تهران با مشکلات بسیاری روبه‌روست

تهران با مشکلات بسیاری روبه‌روست

29 خرداد 1396 16:25

مردم  در 29 اردیبهشت به توصیه رهبری در مورد مشارکت بالا در انتخابات لبیک گفتند و همین موضوع باعث شد که در کشور و مخصوصا تهران شاهد برگزاری انتخاباتی پرشور باشیم. 

محمد قمی
نماینده مجلس
مردم  در 29 اردیبهشت به توصیه رهبری در مورد مشارکت بالا در انتخابات لبیک گفتند و همین موضوع باعث شد که در کشور و مخصوصا تهران شاهد برگزاری انتخاباتی پرشور باشیم. 
محسن هاشمی‌عقبه‎ای بسیار قوی دارد یعنی همان‌طور که خود آیت‎الله هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات خبرگان همیشه با رای بالا به عنوان نفر اول انتخاب می‎شدند ایشان را هم پسر همان آقای هاشمی‌می‎دانند. بنابراین به احترام آیت‎الله و شخصیتی که خود محسن هاشمی‌دارد و کارهای اجرایی که در طول سال‎ها انجام داده مردم به ایشان اعتماد کردند. البته در انتخاب تمام لیست امید توسط مردم، توصیه‎های رئیس دولت اصلاحات هم موثر واقع شد. 
اما رای مردم در تهران به لیست امید این معنی را هم دارد که مردم از شورای شهر فعلی و نحوه مدیریت شهردار و شهرداری تهران رضایت ندارند و به دنبال شرایط مطلوب‎تری هستند. 
پس اگر کمی‌نسبت به رای مردم در تهران دقیق شویم می‎بینیم که تمام این عوامل تاثیر بسزایی در پیروزی لیست امید داشته و این برداشت که این رای به یک نفر خاص نشان از اعتماد مردم برای شهردار شدنش دارد؛ اشتباه است. 
امروز تهران با مشکلات بسیاری روبه‌رو است هرچند اعضای شورای شهر و شهردار فعلی کارهای مثبتی را انجام داده‎اند ولی هنوز آلودگی هوا، ترافیک، شرایط نامناسب زباله، فروش بی‎رویه تراکم، فضای سبزی که جای خود را به واحدهای تجاری داده و. . . حکایت از این دارد که با وضعیت آرمانی فاصله زیادی داریم. همه 21نفری که در انتخابات شورای شهر تهران برگزیده شدند موظفند به رای مردم احترام بگذارند و با ماندن در کرسی شورای شهر شرایطی را برای رفع معضلات اساسی به وجود آورند. 
پیش از انتخابات شورای شهر، تمام افراد حاضر در لیست امید میثاق‎نامه‎ای امضا کردند که در صورت انتخاب توسط مردم هیچ پست دیگری را قبول نکنند. امروز هم انتظار می‎رود که هر 21نفر برگزیده به این قولی که دادند وفادار بمانند. 
از طرف دیگر باید توجه داشت که مردم هم به میثاق‌نامه لیست امید رای دادند یعنی وقتی آنها این تعهد را دیدند احساس کردند که می‎توانند به این نامزدها اعتماد کنند. جایگاه عضویت در شورای شهر از اهمیت بالایی برخوردار است مخصوصا که تعداد نفرات از 31نفر به 21نفر تقلیل پیدا کرده است. از این‌رو انتظار مردم از منتخبان ادامه کار در این پارلمان بزرگ شهری است. 
فضا و افکارعمومی‌جامعه نمی‎پذیرد که از بین منتخبان شورای شهر تهران یک نفر به‎عنوان شهردار این کلان‌شهر انتخاب شود. 
اینکه برخی رای به هاشمی‌را رای به شهردار شدن ایشان قلمداد می‎کنند اشتباه است زیرا مردم به معیارهای شخصیتی افراد و پستی که برای آن نامزد شده‎اند رای می‎دهند. آقای هاشمی‌و منتخبان مردم برای حضور در شورای شهر به صحنه آمده بودند نه چیز دیگری، پس صحیح نیست که از رای مردم تعبیر دیگری شود. 
 
انتظار ما این است که اعضای جدید شورای شهر تهران گمانه‎زنی‎ها را به حداقل برسانند و جلوی شایعه‎سازی را بگیرند و از همین ابتدای امر در رابطه با این موضوع برای جامعه روشنگری داشته باشند. اینکه برخی به دنبال این هستند که از مردم رای بگیرند و از این اعتماد برای تصاحب پست دیگری استفاده کنند، بی‎وفایی به رای مردم است و این عدم تعهد باعث به وجود آمدن هزینه سیاسی – اجتماعی برای جامعه می‎شود. 
یکی از مهم‎ترین بحث‎های این روزهای پس از انتخابات اخیر، در حوزه شهری، انتخاب شهردار است، برای سکان‎داری عرصه مدیریت شهری گزینه‎های زیادی وجود دارد اما، «محسن هاشمی» نسبت به سایر گزینه‎ها پر رنگ‎تر است. 
اگرچه دوستداران و همراهان فکری هاشمی‌سعی دارند این را القا کنند که هاشمی‌بهترین گزینه برای شهرداری تهران است اما این گزینه مخالف‎های بسیار زیادی هم دارد. مخالفان معتقدند اینکه یکی از اعضای شورای شهر میثاق‎نامه‎‏ای را که اعضای لیست امید بسته‎اند زیرپا بگذارد و کرسی شورای شهر را برای گرفتن پستی دیگر واگذار کند، بی‎احترامی‌به رای مردم است. مردم به اعضای لیست امید برای حضور در شورای شهر رای داده‎اند. 

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما