هاشمی‌نسب: در باد این موفقیت نخوابیم

مدافع سابق تیم ملی فوتبال ایران در گفتگو با «روزان»:

هاشمی‌نسب: در باد این موفقیت نخوابیم

24 خرداد 1396 17:45

به گزارش روزان، میثم صیامی: شب دوشنبه برای فوتبال ایران خاص بود و ما برای پنجمین بار توانستیم راهی رقابت‌های جام جهانی شویم. در مورد این صعود و عملکرد تیم ملی در مرحله انتخابی با مهدی هاشمی‌نسب مدافع خوب سال‌های نه چندان دور تیم ملی ایران هم‌کلام شدیم و نظرات ایشان را در این مورد جویا شدیم.
شب بسیار درخشانی برای فوتبال ما بود. عملکرد تیم را مقابل ازبکستان چطور دیدید؟
ما نه تنها در دیدار دوشنبه شب، بلکه در همه بازی‌های مرحله انتخابی فوتبال منطقی ارائه دادیم و عملکرد ما به گونه‌ای بود که هیچ‌کدام از تیم‌های هم‌گروه ما نتوانستند مشکلی برای تیم ما ایجاد کنند و ما مقتدر انه به جام جهانی صعود کردیم.
نقش کی‌روش را در صعود تیم چطور ارزیابی می‌کنید؟
ما این صعود و این نوع فوتبال را مدیون تفکرات کی‌روش هستیم. کی‌روش در سال‌هایی که در این حضور دارد، آشنایی خوبی با فوتبال ما و بازیکنان ما پیدا کرده و همین موضوع باعث شده که در رقابت‌های این دوره بسیار موفق تر از دوره قبلی ظاهر شویم. به اعتقاد من فوتبال ایران مدیون کارلوس کی‌روش است. 
تا به حال سابقه نداشته تیم ایران مثل این دوره به راحتی صعود کند.
بله صعود ما در اکثر دوره‌های انتخابی جام جهانی به اما و اگر کشیده شده، ولی این‌بار توانستیم چند هفته زودتر جشن صعود بگیریم. حتی ما قبل از دیدار با ازبکستان نیز صعودمان تقریباً قطعی شده بود، ولی جای خوشحالی دارد که بازیکنان در یک شب خوب با ارائه یک بازی زیبا و منطقی یک پیروزی شیرین را برای تیم ملی کشورمان رقم زدند.
شما سالها در تیم ملی و تیم‌های مطرح ایران مدافع بودید. عملکرد خط دفاعی ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟
شما ببینید ما تنها تیمی‌هستیم که بدون حتی یک گل خورده راهی جهام جهانی شدیم و همین نکته نشان دهنده قدرت خط دفاعی ایران است. از زمانی که کی‌روش به تیم ملی آمده، توانسته سازمان‌دهی خوبی در خطوط دفاعی ما ایجاد کند و حتی در سال‌های اخیر هم اگر دروازه ما باز می‌شد به این راحتی‌ها امکانش نبود. به طور مثال بازی با آرژانتین در جام جهانی 2014 را از یاد نمی‌بریم که سیستم دفاعی ایران چطور بازیکنان بزرگ آرژانتین مثل لیونل مسی را دچار مشکل کرده بود. در این دوره نیز بازیکنان هماهنگی خوبی در خط دفاع داشتند و خدارا شکر توانستیم بدون گل خورده راهی جام جهانی شویم. 
حالا که موفق به صعود شدیم به نظر شما تیم ملی برای حضور موفق در جام جهانی باید چه کاری انجام دهد.
تیم ما توانست با اقتدار صعود کند و جشن صعود هم گرفتیم. به نظر من نباید به این موفقیت خوش‌بین باشیم و در باد این صعود بخوابیم؛ بلکه باید از همین امروز به فکر حضور خوب در رقابت‌های جام جهانی باشیم. ما در هر دوره جام جهانی فقط به دنبال کسب نتایج ابرومند بودیم. ولی حالا زمان آن رسیده که برای بالا رفتن از گروهمان در جام جهانی تلاش کنیم و فقط به اینکه حذف آبرومندانه‌ای داشته باشیم بسنده نکنیم.
به نظر شما تیم ما توانایی صعود از گروه خود در جام جهانی را دارد؟
ما در آسیا به خوبی توانایی‌های خود را نشان دادیم. شرایط جام جهانی با انتخابی خیلی متفاوت است؛ چون حریفان ما در جام جهانی جزء تیم‌های قدرتمند هستند که توانسته‌اند به این مسابقات راه پیدا کنند. ما باید قبل از آغاز این رقابت‌ها بتوانیم اردوها و بازی‌های تدارکاتی خوبی را برگزار کنیم. زمان آن رسیده که حمایتها از تیم ملی بیشتر شود و شاهد برگزاری دیدارهای دوستانه با تیم‌های درجه یک جهان باشیم. در صورتی که از تیم و کی‌روش حمایت کنیم و خواسته‌هایش را برآورده سازیم، من مطمئن هستیم که با تفکرات این مربی می‌توانیم برای اولین بار در تاریخ فوتبالمان از مرحله گروهی جام جهانی عبور کرده و به مرحله حذفی برسیم.
باز هم شایعاتی مبنی بر جدایی کی‌روش از تیم ملی به گوش می‌رسد. در این مورد چه نظری دارید؟
جدایی کی‌روش در این مقطع از تیم ملی به نظر من می‌تواند ضربه جبران ناپذیری به تیم ایران بزند. الان وقت این حرف‌ها نیست و باید از کی‌روش حمایت کرد. کی‌روش سال‌هاست در فوتبال ما حضور دارد و هم‌اکنون بهترین فرد برای رهبری تیم ملی فوتبال ایران است. امیدوارم که با تفکرات این مربی بادانش شاهد موفقیت تیم ملی کشورمان در جام جهانی 2018 باشیم. 
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما