عبرت از  گرنفل برای پیشگیری از تکرار پلاسکو

عبرت از گرنفل برای پیشگیری از تکرار پلاسکو

29 خرداد 1396 16:25

به گزارش روزان، پوشش رسانه‌ای هم به گونه‌ای بود که از آتش‌نشانان در قامت  قهرمانان جان بر کف و ابر مرد تجلیل نشد.
شبکه خبری اسکای‌نیوز با مردی 72 ساله به نام صباح عبدالله مصاحبه کرده است که از بازماندگان حادثه آتش‌سوزی برج مسکونی گرنفل لندن است‌. آقای عبدالله به همراه همسرش خدیجه خلووفی در طبقه هفدهم برج گرنفل سکونت داشته‌ و صبح حادثه با شروع آتش‌سوزی به همراه همسرش از واحد مسکونی‌شان خارج می‌شوند‌. آقای عبدالله می‌گوید دود غلیظی همه جا را گرفته بود و به محض باز کردن در آپارتمان همه جای خانه را پر کرد‌. او در این لحظه دست همسرش را می‌گیرد و در حالی که هر دو گوشه‌ای از  لباس خواب‌شان را برای جلوگیری از ورود دود به حلقشان روی صورتشان گرفته بودند به سمت طبقات پایین‌تر  و خروج از ساختمان حرکت می‌کنند‌. پای آقای عبدالله هنگام فرار از ساختمان آسیب دیده است‌. او در ادامه صحبتش در‌باره روز حادثه می‌گوید تا طبقه شانزدهم دست خدیجه را گرفته بودم ولی در راه‌پله بین طبقه شانزدهم و پانزدهم دست او را رها کردم و وقتی به پشت سرم نگاه کردم دیدم خدیجه نیست‌. حالا بعد از گذشت 72 ساعت از روز حادثه کماکان عبدالله از همسرش که 30سال با او زندگی مشترک کرده، بی خبر است و در این مدت به تمام بیمارستان‌ها سر زده ولی در لیست بیماران هیچ بیمارستانی نام همسرش دیده نمی‌شود‌. او می‌گوید وقتی من از ساختمان بیرون آمدم تعداد زیادی هنوز در بین دود سیاه رنگ غلیظ ناشی از آتش‌سوزی دیده می‌شدند‌. او می‌گوید در این مدت احساس می‌کنم پاره‌ای از تنم از من جدا شده است‌. خانواده‌های زیادی مثل عبدالله منتظر هستند تا پلیس کلان‌شهر لندن درباره افرادی که در برج زندگی می‌کردند ولی بعد از آتش‌سوزی ناپدید شده‌اند، اظهار نظر کند‌.خدیجه هم یکی از همین افراد است که مشخص نیست هنگام آتش‌سوزی چگونه فوت شده‌اند‌.
عبدالله تمام دارایی‌اش را در این آتش‌سوزی از دست داده و حالا با مرگ همسرش هم مواجه شده و فعلا در خانه پسرش به‌صورت موقت ساکن است‌. مرگ خدیجه برای تمامی اعضای خانواده باورکردنی نیست. 
یکی از مشکلات پیش آمده در حادثه آتش‌سوزی گرنفل تشخیص هویت کشته‌شده‌هاست‌. عبدالله می‌‌گوید پلیس گفته هویت اجساد را از روی اثر انگشتشان خواهد یافت ولی این چطور ممکن است؟ خدیجه نه خلافکار بود، نه سوءسابقه‌ای داشت‌. در حال حاضر خانواده خدیجه بلاتکلیف هستند و نمی‌دانند او مرده یا ناپدید شده است‌. پلیس لندن همان شب اول حادثه اعلام کرد که ناپدید‌شدگان حادثه آتش‌سوزی را باید مرده به حساب آورد‌ چرا که شدت آتش‌سوزی به حدی بوده که کسی در داخل ساختمان نمی‌توانسته جان سالم به‌در برده باشد.
پلیس کلان‌شهر لندن در بیانیه‌ای اعلام کرده است که 58 نفر در حادثه گرنفل کشته شده‌اند و شناسایی هویت جان‌باختگان موضوعی زمان‌بر، پیچیده و چالش بزرگی است اما پلیس تلاش خود را می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بالاترین استانداردها قربانیان را شناسایی کند .
آتش‌سوزی در برج گرنفل لندن در رسانه‌های ایران هم بازتاب زیادی داشت و بسیاری این حادثه را با آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو در تهران مقایسه کردند . آنچه بیش از همه درباره حادثه گرنفل برای ایرانی‌ها سوال‌بر‌انگیز بود این بود که چرا پلاسکو فقط سه ساعت پس از شروع آتش‌سوزی فروریخت ولی آتش گرنفل پس از 14 ساعت خاموش شد‌. جواب این سوال در همان گزارش‌های اولیه که درمورد خبر منتشر شد؛ داده شد. اسکلت بتونی برج گرنفل در مقایسه با ساختمان پلاسکو که اسکلتی فلزی داشت‌، در برابر حرارت ناشی از آتش‌سوزی بیشتر مقاومت کرد‌ اما دو نکته دیگر درباره این حادثه برای مخاطبان ایرانی جلب توجه می‌کند. عملکرد آتش‌نشان انگلیسی در این حادثه به گونه‌ای بود که بیشترین مقدار احتیاط و پیشگیری برای حفظ سلامت آتش‌نشانان انجام شد و آتش‌نشانان به داخل ساختمان برج نرفتند‌. پوشش رسانه‌ای هم به گونه‌ای بود که از آتش‌نشانان در قامت قهرمانان جان بر کف و ابر‌‌مرد تجلیل نشد‌. اگر این حادثه در ایالات متحده اتفاق می‌افتاد، قطعا حول و حوش دلاوری‌های آتش‌نشانانی که به دل آتش زدند، گزارش‌های خبری زیادی ساخته می‌شد و چه بسا رسانه‌ها بدشان نمی‌آمد چند نفر از آتش‌نشانان هم طی حادثه قربانی شوند‌. همین رویکرد در مورد آتش‌نشانان  درحادثه پلاسکو هم اتفاق افتاد‌. از طرفی فرماندهان عملیات خاموش کردن آتش با سهل انگاری و بی احتیاطی زیاد، تعداد زیادی از آتش‌نشانان را قربانی کردند و از طرفی رسانه‌ها هم به گونه‌ای این خبر را پوشش دادند که آتش‌نشانان را قهرمانان و دلاورانی نشان دادند که به دل آتش می‌زنند تا حادثه‌دیدگان را یاری دهند‌. این نوع تلقی از مرگ تعداد زیادی از آتش‌نشانان در  حادثه ساختمان پلاسکو باعث شد تا کفه احساس سنگینی کند و ضعف و سهل‌انگاری در اجرای عملیات مهار آتش نادیده گرفته و به مسئله‌ای بی اولویت تبدیل شود‌. نزدیک پنج ماه از حادثه پلاسکو گذشته و هیچ کدام از مقامات مسئول شهری کوچک‌ترین اشاره‌ای به اقدامات شهرداری و آتش‌نشانی برای بالابردن امنیت ساختمان‌های بلند‌مرتبه در تهران نمی‌کنند در حالی که در زمان آوار‌برداری در ساختمان پلاسکو بارها مقامات شهری اعلام کردند که ضریب امنیت در ایران در خصوص آتش‌سوزی در ساختمان‌ها بسیار پایین است .
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما