دوربین مدار بسته و نقش آن در افزایش امنیت

دوربین مدار بسته و نقش آن در افزایش امنیت

26 خرداد 1396 17:29

اکبر شهریاری - کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی 
امروزه با افزایش جمعیت و تمرکز آن در شهرها و تغییر سبک زندگی مردم، نیاز به امنیت بیشتر، جزء لاینفک زندگی شهرنشینی شده است. مردم در پی یافتن راهکارهای مناسب و کم هزینه برای افزایش امنیت، به نصب دوربین مدار بسته در اماکن و مکان‌های مختلف روی آورده‌اند. حال واقعا جای سئوال است که آیا نصب دوربین مدار بسته جرم است؟ 
از طرفی مسئله استفاده از دوربین‌های مداربسته تبدیل به یکی از دغدغه‌های شهروندان در سراسر جهان شده است. مردم نگرانند که گسترش استفاده از این دوربین‌ها توسط دولت و شرکت‌ها و موسسات، آزادی و حریم خصوصی آنها را به خطر اندازد. در این میان تولید برخی محصولات تلویزیونی و سینمایی که به سوءاستفاده از این دوربین‌ها اشاره دارد، بیش از پیش تخم نگرانی را در ذهن شهروندان می‌کارد. 
در باطن، نصب دوربین‌های مدار بسته به خودی خود نه تنها جرم محسوب نمی‌شود؛ بلکه از نظر مراجع قانونی نیز مورد تایید قرار می‌گیرد‌. اما محدودیت هایی نیز وجود دارد که بعضی از آنها به مجوز‌های خاص نیاز داشته و در برخی موارد نصب دوربین مداربسته تحت هر شرایطی جرم به حساب می‌آید. نصب دوربین مداربسته به صورت کلی نه تنها به وسیله مراجع قانونی تقبیح نخواهد شد، بلکه مورد استقبال نیز قرار می‌گیرد. 
محل‌های مجاز نصب دوربین مدار بسته
با توجه به بازدارندگی شدید نصب دوربین مداربسته، تنها در شرایط خاص استفاده از دوربین مداربسته ممنوع شده است. 
محل‌های متفاوت نصب دوربین مداربسته از نظر قانونی: 
1- نصب دوربین مداربسته در محیط عمومی: 
در رابطه با نصب دوربین مداربسته در محیط‌های عمومی ‌در حال حاضر هیچ گونه منع قانونی وجود ندارد. منع قانونی این مکان‌ها تنها در صورتی به وجود می‌آید که این محیط در اطراف مکان‌های حساس مانند پادگان‌ها، پایگاه‌های هوایی و. . . باشد. 
2- نصب دوربین مداربسته در محیط مشاعات: 
در رابطه با نصب دوربین در مشاعات مانند حیاط ساختمان، پارکینگ، راه پله و غیره. . . نیاز به تایید کتبی از اعضای مجمع ساختمان خواهدداشت. در صورت تایید مجمع بر نصب دوربین مداربسته این نظر بر نظر منفرد ساکنین ارجحیت خواهد داشت. در صورت وجود مشکل در مسیر دریافت تایید مجمع اعضای ساختمان می‌توانند از طریق دریافت مجوز کتبی اقدام به نصب دوربین در محیط‌های مشاعات کنند. 
3- نصب دوربین مداربسته در محیط‌های خصوصی: 
به صورت کلی نصب دوربین مداربسته در محیط‌های خصوصی دارای بیشترین حساسیت است. محیط‌های خصوصی شامل محیط‌هایی خواهد شد که به حریم شخصی افراد مربوط خواهد شد (محیط داخلی منزل، اتاق خواب افراد، اتاق رخت‌کن و. . . ) نصب دوربین مداربسته در محیط‌های خصوصی تنها با داشتن مجوز رسمی‌امکان پذیر خواهد بود. 
4- نصب دوربین مداربسته مخفی: 
نصب دوربین مداربسته مخفی به هر نحو(در محیط‌های مشاع یا خصوصی) نیازمند مجوز است. در صورت شکایت به واسطه نصب دوربین مخفی حتی در منزل خود فرد، این موضوع می‌تواند به پرداخت جریمه سنگین یا تعقیب قضائی منجر شود. 
 اصل 25 قانون: تجسس ممنوع است
برابر اصل 22 قانون اساسی آمده است که حیثیت، جان، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است، مگر در مواردی که قانون تجویز کند و همچنین برابر اصل 25 قانون اساسی نیز هرگونه تجسس را ممنوع دانسته است؛ اما از سوی دیگر، در تمامی ‌قوانین حقوقی کشور، توسط قانون‌گذار و مجری و حتی قوه قضائیه به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم و انجام کارهای بازدارنده از اجرای جرم تأکید بسیاری شده است. در واقع باید دید که نصب دوربین مدار بسته در حریم شهرها جزء کدام دسته قرار می‌گیرد، نقض حقوق و حریم خصوصی افراد یا عامل پیشگیرنده از وقوع جرم؟ 
چطور برای دریافت مجوز نصب دوربین مخفی یا دوربین در محیط‌های شخصی اقدام کنیم؟ 
برای دریافت مجوز جهت نصب دوربین مداربسته در محیط‌های غیر مجاز، پس از ارائه شکایت به واسطه تخریب، تهدید یا خطرات امنیتی و با مطرح کردن ضرورت نصب دوربین مداربسته به نیروی انتظامی ‌یا مراجع قضائی می‌توانید در رابطه با دریافت مجوز نصب دوربین مداربسته در محل اقدام فرمایید. 
دوربین مدار بسته‌؛ تجربه بین‌المللی برای امنیت شهروندان 
 استفاده از دوربین‌های مدار بسته سال‌هاست که در بسیاری از کشورهای دنیا برای کاهش تردد پلیس در سطح خیابان‌ها از یکسو و کنترل بهتر فضاهای شهری از سوی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
به طور مثال در شهر واشنگتن پایتخت آمریکا بیش از 4 هزار دوربین و در لندن 15 هزار دوربین این وظیفه را به عهده دارند. در این کشورها بسیاری از معابر و خیابان‌ها و حتی کوچه‌های فرعی شهرهای بزرگ و کوچک با این دوربین‌ها کنترل می‌شود، چنانکه در حادثه تروریستی متروی لندن، پلیس با کمک تصاویر ضبط شده توسط این دوربین‌ها در نهایت موفق به شناسایی و دستگیری عاملان اصلی این حادثه شد. 
در کشور ژاپن نیز پلیس این کشور با استفاده از دوربین‌های مدار بسته هزینه‌های خود را تا حد قابل توجهی کاهش داده است؛ به گونه‌ای که با افزایش تعداد دوربین‌های نصب شده نیاز به حضور پلیس در فضاهای شهری به شدت کاسته شده است. شیخ نشین‌های عربی حاشیه خلیج فارس نیز که در استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا با هم در حال رقابتی تنگاتنگ هستند با استفاده از این تجربه کشورهای پیشرفته کنترل امنیت عمومی‌خود در خیابان‌ها و معابر عمومی ‌را به این‌گونه دوربین‌ها سپرده‌اند؛ به شکلی که مدیر پلیس عجمان، در گفتگو با رسانه‌های امارات اعلام کرد که تا پایان سال جاری بیش از 70 دوربین مداربسته دیگر در خیابان‌ها و جاده‌های این امیرنشین برای کنترل ترافیک نصب می‌شود. 
با توجه به مسائل پیش گفته، باید گفت نصب دوربین های مختلف از طرف ارگان‌های مسئول در نقاط مختلف شهر و جاده‌ها اقدامی ‌نه برای کنترل شهروندان، بلکه رویکردی روزآمد و علمی‌ برای کنترل پیوسته شهروندان از خطراتی است که قانون شکنان در صورت اطمینان از نبودن پلیس یا سیستم‌ها حفاظتی اینچنینی برای آنها ایجاد می‌کنند. ضمن اینکه در صورت بروز هر گونه تخلف، این سیستم‌ها امکانی برای اعاده حقوق شهروندان و پیگرد مجرمان و مخلان آسایش و امنیت عمومی ‌است. 
همچنین حتی اگر مشکلات مادی و مالی در تامین نیروی انسانی و حضور همواره آنها در تمام محیط‌های شهری را نادیده بگیریم، نصب این دوربین‌ها موجب تحکیم امنیت عمومی ‌و در عین حال کم شدن اصطکاک ماموران پرتلاش پلیس با مردم است. 
از سوی دیگر، اکثر قریب به اتفاق این دوربین‌ها از سوی پلیس نصب نشده یا در اختیار پلیس نیستند. بلکه نیروی انتظامی‌ با استفاده از این ظرفیت‌ها به هم افزایی امکانات دستگاه‌ها و نهادهای کشور در جهت اهداف انتظامی ‌و حفظ امنیت عمومی‌کمک کرده است. 
در تمامی ‌قوانین حقوقی کشور، توسط قانون‌گذار و مجری و حتی قوه‌قضائیه، به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم و انجام کارهای بازدارنده از اجرای جرم تاکید شده است. 
                                  
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما