آتش‌سوزی از پلاسکو تا برج گرنفل لندن

آتش‌سوزی از پلاسکو تا برج گرنفل لندن

30 خرداد 1396 13:29

فاطمه سعیدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس: کمیته آموزش ‌و پرورش مجلس شورای اسلامی، موضوع فروش سوالات را پیگیری خواهد کرد؛ چرا که نمرات امتحانات نهایی در کنکور تاثیر مثبت 25 درصدی دارد.

به گزارش روزان، یک کارشناس حوزه ساختمان به مقایسه حادثه آتش‌سوزی در برج گرنفل لندن و پلاسکو پرداخت وگفت: جایگاهی برای مهندسان سازه در مدیریت بحران کشور در نظر گرفته نشده است. 
دکتر مهدی روانشادنیا با بیان اینکه چندین موضوع در مقایسه بین برج گرنفل لندن و پلاسکو وجود دارد،گفت: برج گرنفل یک برج مسکونی با سازه بتنی و نمای کامپوزیتی پایه پلیمری بوده که نمای آن نیز منجر به تسری آتش به طبقات بالاترشده است و به دلیل کاربری مسکونی در ساعت یک بامداد و در زمان شروع آتش‌سوزی بیش از 120 خانوار در آنجا مستقر بودند. اما ساختمان پلاسکو ساختمانی‌، تجاری و اداری با سازه فلزی بود و آتش‌سوزی زمانی اتفاق افتاد که کسبه هنوز به محل کارشان نرسیده بودند. 
وی ادامه داد: موضوع دیگر قابل توجه در مقایسه این دو ساختمان موضوعات شهرسازی است. به دلیل اینکه پلاسکو در مرکز شهر قرارداشت و تراکم ساختمان‌ها نیز در آنجا زیاد بود، تردد و امداد‌رسانی نیز به تبع آن با دشواری انجام شد. این درحالی‌است که گرنفل در غرب لندن و در منطقه کم تراکم قراردارد. 
عضو هیات علمی‌دانشگاه آزاد افزود: یکی از نقاط ضعف فولاد در سازه‌، مقاومت در برابر آتش است که برای مقاوم‌سازی سازه‌های فولادی در برابر آتش از پوشش‌های ضد حریق استفاده می‌کنند. اما متاسفانه در پلاسکو شاهد چنین وضعیتی نبودیم. همچنین در برج‌های دوقلوی آمریکا هم ضعف سیستم‌های محافظت در برابر حریق موضوع مهمی‌تلقی می‌شود. 
وی در گفتگو با ایسنا تصریح کرد: امروزه براساس ضوابط آتش‌نشانی در شهر تهران،کنترل‌های دقیقی روی اطفای حریق ساختمان‌های بالای 6 طبقه انجام می‌شود. اما یکی از ضعف‌های ما و وجه تمایز با کشورهای دیگر در بحث مدیریت بحران از دیدگاه سازه است. اگر مدیریت بحران در زمان حادثه آتش‌سوزی گرنفل را مرور کنیم می‌بینیم که مهندسان سازه قبل از ورود آتش نشانان، سازه ساختمان را ارزیابی می‌کنند و بعد از ارزیابی‌های لازم پلان ورود به ساختمان و مجوزهای لازم را به آتش‌نشانان می‌‌دهند. 
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اظهار کرد: یکی دیگر از عواملی که باید مورد توجه قرارگیرد، مدیریت بحران در حوزه اجتماعی است. در ارتباط با حادثه آتش‌سوزی برج گرنفل یکی از نهادهای مرتبط با مردم شورای محله بود. 
وی با بیان اینکه نمای استفاده شده در ساختمان گرنفل عاملی برای تسری آتش‌سوزی به طبقات بالاتر بود،گفت: لازم است کمیته‌های نما که در شهرداری مستقر هستند، رویه منسجمی ‌را پیش بگیرند. 
این کارشناس حوزه ساختمان تشریح کرد: در مدیریت بحران در مواجهه با آتش‌سوزی پلان فرار و پلان اطفاء وجود دارد. این دو پلان باید قبل از وقوع حادثه برای ساختمان تعبیه شده باشند. بنابراین باید پلان اطفا و فرار را برای حدود هزار برجی که بالای 10 طبقه در سطح شهر تهران ساخته شده‌اند، تعبیه کرد. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما