چه کسی شهردار تهران می‌شود؟

برنامه‌های اصلاح‌طلبان برای شهردار نشدن محسن هاشمی

چه کسی شهردار تهران می‌شود؟

29 خرداد 1396 16:25

چه کسی شهردار تهران می‌شود؟ این روزها دغدغه اصلی اصلاح‌طلبان موضوع صندلی‌های بهشت است! گرچه در زمان انتخابات شوراها بسیاری از مردم پایتخت به محسن هاشمی ‌رای دادند تا او شهردار تهران شود، اما این موضوع چندان به مذاق اصلاح‌طلبان خوش نیامد. 

مهدخت قویدل - چه کسی شهردار تهران می‌شود؟ این روزها دغدغه اصلی اصلاح‌طلبان موضوع صندلی‌های بهشت است! گرچه در زمان انتخابات شوراها بسیاری از مردم پایتخت به محسن هاشمی ‌رای دادند تا او شهردار تهران شود، اما این موضوع چندان به مذاق اصلاح‌طلبان خوش نیامد. 
 استدلال مردم برای حضور هاشمی‌ در سمت شهرداری، به سابقه وی برمی‌گردد. در طول دوران مدیریت او بر متروی تهران، حتی یک پرونده سوء استفاده مالی یا شخص از وی وجود ندارد. بسیاری از موافقان وی از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا معتقدند که حضور او در این سمت می‌تواند مانع زد و بندهای اقتصادی و سیاسی پشت پرده شود. 
 رای بالای هاشمی ‌نسبت به میانگین رای اعضای لیست امید هم پیام واضحی برای حمایت مردم از این گزینه برای مدیریت بر شهر بود. پیامی‌که باز هم اصلاح‌طلبان شورا ترجیح دادند گوش‌شان را به روی آن ببندند و شروط غیرمتعارفی را برای انتخاب شهردار تعیین کنند. در کنار این شروط، اسامی ‌زیادی تا امروز برای شهرداری پایتخت از سوی اصلاح‌طلبان پیشنهاد شده که تا این لحظه سر هیچ‌کدام از آنها به توافق نرسیده‌اند. 
دعواهای انتخاب شهردار از همان لحظه اعلام پیروزی لیست امید شروع شد. اولین بحث جدی این بود که باید بین خودشان قانونی تصویب کنند که هیچ‌کس از اعضای شورا حق شهردار شدن نداشته باشد. هفته قبل و حتی دو روز قبل برخی از اعضای شورای پنجم مصاحبه کردند و تاکید داشتند که این موضوع در جلسه بین اعضا به تصویب نرسیده و بند «الزام انتخاب شهردار تهران خارج از اعضای شورای شهر» حذف شده است؛ با این حال میرلوحی، عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، روز گذشته این موضوع را تکذیب کرد. 
محمود میرلوحی، عضو شورای پنجم پایتخت، تاکید دارد که تمام منتخبین مردم تهران 4 سال آینده در شورا می‌مانند. وی تاکید می‌کند که اسم محسن هاشمی، ‌دیگر به عنوان گزینه شهرداری تهران مطرح نخواهد بود. وی تنها راه کاندید شدن هاشمی‌ برای شهردار شدن را استعفای وی از شورا می‌داند و تصریح می‌کند: البته این استعفا دادن به این سادگی‎ها هم نیست. اگر هم یک نفر چنین قصدی داشته باشد، این مسئله موکول به توافق اعضا می‌شود و آن 20 نفر دیگر هم حق رای دادن دارند و می‌توانند اظهارنظر کنند.»
میرلوحی با اشاره به اینکه هرکدام از اعضای شورا قصد کاندیدا شدن برای شهرداری را داشته باشند، در مرحله اول باید استعفا بدهند و بعد هم استعفای آنها به رای گذاشته می‌شود، گفت:« اساسا این مباحث فرعی است. مسئله اصلی این است که همه اعضا به احترام رای مردم قصد دارند در طول 4 سال آینده در شورا در خدمت مردم و شهروندان مردم باشند. هر پیشنهادی هم اگر منافاتی با عضویت شورا داشته باشد، ان‌شاءالله دوستان نخواهند پذیرفت.‌» 
وی همچنین دخالت شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در امر انتخاب شهردار را تکذیب کرد. 
با این حال شهربانو امانی، عضو شورای پنجم، روز گذشته مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایلنا انجام داد و تاکید کرد: کارگروه 7 نفره مشخصات عمومی‌ شهردار تهران را در جلسه رسمی ‌در اختیار اعضای شورا قرار داد. بند بند این شاخص‌ها در جلسه شورا بررسی شد و بند 16 این شاخص‌ها مبنی بر عدم عضویت شهردار‌ آینده در شورای پنجم بود که به اتفاق آرا حذف شد. 
وی افزود: شهردار از میان مدیران تراز اول شهری یا کسی که تجربه مدیریت کلان را دارد، انتخاب خواهد شد. در این میان اگر کسی بخواهد از داخل شورا شهردار شود؛ نیاز به دو بار رای‌گیری دارد. در مرحله اول برای لغو عضویت در شورا و در مرحله دوم رای‌گیری برای انتخاب شهردار. 
افشین حبیب‌زاده، عضو شورای پنجم تهران، چند روز قبل خبری را در مورد نحوه انتخاب شهردار بعدی پایتخت اعلام کرد که بسیاری را متعجب کرد. به گفته وی قرار است هر عضو شورا سه نفر را به عنوان داوطلب برای شهرداری تهران معرفی و پیشنهاد کند. از میان کاندیداها هر کسی که حداقل 5 رای کسب کند، وارد لیست اولیه کاندیدهای شهردار تهران خواهد شد. 
اما این فقط قسمتی از شروط غیرمتعارف اصلاح‌طلبان شوراست. برای عضویت در لیست امید شورا، امتیاز‌دهی به شاخص‌ها به نحوی بود که سابقه کار سیاسی بر سابقه کار عمرانی و شهری ارجحیت داشت. در زمان انتخاب کاندیداها، حضور در احزاب سیاسی 35 امتیاز داشت؛ در حالی‌که تخصص در حوزه شهری تنها 10 امتیاز داشت. داشتن تخصص در حوزه مسایل عمومی‌ و مرتبط با شورای شهر هم حداکثر 5 امتیاز داشت. اگرچه امتیاز این نحوه رتبه بندی در نهایت تاثیری در انتخاب لیست امید نداشت، اما نشان از دیدگاه اصلاح‌طلبان برای مدیریت سیاسی بر شهر تهران دارد. 
شهربانو امانی، عضو شورای پنجم: اگر کسی بخواهد از داخل شورای شهر، شهردار شود؛ نیاز به دو بار رای‌گیری دارد. در مرحله اول برای لغو عضویت در شورا و در مرحله دوم رای‌گیری برای انتخاب شهردار. 
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما