به تصویب نرسیده است. راهکار این است که به قانون سابق که در آن اشاره‌ای به ازدواج فرزندخوانده با سرپرست نشده بود، برگردد و موضوع مسکوت باشد. 
دنبال توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانواریم
وی همچنین درباره اقدامات انجام شده در زمینه حمایت از زنان سرپرست خانوار گفت: برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار برنامه‌های متنوعی را از مسیرهای مختلف پیگیری می‌کنیم، البته وظیفه ذاتی در این باره نداریم و متولیان دیگری هستند که برنامه‌های موثری در این زمینه دارند. مولاوردی افزود: معاونت زنان باب ماموریتی که برای هماهنگی و هم افزایی بین بخشی دارد، طرح‌های متعددی را در دستورکار دارد. اکنون در چارچوب شورای اجتماعی کشور طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را ارائه دادیم و امید است به زودی اعتبار درخواستی با اولویت 15 استان اول تخصیص یابد. در این طرح توانمندسازی اقتصادی مدنظر است. 
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم طرح پایلوتی را در شهر ری اجرا کردیم که فازهای مختلفی داشت و چون موفق بود مبتنی بر آن طرح جامع را ارائه دادیم که از توانمندسازی شروع می‌شود و تا کارآفرینی ادامه پیدا می‌کند، گفت: یکی از بندهای ماده 80 برنامه توسعه به توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اختصاص یافته و معاونت زنان ملزم شده است با همکاری وزارت رفاه برنامه‌ای را تدوین کند که مقدمات آن فراهم شده و امیدواریم برنامه اثربخشی را داشته باشیم که باید تا پایان برنامه ششم توسعه به اجرا درآمده باشد. 
مولاوردی در پاسخ به اینکه آیا سیاست شما برای توانمندسازی زنان صرفا حمایت مالی است؟ ادامه داد: سیاست بر این است که برنامه‌ها صرفا حمایتی نباشند. اکنون برنامه دیگری که در دستورکار دولت قرار دارد نظام بیمه چندلایه است. لایه اول، لایه مساعدت است، ولی در لایه‌های بعدی سمت و سوی توانمندسازی مدنظر است و فاز‌های بعدی به کارآفرینی ‌می‌رسد. تلاش می‌کنیم یک شبکه‌ای از همکاری‌ها را داشته باشیم. 
افزایش آمار زنان سرپرست خانوار 
وی به ارائه آمارهایی از زنان سرپرست خانوار پرداخت و عنوان کرد: طبق برآورد سرشماری عمومی ‌در سال 90، شمار زنان سرپرست خانوار دومیلیون و پانصد هزار نفر بود که حتما افزایش پیدا کرده است. شاید اکنون حدود سه میلیون و پانصد هزار نفر باشد. البته در حال دریافت اطلاعات و آمارهای جدید هستیم. 
1600 متقاضی «فرزندخواندگی» در کشور
رئیس سازمان بهزیستی هم در ادامه این ضیافت افطاری با بیان اینکه در برابر 1600 متقاضی فرزندخواندگی، 900 شیرخوار در کل کشور داریم، گفت: از این میزان بر اساس آمار ما، 20 تا 25 درصد این کودکان فاقد سرپرست هستند که ما برایشان شناسنامه می‌گیریم و زمینه واگذاری شان را فراهم می‌کنیم و مابقی باید به صورت «امین موقت» به خانواده‌ها سپرده شوند. 
انوشیروان محسنی بندپی با بیان اینکه شیرخوارگاه آمنه یکی از بهترین شیرخواگاه‌های کشور است، گفت: در حال حاضر 118 شیرخوار در این مرکز نگهداری می‌شوند. در کل کشور 900 شیرخوار داریم. بسیاری از خانواده‌ها خواستار دریافت سرپرستی کودکان دختر هستند؛ این در حالی است که در حال حاضر 1600 متقاضی فرزندخواندگی داریم. 
وی افزد: متقاضیان فرزندخواندگی زیاد هستند و سیاست ما این است که در اسرع وقت آنها را به خانواده‌ها واگذار کنیم. قانون تسهیلاتی در این زمینه قائل شد و حتی برای واگذاری فرزند به زنان مجرد هم اجازه صادر شده است. 
امکان واگذاری دائم کودکان بدسرپرست وجود ندارد
رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه کودکانی که در این مرکز نگه داری می‌شوند عمدتا بد سرپرست هستند و زمینه واگذاری دائم آنها وجود ندارد گفت: برای این موضوع هم قانونگذار مشخص کرده است که این فرزندان به صورت «امین موقت» به خانواده‌ها سپرده شوند و خانواده نسبت به مراقبت و تربیت آنها اقدام کند. البته در این زمینه متقاضی کم است و بیشتر علاقه‌مند هستند به صورت دائم کودکانی را به فرزندخواندگی بپذیرند. بر اساس آمار، 20 تا 25 درصد این کودکان فاقد سرپرست هستند که ما برای‌شان شناسنامه می‌گیریم و زمینه واگذاری‌شان را فراهم می‌کنیم. 
محسنی‌بندپی ادامه داد: مابقی یا بدسرپرست هستند یا به بیماری و اختلالاتی مبتلا هستند که درمان می‌کنیم. در عین حال خانواده‌ها را به طرح امین موقت تشویق می‌کنیم. 
محرمیت فرزندخوانده والدین
وی درباره به نام زدن بخشی از اموال به فرزندخوانده گفت: ما به لحاظ ظرفیت زوجین علاقه‌مند از منظر روحی، اجتماعی و برخورداری از بنیه اقتصادی باید اطمینان داشته باشیم و بدانیم کودک مراقبت‌های لازم را دریافت می‌کند. رئیس سازمان بهزیستی درباره محرمیت والدین با فرزندخوانده نیز گفت: این مورد به لحاظ شرعی، قانونی و حقوقی حل شده و در شناسنامه شان ثبت می‌شود که آن کودک، فرزند این خانواده است. 
بازدید عجیب مسئولان از شیرخوارگاه آمنه
در کنار صحبت‌های مسئولان، حاشیه‌های بازدید آنها از شیرخوارگاه آمنه هم در رسانه‌ها مطرح شد و واکنش‌هایی را به دنبال داشت. عباس گودرزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در رابطه با بازدید عجیب مسئولان رفاهی کشور از شیرخوارگاه آمنه و به صف کردن کودکان بی‌سرپرست گفت: بازدیدها باید مقدمه‌های برای رسیدگی بیشتر به این کودکان باشد. همه این بازدیدها باید در مسیری قرار گیرد که بتوان برنامه‌ریزی مناسبی داشت. باید نگاه دقیق‌تر و بهتری به مسائل و مشکلات این کودکان داشته باشیم تا بتوانیم برای حل مشکلاتشان قدمی‌برداریم. 
وضعیت مبهم فرزندخواندگی کودکان بد سرپرست
گودرزی همچنین در مصاحبه با فارس در رابطه با قوانین سخت فرزندخواندگی گفت: باید نگاه دقیق‌تری برای حل مشکلات این کودکان داشته باشیم. متأسفانه خانواده‌ها تمایلی برای فرزندخواندگی کودکان بزرگ‌تر ندارند و نوزاد و شیرخوار را می‌خواهند به فرزندخواندگی بگیرند؛ چرا که قصد محرمیت و انس بیشتر به خانواده را دلیلی برای این کار خود می‌دانند. 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در حالی که برخی از این کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست حاصل طلاق هستند یا خانواده‌هایی دارند که به دلیل عدم بضاعت مالی زیر بار نگهداری آنها نمی‌روند، بنابراین باید سعی کنیم عواملی را که باعث پیدایش این کودکان می‌شوند به حداقل برسانیم و از آن پیشگیری کنیم. 
گودرزی افزود: در جایی که این کودکان متولد می‌شوند و کاری دیگر از دستمان برنمی‌آید، باید فرهنگ‌سازی انجام گیرد و خانواده‌ها تشویق شوند که به سمت فرزندخواندگی آنها بروند؛ چرا که این کودکان انسان‌ هستند و باید به آنها خدمت کرد و از این طریق حس عاطفی افراد نیز برانگیخته خواهد شد. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما