خوشحالی پیوستن به جامعه جهانی

خوشحالی پیوستن به جامعه جهانی

26 خرداد 1396 17:29

مهرداد خدیر، ستون‌نویس سیاسی «عصر ایران» تحلیلی نوشته است و دلایل خوشحالی ایرانی‌ها از صعود به جام جهانی را فقط به‌خاطر برد ورزشی و راهیابی به جام جهانی نمی‌داند‌. او معتقد است ایرانی‌ها از اینکه دیده و موفق شده‌اند به تورنمنتی راه پیدا کنند که باعث می‌شود تا به جامعه جهانی احساس تعلق پیدا کنند و جزئی از جامعه جهانی شوند، خوشحالند‌. خدیر در ادامه تحلیلش بار اصلی این موفقیت را متوجه کارلوس کی‌روش می‌داند و از کسانی که درباره سفرهای خارجی و مرخصی‌ها و دستمزد او از فدراسیون انتقاد می‌کردند گلایه می‌کند‌. وی همچنین دلیل دیگر کسب این موفقیت تاریخی را حمایت حسن روحانی ریاست جمهوری از سرمربیگری کی‌روش می‌داند تا جایی که وزیری که مخالف حضور کی‌روش بود را عوض کرده است‌. در بخش دیگری از این تحلیل می‌خوانیم: فوتبال، فقط یک نماد است. کارلوس کی‌‌روش نیز از این پس یک نماد است و حضور ما در یک فستیوال جهانی مبارک!کام ما دست کم تا یک سال دیگر که جام جهانی شروع می‌ شود شیرین است. از گروهمان در جام جانی بالا می‌آییم یا مثل 4 دوره قبل با سه بازی در مرحله اول کارمان تمام می‌شود؟ این را باید کارشناسان و اهل فن پیگیری کنند. ما فقط می‌خواهیم با این شیرینی خوش باشیم؛ فعلا تا یک سال دیگر. 
اگر می‌پرسید تحلیلگر سیاست را با موفقیت فوتبالی و صعود جام جهانی چه کار؟ دو پاسخ می‌توانم داد: در عرصه عمومی‌و ملی، خط کشی‌ها و جناح بندی‌ها در این شادی راهی ندارد و همه فارغ از اینکه به ابراهیم رئیسی رای داده‌اند یا به حسن روحانی یا حتی رای نداده‌اند در این شادی شریک‌اند ولو به یک شکل ابراز نکنند. در عرصه اظهار نظر و تحلیل اما از این نظر که این عرصه یک سر مدرن است و بحث مهارت، تخصص، هنر و مدیریت در آن می‌چربد، تئوری‌های دلواپسانه جایی برای عرضه نمی‌یابد!
بگذارید روشن تر بگویم. راز شادی در «جهانی» شدن است. دنیای امروز دنیای جهانی شدن و احساس شهروند جهانی بودن در عین حفظ هویت و ملیت است، نه در خود تنیدگی و در خود ماندگی. جهانی شدن چه طعم شیرینی دارد؛ به شیرینی عشق. راز خوشحالی از جهانی شدن فوتبالمان این است.‌.‌. 
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما