رشد نگران کننده ابتلا به ایدز در زنان خوزستانی

در گفتگو با مسئولان مرکز بهداشت خوزستان مطرح شد:

رشد نگران کننده ابتلا به ایدز در زنان خوزستانی

27 خرداد 1396 20:22

ایدز بیماری پیشرونده اما قابل پیشگیری است، این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام اچ‌آی‌وی در بدن میزبان است که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن (معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی) انسان می‌شود که خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌های موسوم به فرصت‌‌طلب است که یک بدن سالم عموماً قادر به مبارزه با آنهاست و در نهایت پیشرفت همین عفونت‌ها منجر به مرگ بیمار می‌شود به طوری که بیماری سل عامل اصلی مرگ و میر در میان مبتلایان به ایدز در سراسر جهان است. این  بیماری از راه‌های مختلف منتقل می‌شود که از طریق خون، سرنگ آلوده و رابطه‌های پر‌خطر جنسی است، طبق سخنان رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان و رئیس بهداشت غرب شهر اهواز این بیماری در بانوان رو به افزایش است. 
رئیس مرکز بهداشت خوزستان در گفتگو با آراس با اشاره به بیماری اچ‌آی‌وی و راه‌های انتقال آن، گفت:متاسفانه امروزه افراد بسیاری در معرض ابتلا به این نوع بیماری قرار دارند، از جمله اشخاصی که رفتار‌های پر خطر شامل مصرف مواد مخدر، قرص‌‌های روان‌گردان و مشروبات الکلی انجام می‌دهند و به دلیل اینکه ممکن است رفتار‌های غلط و غیر عادی از آنها سر بزند دچار بیماری اچ‌آی‌وی می‌شوند. همچنین از جمله رفتارهای پر خطر تهدید‌آمیزی که افراد را با چالش‌های این بیماری مواجه می‌کند، برقراری رابطه‌های نامشروع است. 
دکتر شکر‌الله سلمان‌زاده با اشاره به تعداد افراد مبتلا به بیماری اچ‌آی‌وی در استان خوزستان اظهار کرد: شمار افراد ابتلا به این بیماری در بانوان بیش از قبل و بسیار نگران‌کننده است و ممکن است مادرانی که باردار می‌شوند آن را به جنین خود منتقل کنند، اشخاص از زمان ابتلا به بیماری اچ‌آی‌وی تا به امروز در خوزستان 2 هزارو 164 مورد شناخته و آسیب‌شناسی شده‌اند‌، در ابتدا 10 مورد از آنها مرد و 54 مورد دیگر نیز زن بودند که در حقیقت 40 نفر وارد مرحله ایدز شده و در حال درمان هستند. 
وی در خصوص راه‌های متفاوت انتقال بیماری اچ‌آی‌وی، تصریح کرد: 95 درصد افراد از طریق تزریق سرنگ‌های آلوده در خوزستان به این بیماری مبتلا شده‌‌اند و 4 درصد دیگر انتقال از طریق تماس‌های پر‌خطر جنسی و یک درصد انتقال از مادر به جنین هستند. 
وی با تاکید بر افزایش روند آموزش‌های لازم برای مردم به ویژه جوانان گفت: طبق آمار‌های افزایش بیماری اچ‌آی‌وی در زنان، لازم است بیش از پیش در راستای آموزش، پیشگیری و مقابله با این بیماری فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی شود. بر این اساس خوشبختانه با تشکیل کار گروه ملی و اساتید و پزشکان مربوط، برنامه‌های مشترک با آموزش و پرورش در مدارس و دانشگاه‌ها جهت افزایش روند آگاهی جوانان و دیگر ارگان‌ها از جمله سازمان زندان‌ها با آموزش لازم به پرسنل حداکثر جوانان ناآگاه، از راه‌های انتقال و ابتلا به بیماری مطلع شده‌اند. 
رئیس مرکز بهداشت خوزستان از وجود مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری، در اهواز و تمامی‌شهرستان‌های خوزستان خبر داد و افزود: این مراکز به طور روزانه برای مراجعه‌کنندگان فعال هستند، تا افرادی که بر اثر رفتار‌های پر خطر به این مراکز روی می‌آورند به طور رایگان مشاوره می‌شوند و در صورت لزوم از آنها آزمایش می‌گیرند، همچنین اگر نتیجه آزمایش حاکی از ابتلای فرد به بیماری اچ‌آی‌وی باشد، رایگان مراحل درمان را طی می‌کند و توجیه می‌شوند که از رفتارهای پرخطر جلوگیری کنند. 
سلمان‌زاده بیان کرد: یک باور عمومی‌غلط نسبت به این بیماری در جامعه وجود دارد و افراد بر این گمانند که نباید به فرد مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی نزدیک شوند، باید از دست دادن پرهیز کنند و ممکن است از طریق تماس‌های روز‌مره و در یک ظرف غذا خوردن به بیماری دچار شوند که به هیچ عنوان این‌گونه نیست و نباید اشخاص را بر حسب باورهای غلط خودمان طرد کنیم، افراد مبتلا نیاز به حمایت روانی و اجتماعی بیشتر دارند. 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: اشخاص مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی فکر می‌کنند چون به این بیماری دچار هستند به پایان راه رسیده‌‌اند و دیگر فرصتی برای ادامه زندگی ندارند اما کاملا عکس است لذا در حال حاضر داروهای بسیار خوب در کشور است که اگر چه این بیماری را درمان نمی‌کنند اما کاملا کنترل می‌شوند و فرد به راحتی می‌تواند به زندگی شخصی خود ادامه دهد‌، همچنین به راحتی ازدواج کند و فرزند به جامعه تحویل دهد اما شرط لازم تحت مراقبت پزشکان بودن و استفاده درست از دارو با تغذیه مناسب است. 
دکتر شکر‌‌الله سلمان‌زاده، با ابلاغ پیامی‌به اشخاصی که در معرض رفتار‌های پرخطر قرار دارند و تمایل مراجعه به مراکز مشاوره رفتاری ندارند، خاطر نشان کرد: ممکن است تعداد زیادی از اشخاص به این بیماری مبتلا باشند، لازم است هر شخصی که فکر می‌کند رفتار پر خطر دارد، به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در خیابان زاویه جنب بیمارستان ابوذر اهواز مراجعه کند. اگر فردی هرچه زود‌تر به خود بیاید و مراجعه کند راحت‌تر می‌توان دست آنها را گرفت.   
تزریق مواد مخدر از طریق سرنگ باید ریشه کن شود
رئیس بهداشت غرب اهواز در ادامه این گفتگو گفت: افرادی که به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا می‌شوند که از پشتوانه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به دور هستند و بیشتر در معرض رفتار‌های پر خطر قرار دارند، در ابتدا این بیماری از دهه هفتاد به توسط خون و فرآورده‌های خونی به کشور وارد شد، اما پس از حساسیت‌های خاص پالایش خون در سازمان انتقال خون، هم اکنون ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی از طریق خون و فرآورده‌های خونی به کمتر از یک درصد رسیده است. 
مهندس مهرداد شریفی ادامه داد: پس از آن در دهه 80 با توجه به کنترل فراورده‌های خونی، از طریق تزریق مواد مخدر با سرنگ‌های آلوده به افراد منتقل شد که 70درصد از این بیماری از این طریق به افراد انتقال یاف؛ پس آن با ورود سازمان بهداشت کشور درخصوص جمع‌آوری و کنترل معتادان و انتقال آنها به مراکز ترک اعتیاد و آموزش‌های به موقع تاحدودی ابتلا به اچ‌آی وی مثبت از طریق سرنگ‌های آلوده کاهش یافت. 
وی به سومین عامل انتقال این بیماری اشاره کرد و گفت: اکنون انتقال این بیماری از روش بسیار نگران‌کننده‌ای رو به افزایش است، که متاسفانه از طریق رابطه‌های جنسی محافظت نشده اتفاق می‌افتد، در یک بازه زمانی سن ابتلا به این بیماری از 25 تا 34 سال بود اما امروز بسیار رو به کاهش است که در بانوان بیش از آقایان رخ می‌دهد. وی بیان کرد: با افزایش ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی مثبت در بانوان، سازمان بهداشت غرب اهواز، مادران باردار را توسط تست سریع چک کرده و مانع انتقال این بیماری به جنین می‌شود. 
رئیس بهداشت غرب اهواز درخصوص افزایش آگاهی شهروندان برای پیشگیری و مراقبت از ابتلا به ایدز، تصریح کرد: کمیته گروه جوانان و نوجوانان در سطح مدارس و دانشگاه آموزش‌ها‌ی لازم را انجام می‌دهند، همچنین هر ساله مورخ دهم آذر که روز جهانی ایدز نام‌گذاری شده است، همه آحاد جامعه حضور می‌یابند و به طور کامل آموزش‌ها و روش‌های خود مراقبتی اعلام می‌شود. 
سوتیتر: سن ابتلا به ایدز در دهه‌های گذشته بین 25 تا 34 سال بود اما اکنون سن افراد ابتلا به این بیماری رو به کاهش است که متاسفانه در بانوان بیشتر دیده شده است. 
هشتگ دانشجوپزی! 
مهدی غفارزاده: اینکه می‌گوییم مسئولان اجرایی لازم است با دولت و ریاست‌جمهوری هم‌راستا باشند یعنی افرادی در پست‌های کوچک و بزرگ کشور گماشته شوند که علاوه بر مدیریت و تدبر، دغدغه مردم و اجرای صحیح وظایف خود را داشته باشند و مانند رئیس‌‌جمهور عذر خواهی از مردم در صورت بروز کوتاهی‌هایی آنها را نترساند. 
اتفاقات اخیر اما دارای سابقه خوابگاه دانشجویان دانشگاه شهید چمران نمونه‌ای از وجود مدیرانی ناتوان در اجرای برنامه‌های دولت است که بهانه برای بدخواهی بدخواهان و فرصت متلک‌اندازی سیاسی آقایان را فراهم می‌کند. تا جایی که کولرها را به برجام مرتبط کردند و احتمالا تا چند روز آینده به سند 2030 نیز ربط خواهند داد!
و البته در حالی که #دانشجوپزی به سرعت در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر و یکی از «ترین‌ها» شد و فیلم قفل کردن در خروجی خوابگاه به سرعت منتشر شد، کتمان این امر از سوی رئیس دانشگاه عملی بود تاسف برانگیز که جای تامل دارد. 
اهواز روزهایی با دمای 50درجه را تجربه می‌کند و این امر برای دانشجویان مجموعه خوابگاه‌های دانشگاه شهید چمران که به نوعی افراد را یاد خانه‌های دوره‌ای می‌اندازد و اتلاف انرژی بسیار دارد، نداشتن سیستم تهویه و سرمایش کم عذابی نیست، آن هم در روزهای سخت امتحانات. 
فراموش نکرده‌ایم که چند سال قبل نیز به دلیل همین مشکلات سیستم سرمایشی، دانشجویان پسر خوابگاه‌های دانشگاه شهید چمران اجتماعاتی اعتراضی را برگزار می کردند، لذا انتظار می‌رود مدیران استانی سریعا وارد عمل شده و این مشکل را یک بار برای همیشه برطرف کنند و خاطیان امر از دانشجویان و مردمی‌که خاطرشان از این امر رنجیده شد، عذر‌خواهی کنند. 
که مرام و مسلک اصلاح‌طلبی جز این نیست و ناباوران به این مسلک را در دل دستگاه اجرایی نباید راهی باشد. 
ان‌شاء‌الله. 
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما