ایران، رکورددار نشست زمین در دنیا

محمد درویش در روز جهانی مقابله با بیابانزایی هشدار داد:

ایران، رکورددار نشست زمین در دنیا

29 خرداد 1396 17:30

ظهور گروه های تندرو و تنش های خاورمیانه را بسیاری از کارشناسان محیط زیست به کمبود آب در این منطقه مرتب می دانند. بی توجهی به حفظ محیط زیست هم معضل کم ابی منطقه را چند برابر کرده و رشد بیابانزایی وضع ساکنان اینجا رو روزبروز وخیم تر می کند. وضع ایران هم خوب نیست.

گروه اجتماعی- ظهور گروه های تندرو و تنش های خاورمیانه را بسیاری از کارشناسان محیط زیست به کمبود آب در این منطقه مرتب می دانند. بی توجهی به حفظ محیط زیست هم معضل کم ابی منطقه را چند برابر کرده و رشد بیابانزایی وضع ساکنان اینجا رو روزبروز وخیم تر می کند. وضع ایران هم خوب نیست. سرانه بیابان در ایران بیش از دو برابر حد جهانی است؛ حتی پیش بینی شده که در آینده ای نزدیک، 50 تا 70 درصد مردم ایران به دلیل کم آبی و رشد بیابان ها مجبور به مهاجرت می شوند. 
به گزارش روزان، سال هاست که هفدهمین روز از ماه ژوئن از سوی سازمان ملل به عنوان  روز جهانی مقابله با بیابانزایی نامگذاری شده است. طبق آمار این سازمان، رشد بیابانزایی، زندگی  حدود یک میلیارد نفر از مردم دنیا را در معرض خطر قرار داده است. جنگ های منطقه ای  بر سر آب و اجبار به مهاجرت بخشی از تهدیدات بیابانزایی است. فقر، عدم ثبات سیاسی، جنگل زدایی و روش‌های نامناسب آبیاری دلایلی هستند که خاک را از بین می برند. اکوسیستم‌های خشکی به شدت در برابر استفاده نامناسب و بیش از حد از آسیب‌پذیر هستند. نشست زمین هم یکی از طبعات استفاده نامناسب از خاک است.
ظهور تروریست ها از عواقب بیابان زایی است
محمد درویش، مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان محیط‌زیست، از کارشناسانی است که رشد گروه‌های تروریستی در منطقه را ناشی از بیابانزایی می داند. وی با اشاره به اینکه ایران رکورددار نشست زمین درجهان است، افزود: عوارض بیابان‌زایی باعث شده که تروریست‌ها بتوانند در مناطق مختلفی از غرب آسیا فرصت بیشتری برای رشد و نمو داشته باشند. ظهور جریان‌های تروریستی ناشی از تخریب سرزمین و نابودی زندگی است.
درویش با اشاره به اینکه عراق، سوریه، ‌ترکیه و ایران برای 150 میلیارد مترمکعب آبی که وارد میان‌رودان، شط‌العرب‌، هورالعظیم و اروندرود می‌شده است سد ساخته‌اند، افزود: این سدسازی‌ها بحران بزرگی ایجاد کردند که از عوارض این بحران بزرگ می‌توان به نابودی اراضی کشاورزی، بیکاری، فقر شدید و افزایش ناامنی اشاره کرد. درواقع این افزایش ناامنی‌ امروز با شنیدن صدای انفجار تا لندن و حتی نیویورک پیش رفته است که نشان‌دهنده اهمیت بیابان‌زایی است.
وی بابیان اینکه عملکرد ایرانیان برای مقابله با بیابان‌زایی باوجوداین سابقه رضایت‌بخش نیست، تصریح کرد: اگر روند فعالیت‌ها مناسب بود، باید در حدود این 23 سال بیابان‌زایی را کاهش می‌دادیم، درحالی‌که روند بیابان‌زایی در حال افزایش است،‌ تالاب‌های  ما همچنان در حال خشک شدن هستند، بسیاری از رویشگاه‌ها در شمال و غرب کشور خشک شده و جازموریان و بختگان از دست رفته و حتی تالاب انزلی هم وارد فهرست مونترو شده است.
این کارشناس آبخیزداری بابیان اینکه میزان نشست زمین در ایران تا 140 برابر متوسط جهانی است که منجربه ایجاد شرایط بحرانی در برخی مناطق شده است، گفت: ما رکورددار نشست زمین در کره زمین هستیم. توسعه کسب‌وکار سبز و کاهش وابستگی معیشتی به منابع آبی و خاکی راه‌حل خروج از بحران بیابان‌زایی در ایران است.
سرانه بیابان در ایران دو برابر جهان است
خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور هم درمورد وضعیت بیابانزایی در ایران گفته است: بیش از 20 درصد مساحت ایران تحت تاثیر بیابان‌زایی قرار دارد. سرانه بیابان در کشور ما 4300 متر مربع است، این در حالیست که سرانه بیابان در جهان 2000 متر مربع است.
به نقل از ایسنا، به گفته وی فقر یکی از تبعات اصلی تخریب سرزمینی محسوب می‌شود. بر اساس آمارهای کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی حدود یک ششم جمعیت جهان، سه چهارم اراضی خشک جهان، یک سوم خشکی‌های روی جهان در معرض بیابانی شدن قرار دارند همچنین 110 کشور دنیا در معرض بیابان زایی هستند.
جلالی تاکید کرد: بعد از تغییر اقلیم و گرمایش جهانی و کمبود آب، بیابان‌زایی، سومین چالش کره زمین محسوب می‌شود. بر اساس آمار از سال 2000 در جهان حدود 173 میلیون مهاجرت داشتیم ولی در سال 2015 این رقم به 244 میلیون نفر رسید که افزایش 41 درصدی مهاجرت در جهان را نشان می‌دهد.
جلالی در ادامه اظهارکرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته در کشور در زمینه بیابان‌زدایی در سطح هشت میلیون هکتار، در دولت یازدهم 184 هزار و 580 هکتار عملیات بیابان‌زدایی از جمله احداث بادشکن، بذرپاشی، نهال‌کاری، مالچ‌پاشی، مراقبت و آبیاری صورت گرفت همچنین در قالب پروژه‌های ترسیب کربن با جوامع بین‌المللی در زمینه بیابان‌زدایی همکاری داشتیم.
رئیس سازمان جنگل‌ها افزود: یک و نیم میلیون هکتار مدیریت سرزمین بیابانی از طریق پروژه بین‌المللی اجرا و عملیاتی کردیم. این پروژه با رویکرد مشارکت مردم و توانمندسازی جوامع محلی صورت گرفت. مشارکت مردم راهبردی است که باعث شناسایی توانمندی مناطق مختلف کشور می‌شود. 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما