صادرات زرفروکتوز سیر صعودی به خود گرفت

صادرات زرفروکتوز سیر صعودی به خود گرفت

29 خرداد 1396 16:25

روزگاری فقط نیشکر بود که شیرینی کام بشر را تأمین می‏کرد و بعدها چغندرقند نیز به یک منبع تولید شکر تبدیل شد.

حدوداً سال 1970 میلادی، حضور شیرین‏کننده‏ای عجیب در دنیا مطرح شد که امروز دیگر در ترکیبات بسیاری از مواد غذایی، شیرینی‏‌ها، بیکری‏‏‌ها، نوشیدنی‏‌ها و... جا خوش کرده؛ شیرین کننده‏ای که شیرینی خود را از دانه های زرین ذرت گرفته است.
ذرتی که دنیا از آن حداکثر بهره را می‏بُرد ولی در ایران تنها به عنوان خوراک دام استفاده می‌‏شد، می‌رفت تا با طی کردن فرایندی به یک محصول با ارزش افزوده بالا تبدیل شود که در قدرت شیرین‌کنندگی از شکر پیش است؛ شیرین‌کننده‌ای به نام فروکتوز.
چندسال پیش با روی آوردن صنایع مختلف به استفاده از فروکتوز در مواد اولیه محصولات خود، به دلیل صرفه‌های اقتصادی وامنیت تأمین نسبی آن نسبت به شکر، واردات این محصول به ایران آغازشد و به جایی رسیدیم که سال گذشته قریب به 20 هزار تن فروکتوز وارداتی روانه خطوط تولید صنایع مختلف کشور شد. این آمار در کنار آمار واردات شکر به کشور یعنی وابستگی صنایع به واردات شیرین‌‌کننده‌‏ها، که می‌توانست برای صنایع مرتبط تهدید باشد.
این چالش اتفاق افتاد، نوسانات قیمت شکر، تحریم‌ها و وابستگی به واردات شیرین‌کننده‌ها زمینه مشکلاتی را در مسیر تأمین مواد اولیه برسر راه کارخانه‌های شیرینی و شکلات و صنایع نیازمند به شیرین‌کننده‏ها ایجاد کرد.
در همان روزها بود که خبر راه‌اندازی نخستین پالایشگاه غلات کشور در اگروفود 2016 مطرح شد، پالایشگاهی که از بهمن ماه95 و در حضور رئیس‌جمهوری ایران رسماً تولید خود را شروع کرد و خروجی آن به شیرین کامی صنایع مربوط انجامید.
با آغاز به کار نخستین پالایشگاه غلات کشور، حالا دیگر ایران امکان آن را داشت تا با اتکا به دانش بومی و با بهره برداری از دانش روز دنیا، طی فرآیندهای صنعتی «های تک»، تولید «فروکتوز 55 آنزیمی» را رقم بزند.
به این ترتیب پالایشگاه غلات زر نقش‌آفرین صحنه تلاش برای خودکفایی در تولید شیرین‌کننده‌‏ها شد‌؛ پروژه‏ای ملی که حاصل تلاش در سال‌های سخت تحریم بود با شروع به کار خود، تولید برای نیاز داخلی با افقی صادرات‌محور را بی وقفه دنبال می‏‌کرد.
تلاش‌ها نتیجه داد با اتکا به پیشینه مثبتی که گروه صنعتی و پژوهشی زر طی سال‌ها فعالیت در صنعت غذا از خود به جای گذاشته بود، صنایع یکی پس از دیگر مشتری محصولات پالایشگاه غلات زر شدند، روند تولید هم با افزایش تناژ همراه بود.
بعد از تأمین نیاز داخل، حضور در بازارهای جهانی به خصوص کشورهای همسایه در دستور کار قرار گرفت.
در کمتر از شش ماه گذشته از آغاز به کار رسمی خطوط تولید «فروکتوز55 آنزیمی»، تیم صادراتی گروه صنعتی و پژوهشی زر با حضور در نمایشگاه‌‏های بین‌المللی و با اتکا به نیروهای متخصص در زمینه بازاریابی بین‏المللی موفق شد محصولات خود را راهی 11 کشور دنیا کند.
کویت، امارات، عمان، ترکمنستان، لبنان، نیجریه، افغانستان، آفریقای جنوبی، عراق، بنین و ارمنستان 11 کشوری که پیش‌تر نیاز خود را از شرکت‌های آمریکایی چون کارگیل تأمین می کردند، حالا مشتری فروکتوز ایرانی تولید شده در پالایشگاه غلات زر شده‌اند.
فعالیت بانک مهر اقتصاد به صورت مستقل ادامه می‌یابد
مدیر عامل بانک مهر اقتصاد گفت: موضوع ادغام این بانک با موسسات کوثر و ثامن صرفاً شایعه بوده و روند فعالیت‌های بانک مهر اقتصاد به صورت مستقل ادامه می‌یابد.
به گزارش روابط عمومی بانک مهر اقتصاد، سید ضیاء ایمانی، مدیر عامل بانک در این رابطه اظهار کرد: در چند روز گذشته بروز شایعاتی در خصوص ادغام بانک مهر اقتصاد با موسسات اعتباری کوثر و ثامن در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، موجب ایجاد نگرانی در میان مشتریان بانک شد که با اطلاع رسانی مدیران این موسسات و تاکید بر حفظ استقلال بانک مهر اقتصاد، جای هیچ گونه نگرانی نیست و این بانک مستقل و با قدرت روند فعالیت‌های خود را ادامه می‌دهد.
وی افزود: با توجه به مشخص شدن کذب بودن اخبارِ منتشر‌شده، به مشتریان و سپرده‌گذاران بانک مهر اقتصاد اطمینان می‌دهیم که این قبیل اخبار هیچ خللی در روند فعالیت‌های بانک  بوجود نمی‌آورد و این بانک با حفظ استقلال و هویت حقوقی خود بیش از پیش در خدمت آحاد هم‌میهنان است.
تولید یک ربات کمک حرکتی، با حمایت بانک‌پاسارگاد
 با حمایت بانک‌پاسارگاد و پس از گذراندن موفقیت‌آمیز آزمون‌های مختلف فنی، ربات اگزواسکلتون به مرحله تولید رسید. 
به‌گزارش روابط‌عمومی بانک‌پاسارگاد، حامد ساجدی مدیرعامل شرکت پیشگامان امین سرمایه پاسارگاد(شناسا) از شرکت‌های گروه مالی پاسارگاد، با اعلام این خبر گفت: با حمایت بانک‌پاسارگاد، شرکت پداسیس موفق شد تا پس از طی موفقت‌آمیز آزمون‌های مختلف فنی روی محصول خود یعنی ربات اگزواسکلتون، قرارداد فروش این محصول را با بیمارستان رفیده تهران نهایی کند. 
وی ادامه داد: این ربات، نوعی ربات کمک حرکتی است که به بیماران پاراپلژیک و دارای ضایعات نخاعی که قدرت حرکت ندارند، کمک می‌کند تا با پوشیدن آن امکان حرکت را بازیابند. این ربات قابلیت به‌کارگیری در زندگی عادی یا فرایندهای توانبخشی را نیز داراست. 
ساجدی تصریح کرد: شرکت پداسیس که در حوزه توانبخشی حرکتی به طراحی و تولید محصولات نوآور و دانش‌بنیان می‌پردازد، از مجموعه سرمایه‌گذاری‌های شرکت شناسا به‌عنوان شرکت تخصصی سرمایه‌گذاری خطرپذیر گروه مالی پاسارگاد است.
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما