زندگی خرج داره!

زندگی خرج داره!

29 خرداد 1396 16:25

قبل از دیدن فیلم «گشت ارشاد 2»هم می‌توان حدس زد، که با فیلم خوبی طرف نیستیم. فیلم فقط برای فتح گیشه ساخته شده‌؛ که بیاد و تمام رکورد‌های قبلی رو بشکنه‌؛ که موفق هم هست. فیلم به هر قیمتی می‌خواهد مخاطب رو بخندونه و اینکار رو انجام می‌ده.

هومن نشتایی
منتقد فیلم
قبل از دیدن فیلم «گشت ارشاد 2»هم می‌توان حدس زد، که با فیلم خوبی طرف نیستیم. فیلم فقط برای فتح گیشه ساخته شده‌؛ که بیاد و تمام رکورد‌های قبلی رو بشکنه‌؛ که موفق هم هست. فیلم به هر قیمتی می‌خواهد مخاطب رو بخندونه و اینکار رو انجام می‌ده. فیلم عام پسنده و همه با دیدنش حس خوبی پیدا می‌کنن و می‌خندن، بدون فکر به اینکه چی دیدن. فیلم به حدی بی هدف جلو رفته که روش خنداندن مهم نیست، مهم فقط به خنده انداختنه. لوده گری، شوخی‌های لوس، تکرار کلیشه‌ها، شوخی‌های جنسی و. . . 
فیلمنامه فیلم فکر نشدست و تنها دلیل نوشته شدن: گشت ارشاد(گشت 1) خوب فروخت. دوستان! هر فیلمی‌که خوب می‌فروشه لزوما فیلم خوبی نیست. ساختار فیلم فکر نشدست . فیلم انسجام کافی برای درگیر کردن مخاطب نداره‌. البته عمده مخاطبان با فیلم همراه می‌شن چون منتظر یک شوخی دیگه برای خندیدن هستن. خیلی از سکانس‌های فیلم اضافه است و به فیلم تحمیل شده که فیلم رو از خشکی بیش از حد در بیاره. شخصیت‌ها و قصه‌های متفاوت، به‌صورت پراکنده، به فیلم اضافه و از فیلم حذف می‌شن. ‌خیلی از خرده داستان‌ها روی هوا معلق می‌مانند و به نتیجه‌ای نمی‌رسند و این کار فقط برای ایجاد شوخی‌های بی معنی صورت می‌گیرد‌؛ شاید هم برای جمع کردن داستان. شاید هدف اصلی کار‌های طنز،رساندن درد جامعه است که به شکلی طنازانه ارائه می‌شود. 
کارگردان هم از این نکته غافل نیست و با تغییر دادن ناگهانی فاز فیلم به درام، می‌خواهد درد جامعه را در مونولوگ‌های متفاوت برساند، که جوابی برای نکته ذکر شده داشته باشد (مانند مونولوگ عباس آقا در زمان دستگیری یا مونولوگ حسن روی پل- که این سکانس در نسخه نمایش خانگی حذف شد-) شاید این قسمت‌ها خوش‌ساخت‌تر و حرفه‌ای‌تر باشند و حتی قسمت مورد علاقه من تک‌گویی حسن روی پل است‌. ولی تمام این قسمت‌ها برای فیلم اضافه‌اند، در ساختار فیلم جا نمی‌گیرند و به فیلم چسبانده شده‌اند. فیلم از تکه‌های متفاوت و پرت ساخته شده است و هیچ داستانی پشت سر این فیلم نیست. چون فیلم هدف مشخصی را دنبال نمی‌کند و رسم شده هر فیلمی‌که بین مردم محبوب می‌شه، باید نسخه بعدی آن هم به بازار بیاد. (بالاخره زندگی خرج داره)و چه بسا کلید خوردن گشت3، دور از ذهن نباشد. ولی اگر بخواهم از نکات مثبت فیلم بگویم، فانتزی بودن آن است و یک جور‌هایی سنت‌شکنی در ساخت فیلم درحال حاضر ایران. این فیلم کمی‌سمت و سوی تخیلی و فانتزی گرفته، که اخیرا خیلی خیلی کم می‌توان از آن در سینمای ایران مشاهده کرد. ما فیلم‌های خوب هم از سعید سهیلی دیدیم، نمونه آنها هم می‌توان به کلاشینکف و مردی شبیه باران اشاره کرد. ولی امیدوارم هیچ کارگردانی به سمت ساخت فیلم‌های این‌چنینی نره، چون سینما زمین بازی هیچ‌کس نیست. 
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما