اجماع برای طرد خودسرها

گزارش «روزان» از مخالفت اصولگرایان با تهیه طومار علیه حضور زنان در ورزشگاه

اجماع برای طرد خودسرها

28 خرداد 1396 13:31

گروه سیاسی-  همه چیز از نصب یک طومار در مراسم نماز جمعه شروع شد. طوماری خطاب به ریاست قوه قضائیه که با امضای دانشجویان حزب الله نماز جمعه تهران نصب شده و از شرکت‌کنندگان در نماز  جمعه خواسته شده بود که آن را امضا کنند. متن طومار به این شرح بود : «با سلام و امید قبولی طاعات و عبادات، ما امضاکنندگان، شکایت از وزارت ورزش و جوانان در اجازه غیرشرعی ورود بانوان به مسابقات والیبال  اخیر مردان را داریم. لطفا دستور رسیدگی بدهید والا مجبوریم بر اساس بند «م» وصیت‌نامه امام راحل و امر آتش به اختیار امام خامنه‌ای جلوگیری کنیم.»
صرفنظر از غلط‌های نگارشی این طومار که تهیه شدن آن توسط دانشجویان را کمی عجیب جلوه می‌داد، آن چه در متن کوتاه تهیه شده جلب توجه می‌کرد استناد به وصیت نامه امام راحل و عبارت «آتش به اختیار» بود که رهبر معظم انقلاب در ضیافت افطار با دانشجویان به کار برده بودند. و تهدید به جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه در صورتی که قوه قضائیه این کار را انجام ندهد. به این ترتیب این طومار نه تنها بر علیه وزارت ورزش و جوانان که تهدید آشکار قوه قضائیه آن هم با تعبیر نادرست وصیت‌نامه امام و کلام رهبری بود.
*واکنش اصولگرایان 
به فاصله کوتاهی از انتشار عکس‌های این طومار در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نخستین واکنش بسیار رسانه‌های اصولگرا نسبت به آن صو . خبرگزاری تسنیم که یکی از رسانه‌های اصلی اصولگرایان به شمار می‌رود در مطلبی که در همان روز منتشر شد این اقدام را عملی مشکوک دانست که با هدف تخریب دانشجویان انقلابی و تخطئه «فرمان آتش به اختیار» انجام شده است. تسنیم در این خبری مدعی شده بود که با پیگیری‌های صورت گرفته توسط این رسانه روشن شده است که اتحادیه‌ها و تشکل‌های دانشجویی هیچ نقشی در طراحی، ساماندهی و جمع‌آوری امضا برای این طومار نداشته‌اند و هویت کسانی که این طومار را نصب کرده‌اند تا کنون شناسایی نشده است. 
شاید در پاسخ به این خبر خبرگزاری تسنیم بود که دیروز حسین الله کرم رئیس شورای هماهنگی حزب الله  از چهره‌های شناخته شده اصولگرا که بارها در اجتماعات خیابانی مختلف بر علیه تصمیمات دستگاه‌های مختلف حکومتی شرکت داشته و از جمله سازمان‌دهندگان چنین اقداماتی به شمار می‌رود، در بیانیه‌ای که از طرف شورای هماهنگی حزب الله در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، نه تنها به دفاع از نصب این طومار بپردازد که مروری هم بر تاریخچه آن چه «دانشجویان حزب‌الله نماز جمعه تهران» نامیده است بپردازد : 
«آنگاه که دانشگاه‌ها پس ازپیروزى انقلاب، به کانون اصلى اپوزسیون و محلى براى جذب و یارگیرى تشکیلاتى چریک‌هاى فدایى، منافقین و تبدیل شد، دانشجویان حزب الله نمازجمعه بوجودآمد.

1-دانشجویان حزب الله امر تخلیه ستادهاى جنگى گروهک‌ها را در دانشگاه‌ها دنبال کردند، آنها از اواخر فروردین 1359 در پاک‌سازى گروهک‌ها بدلیل کشف رابطه آنان با ضدانقلاب طى سه روز شرکت کردند که در نتیجه تعدادى از آنان مجروح نیز شدند.
2-دانشجویان حزب الله باردیگرا ز اواسط سال 1374در برابر اساتیدغرب‌گرایى قرار گرفتند که ازسوى بخشى ازدولت وقت حمایت مى‌شدند.
3-این وضعیت اساتید غرب‌گرا را در سال1376 به سطح تئورى‌پرداز دولت موسوم به دوّم خرداد ارتقاء داد. برهمین اساس اتحادیه دانشجویان وفارغ التحصیلان حزب الله تشکیل شد و دبیر کل آن ازدانشجویان دانشکده هنر دانشگاه تهران، جانباز70 در صدآقاى حسن سماواتى انتخاب شد، مناظره جانباز70 درصد آقاى دکترتورانى ازفارغ التحصیلان اتحادیه دانشجویان حزب الله وآقاى تاجزاده معاون سیاسى وزارت کشور درآن سال‌ها در شبکه سه سیما پرده از چهره تزویر و سرکوب جریان موسوم به دوّم خرداد در دانشگاه‌ها را برداشت.
4-آخرین کار دانشجویان حزب الله اعتراض سال گذشته درباره حذف درس رهبر کوچک (ماجراى چگونگى شهادت حسین فهمیده) ازکلاس ششم دبستان بودکه سازمان پژوهش آموزش وپرورش باپذیرش اشتباه قول جبران و بازگرداندن این درس راداد. اما متاسفانه آن را درحذف مطالب شهید نواب صفوى درمقطع متوسطه تکرارکرد، برهمین اساس جبران انحراف‌هاى آموزشى که براساس سند2030یونسکوصورت گرفته در دستور کار اتحادیه قرار دارد. اساس عملکرد اتحادیه بر اجراى بند میم وصیت نامه امام راحل قراردارد.
5-اینک دانشجویان حزب الله نمازجمعه تهران، ماننداوّل انقلاب شکل گرفته است تا امر آتش به اختیار امام خامنه‌اى رابه سان بندمیم وصیت نامه به اجرا درآورند. آنها متشکل از دانشجویانى‌اند که درنماز جمعه تهران شرکت مى کنند، اکنون دبیرکل آنان از دانشجویان دانشگاه امیرکبیراست وجلسات هفتگى شوراى مرکزى آن هرچهارشنبه عصر در مسجد ارک برگزار می‌شود.
6- این تشکل شکایت از وزارت ورزش وجوانان دارد که صدها تماشگر دختر و زن را بطور غیرقانونى وغیرشرعى به مسابقات اخیروالیبال مردان کشانده است.»
تاکید الله کرم در بیان دانشگاه دبیرکل دانشجویان حزب الله نماز جمعه تهران و محل برگزاری جلسات شورای مرکزی به نظر بیش از هر چیز پاسخ به تردید رسانه‌های اصولگرا در مورد موجودیت تشکلی است که اقدام به تهیه و نصب این طومار اعتراضی کرده است.  
*نگاهی به تاریخ 
الله کرم که در بیانیه خود کوشیده است گوشه‌ای از تاریخ تشکل مورد نظرش را البته از زبان بانیان آن روایت کند. در بند اول این بیانیه او شکل‌گیری این تشکل را به مقابله با گروهک‌های تروریستی و مسلحی نسبت داده است که بعد از انقلاب اسلامی سعی در آرامش زدایی از دانشگاه‌های کشور داشتند. مقابله با این گروه‌ها از طریق نهادهای امنیتی و اطلاعاتی وقت صورت گرفت و پاسخی به قانون شکنی آشکار و اقدامات خشونت بار این گروه‌ها بود. 
الله کرم در بندهای بعدی بیانیه خود به اقداماتی اشاره کرده است که به نظر مربوط به فشارها و حملات صورت گرفته بر علیه دکتر عبدالکریم سروش در سال‌های میانی دهه هفتاد است. دورانی که سروش به خاطر طرح برخی نظریاتش در حوزه تحول فهم دینی به شدت تحت فشار قرار گرفته بود و گروه‌های خودسر برهم زدن سخنرانی‌ها و حتی کلاس‌های درس او را به یکی از برنامه‌های متداول خود مبدل کرده بودند. اقداماتی که البته به شخص سروش هم اختصاص نداشت و بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و سیاسی‌ای که به هر دلیل مخالفت این گروه را بر می‌انگیخت از این قاعده مستثنی نبودند. با پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات دوم خرداد سال 76 سمت و سوی این اقدامات به سوی برنامه‌های سیاسی و سخنرانی‌های فعالان سیاسی اصلاح طلب به خصوص در دانشگاه‌ها کشیده شد. کار حتی به کتک زدن برخی از وزرای دولت اصلاحات هم کشیده شد. اوج این اقدامات خودسرانه در فاجعه کوی دانشگاه در سال 1378 رخ نمود. اقدامی که علاوه بر تضییع حقوق بسیاری از دانشجویان به بروز یک بحران سیاسی داخلی و تخریب وجه نظام در سطح بین‌المللی منجر شد و مقام معظم رهبری نیز چند روز بعد از آن این مسائل را موجب جریحه دار شدن قلب خود خواندند. 
با پیروزی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 و کنار رفتن اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان از صحنه مدیریت اجرایی کشور اقدامات خودسرانه کمرنگ شد، هر چند هرگز صحنه سیاست ایران از این اقدامات تهی نماند. در همین سال‌ها بود که دایره این اقدامات خشونت‌بار از اصلاح‌طلبان به سمت اصولگرایان و حتی روحانیون هم کشیده شد. بر هم زدن درس آیت الله جوادی آملی و البته حمله به علی لاریجانی در مراسم روز 22 بهمن قم نمونه‌هایی از این اقدامات بوده است. بعد از شکل‌گیری دولت اعتدال‌گرای حسن روحانی هم حمله و ممانعت از برگزاری مراسم سخنرانی علی مطهری در شیراز هم از جمله مسائلی بوده است که تنشی طولانی و دامنه‌دار را به کشور تحمیل کرده است. 

*موضع‌گیری اصولگریان در برابر خودسری‌ها 
آن چه اما در ماجرای تهیه و نصب این طومار بسیار جالب توجه به نظر می‌رسد، موضع گیری شدید اصولگرایان و به خصوص طیف تندرو آن‌ها در مقابل این اقدامات است. در حالی که در همه سال‌های گذشته رسانه‌های اصولگرا در مقابل این اقدامات سکوت می‌کردند و البته اصولگرایان تندور معمولا تحت عناوینی چون واکنش‌های خودجوش با چنین رفتارهایی همدلی نشان می‌دادند، این بار به شدت به مخالفت برخاسته‌اند. علاوه بر خبرگزاری تسنیم روز گذشته سایت رجانیوز که دیدگاه‌های بخشی از تندروترین طیف‌های اصولگرا را نمایندگی می‌کند در مطلبی به تفصیل و به شدت با این اقدام به مخالفت برخاسته و آن را سوتعبیر از سخنان مقام معظم رهبری دانسته است. نقل برخی از سخنان ایشان در مخالفت با بر هم زدن مراسم‌های قانونی نشان از آن دارد که دامنه این مخالفت‌ها نه فقط با این طومار که با دیگر اقدامات خودسرانه هم هست.
چنین مخالفت‌های از سوی اصولگرایان نشان از آن دارد که این گروه سیاسی به بی‌فایده بودن اقدامات خشونت‌بار و خودسرانه پی برده است. این که چنین اقداماتی نه تنها کمکی به گسترش قدرت و نفوذ این جریان نمی‌کند که در بلند مدت نقش جدی در تخریب رابطه این جریان با گروه‌های مختلف اجتماعی خواهد داشت. امری بسیار مبارک که می‌تواند نشانه‌ای از حصول اجماع در میان گروه‌های سیاسی مختلف در مورد قواعد بازی سیاسی در کشور باشد. 
 

کلمات کلیدی
(زنان در ورزشگاها) (مسابقات والیبال) (مسابقات جهانی والیبال) (زن) (زنان) (ورزشگاه) ( زنان ایرانی) (زنان در ورزشگاه) (ورزشگاه رفتن زنان) (حضور زنان در ورزشگاه) (زنان ایرانی در ورزشگاه) (تماشاچی زن) (تماشاچی زن ایرانی) (مسابقه والیبال) (زنان در مسابقه والیبال) (زنان ایرانی در سمابقه والیبال) (روحانی) (حسن روحانی) (ایران) (تهران) (آزادی) (رئیس جمهور) (رئیس جمهور ایران) (خبر) (اخبار) (اخرین اخبار) (جدید ترین اخبار) (اخبار بروز) (اخبار لحظه به لحظه) (اخبار سیاسی) (اخبار ایران) (اخبار بین الملل) (اخبار اقتصادی) (اخبار اجتماعی) (اخبار فرهنگی) (اخبار هنری)(ترور) (تیرانداری) (بمب) (ترور در تهران) (تیراندازی در تهران) (بمب در تهران) (داعش) (داعش در تهران) (داعش در ایران) (بمبگذاری) (بمبگذاری در تهران) (بمبگذاری در حرم) (بمب در حرم) (بمب در حرم امام) (ترور در حرم امام) (تیراندازی در حرم امام) (تروریست در تهران) (انفحار بمب در تهران) (انفجار بمب در حرم امام) (ایران) (تهران) (ایا داعش در تهران وجود دارد) (دستگیری داعش در تهران) (حمله تروریستی) (خبر) (خبر سیاسی) (اخبار سیاسی) (روحانی) (حسن روحانی) (رئیس جمهور) (رئیس جمهور
shareاشتراک گذاری

نظرات شما