درهای نیمه گشوده ورزشگاه ها به روی زنان

روزان فتوای مراجع تقلید درباره حضور زنان در استادیوم ها را بررسی می کند

درهای نیمه گشوده ورزشگاه ها به روی زنان

24 خرداد 1396 14:38

به گزارش روزان، مهدخت قویدل- "ورود به ورزشگاه حق زنان است." این شعار بخشی از زنان ایرانی است که خواستار حضور در ورزشگاه ها هستند. حضوری که بعد از پیروزی انقلاب با حاشیه های فراوانی مواجه شده است. اخیرا در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری، همه کاندیداها از اصلاح طلب و اصولگرا، زنان را در کنار مردان به ورزشگاه ها و استادیوم ها راه دادند! اینکه چرا در جریان تبلیغات انتخاباتی زنان می توانند در کنار مردان در مکان های ورزشی حاضر شوند، اما بعد از نتخابات این اجازه به آنها داده نمی شود، برای خیلی ها یک سوال بی جواب است. 
به گزارش روزان، برگزای مسابقات جهانی والیبال در ایران بهانه ای شده تا این بخش از جامعه زنان دوباره صدایشان را به گوش مسئولان برسانند. عکس های منتشر شده از حضور گزینشی زنان در مسابقات والیبال آنها را راضی نمی کند و می خواهند خودشان هم این شانس را داشته باشند که از نزدیک یک مسابقه ورزشی را ببینند. برد تیم ملی فوتبال ایران در مقابل ازبکستان و صعود زودهنگام تیم ملی مردان ایران به جام جهانی هم داغ آنها را تازه کرده است. زیرا حضور در ورزشگاه ها برای تماشای بازی های حساس ملی هم یکی از خواسته های حداقلی زنان در این سالها بوده که تقریبا همیشه با جواب منفی مواجه شده است.
چالش دولت ها با حضور زنان در ورزشگاه ها
خواسته زنان برای حضور در ورزشگاها به چالشی برای دولتمردان هم تبدیل شده است. ظاهرا طبق قانون اساسی دلیلی برای عدم حضور زنان در ورزشگاه ها وجود ندارد؛ اما هربار که این خواسته چه از سوی زنان و چه از سوی دولت های وقت مطرح شده، مخالفت شدید مراجع باعث شده که امکان حضور زنان در استادیوم ها فراهم نشود.   
دولت یازدهم در همان ابتدای کار خواست به وعده اش برای حضور زنان در ورزشگاه ها عمل کند. آیین نامه ای از سوی وزارت ورزش به شورای عالی امنیت ملی فرستاده شد. این آیین نامه تایید شد ولی در جریان اجرا با مخالفت گسترده مراجع روبرو شد. این اولین تلاش برای حضور زنان در ورزشگاه ها نبود. سال 85، دولت محمود احمدی نژاد هم  با وجود موافقت بخشی از مجلس و صاحب نظران، نتوانست این خواسته زنان را محقق کند.
 حضور گزینشی زنان در ورزشگاه ها هم تنها به دلیل اینکه ایران از حق میزبانی مسابقات جهانی محروم نشود از سوی مقامات دینی پذیرفته شده است. با این حال برخی از مراجع با حضور کنترل شده خانواده درجه یک ورزشکاران در سکوی تماشاگران هم مخالفت می کنند. اما دلیل مخالفت برخی از مراجع تقلید با حضور زنان در ورزشگاه ها چیست؟
دستوراحمدی نژاد برای حضور زنان در ورزشگاه ها
شاید پرحاشیه ترین درخواست برای حضور زنان در ورزشگاه ها به دوران دولت احمدی نژاد برگردد. رئیس جمهور وقت ایران در اردیبهشت سال 1385 با نگارش نامه ای، به رئیس سازمان تربیت بدنی وقت دستور داد که زنان هم بتوانند حداقل  در مسابقات ملی  فوتبال در ورزشگاه ها حضور پیدا کنند.  وی خواسته بود که با حفظ شئونات، زنان و خانواده ها در بهترین مکان های ورزشگاه ها حضور پیدا کنند.
در این نامه که خطاب به علی آبادی، رئیس وقت سازمان تربیت بدنی  نوشته شده، آمده است: "همانگونه که مطلعید، مسابقات فوتبال جاذبه‌های فراوانی دارد و به خصوص در موارد حساس ملی و برجسته باشگاهی میلیون‌ها نفر به تماشا می‌نشینند و ده‌ها هزار نفر از جمله خانواده‌های فراوانی هستند که علاقه‌مند و مشتاقند به اتفاق و از نزدیک و در محل ورزشگاه این مسابقات را مشاهده کنند. برخلاف تصور و تبلیغ عده‌ای، تجربه نشان داده است که حضور انبوه خانواده‌ها و بانوان در محیط‌های عمومی، سلامت و اخلاق و عفاف را در آن محیط‌ها حاکم کرده است. جامعه زنان در تمامی صحنه‌های حماسه ساز دهه‌های اخیر در خط مقدم قرار داشته‌اند و امروز نیز طلایه‌دار حضور سازنده و با نشاط همراه با حفظ ارزش‌ها و قداست‌ها و مسئولیت‌های ویژه زن متعالی در عرصه‌های گوناگون هستند. از این رو ضرورت دارد با همکاری وزارت کشور و با برنامه‌ریزی صحیح و مقتضی شئون بانوان محترم، بخشی از مرغوبترین مکان‌های تماشاگران در مسابقات فوتبال ملی و مهم به طور ویژه به بانوان و خانواده‌ها اختصاص یابد. مطمئن هستم بانوان عزیز ما که پاسدار عفاف و کرامت زنان هستند و در تمام مراحل یار و یاور انقلاب اسلامی بوده‌اند، امروز نیز پرچمدار ایجاد محیط سالم و امن اجتماعی خواهند بود."
اعتراض مراجع به دستور فوتبالی رئیس دولت نهم
ظاهر ماجرا این بود که رئیس جمهور وقت از مسئولان سازمان تربیت بدنی درخواست کرده که زنان با حفظ شئونات اسلامی وارد ورزشگاه ها شوند و فوتبال را از نزدیک ببینند. اما این درخواست ساده تبدیل به ماجرایی جدی  شد. تعدادی از مراجع  قم به این نامه معترض شدند. حتی  برخی از  اصولگرایان معتقدند که این نامه به نوعی سرآغاز سرد شدن رابطه احمدی نژاد با مراجع تقلید و قم بود.   
زنان فوتبال را از تلویزیون ببینند
آیت الله مکارم شیرازی، با ارسال پیامی به احمدی نژاد  به دستور وی برای ورود زنان به ورزشگاه ها اعتراض می کند. این مرجع تقلید همان زمان در مصاحبه ای  می گوید که فعلاً منتظر پاسخ رئیس جمهوری هستم و پس از آن به تفصیل در این‌باره صحبت می‌کنم.این  وی  علاوه بر پیامی که برای احمدی نژاد فرستاد، در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، به دستور رئیس‌ جمهور وقت مبنی بر حضور بانوان در ورزشگاه‌ها اعتراض کرد و گفت: در همه‌جای جهان ورزشگاه‌های فوتبال به عنوان مکان‌های ناامنی شناخته می‌شوند که درگیری، زد و خورد و حتی گاه کشته‌هایی در پی دارد.
 وی با اشاره به پخش مستقیم بازی‌های فوتبال از صدا و سیما اظهار داشت: هنگامی که همه در خانه به راحتی می‌توانند این مسابقات را به صورت زنده در تلویزیون ببینند، چه ضرورتی وجود دارد که بانوان و خانواده‌ها در فضای نا‌امن ورزشگاه‌ها و در این اماکن حضور پیدا کنند؟ چرا مسئله‌ای را که ضرورت ندارد این‌گونه در جامعه مطرح سازیم تا شوک شدیدی به جامعه وارد شود. این مرجع تقلید از رئیس‌ جمهوری خواست تا پیش از اتخاذ این گونه تصمیمات، با مراجع تقلید و علما مشورت کند. 
حضور بانوان در ورزشگاه های مختلط جایز نیست 
آیت الله محمد فاضل لنکرانی، هم در مخالفت با دستور احمدی نژاد برای حضور زنان در ورزشگاه ها، گفت: دولت محترم جمهوری اسلامی مکان‌های مستقلی را با رعایت همه ضوابط شرعی برای بانوان جهت امور ورزشی اختصاص دهد و از این جهت تبعیضی بین آنان قائل نشود. از نظر فقهی شرکت بانوان در مکانهای عمومی ورزشی که همراه با اختلاط است به هیچ وجه جایز نیست.
فتوای وی در پاسخ به استفتائاتی که در مورد حضور زنان در ورزشگاه ها مطرح شده بود، به این شرح است: اولا از نظر فقهی روشن است که نظر زن به بدن مرد حتی بدون لذت و ریبه جایز نیست. ثانیا از مسائلی که اسلام روی آن تکیه فراوان دارد عدم اختلاط زن و مرد است و ملاحظه شده که اختلاط در جوامع غربی و متاسفانه در برخی نهادهای داخلی چه مفاسد فراوانی به دنبال داشته است. بنابر این شرکت بانوان در مکانهای عمومی ورزشی که همراه با اختلاط است به هیچ وجه جایز نیست.  در این امکنه ولو مکانهای خاصی برای زنان اختصاص یابد اما مفاسد اختلاط بر آن مترتب است و لازم است دولت محترم جمهوری اسلامی مکانهای مستقلی را با رعایت همه ضوابط شرعی برای بانوان جهت امور ورزشی اختصاص دهد و از این جهت تبعیضی بین آنان قائل نشود. انتظار آن است که حرکت مسئولین محترم در مسیر احیای ارزشهای اسلامی باشد و از اموری که موجب خدشه دار نمودن این امر است اجتناب نماید. خداوند به همه توفیق عمل به احکام اسلامی را عنایت فرماید. 
اجتماع زنان و مردان در اماکن ورزشی حرام است
آیت‌الله میرزا جواد تبریزی، یکی دیگر از مراجع تقلید، هم در واکنش به نامه احمدی نژاد، اعلام کرد که اجتماع زنان و مردان در اماکن ورزشی که معمولاً همراه با امور فساد انگیز و ارتکاب حرام است، بر مردان و زنان جایز نیست.
 فتوای وی در مورد حضور زنان در ورزشگاه ها به این شرح صادر شد: در این مملکت امام زمان(عج)امید می‌رفت که امور خلاف شرع ولو تدریجاً از میان برداشته شود، ولی متاسفانه جریان امور به گونه‌ای است که امید از بین می‌رود و خلاف آن در ذهن علماء و مومنین تجلی می‌کند. اجتماع زنان و مردان در اماکن مزبور که معمولاً همراه با امور فساد انگیز و ارتکاب حرام است،بر مردان و زنان جایز نیست. 
حضور زنان در ورزشگاه خلاف شرع است
آیت الله لطف الله  صافی گلپایگانی هم از مخالفان حضور زنان در ورزشگاه است. این مرجع تقلید در واکنش به دستور رئیس جمهور وقت در سال 85، اعلام کرد: انتظار از مسئولان محترم جمهوری اسلامی این است که با اعلام لغو این عنوان، نگرانی‌ها را رفع کنند. وی با صدور پیامی، این کار را خلاف شرع و تنازل ظاهر از مواضع اسلامی برشمرد و گفت: اگر چه اینجانب مکرر خطر اختلاط زن و مردبیگانه و برنامه‌های مضره‌ای را که مخالف عفاف و حجاب بانوان و موجب تغییر شخصیت‌ اسلامی جامعه است، تذکر داده و به همگان در مورد آثار و عواقب سوء گرایش به آداب غیر اسلامی غربی هشدار داده‌ام؛ اکنون که مؤمنین در مورد حضور بانوان در ورزشگاه‌های کشور، سؤال و ابراز نگرانی می‌نمایند، حسب الوظیفه حرمت نظر زن و مردم اجنبی را به بدن یکدیگر از نظر جمیع فقهای عظام اعلام می‌نمایم.
 علی هذا حضور بانوان در این گونه برنامه‌ها خلاف شرع و تنازل ظاهر از مواضع اسلامی است. انتظار از مسؤولان محترم جمهوری اسلامی این است که با اعلام لغو این عنوان، نگرانی‌ها را رفع و موجبات خشنودی قلب مقدس حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه را فراهم نمایند. 
حضور زنان باعث برخی مشکلات اخلاقی می شود 
آیت الله علوی گرگانی، مرجع تقلید، هم از مخالفان حضور زنان در ورزشگاه ها بود. وی همان زمان در فتوایی اعلام کرد: "به نظر ما حضور بانوان با توجه به برهنه بودن بخشی از بدن مردان حرام است؛ ضمن اینکه این موضوع موجب بروز برخی مشکلات اخلاقی نیز خواهد شد و به دولت نیز تذکر داده شده است." علوی گرگانی بعدها در سال 93 در دیدار با معاون فرهنگی و آموزشی وزارت ورزش و جوانان هم در مورد ورزش بانوان گفت: ورزش قهرمانی و سخت برای زنان امر مطلوبی نیست چراکه به گفته امام علی علیه السلام زن ریحانه و ظریف است و قهرمان نیست بلکه همچون شاخه گلی است و لذا انجام ورزش‌های سخت و قهرمانانه با لطافت زن سازگاری ندارد.
 
حضور بانوان جایز نیست
فتوای آیت الله محمد علی گرامی هم در مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه ها و نقد دولت وقت به این شرح صادر شد:  حضور بانوان در وزرشگاه ها با توجه به اختلاط در جایگاه ها  و رفت و آمد با مردها و اینکه نگاه ها احیانا به بدن های نیمه عریان ورزشکاران می افتد و عواقب خوب اخلاقی ندارد، جایز نمی باشد. 
وی در خردادماه سال 1394 هم به حضور زنان در فینال لیگ حرفه ای بسکتبال ایران انتقاد کرد. در پایگاه اطلاع رسانی دفتر این مرجع تقلید در همین تاریخ درج شده است: "هفته گذشته با وجود هشدار عالمان فرهیخته و متدینین غیور، دختران و زنان در مسابقه فینال لیگ حرفه ای بسکتبال ایران برای تماشا جمع شدند؛جمعی که متدینین را شدیدا ناراحت نمود.نوع حجاب بدتر از بی حجابی ،کلمات و اشارات زننده فی مابین دو جنس ، زمینه از بین بردن غیرت دینی را فراهم نمود. درباره حرمت موسیقی های مبتذل در روایات ما آمده که زمینه از بین بردن غیرت را فراهم می کند به حدی که تدریجا مرد از تماس همسرش با مردان دیگر ناراحتی احساس نمی کند. به کجا می رویم ،اندلس اسپانیا  به علت همینگونه کاستی غیرت از حوزه حکومت مسلمین خارج شد. امید است که جوانان مومن و غیور به عاقبت این فرهنگ مبتذل بیندیشند و امید است که مسئولین تصمیم گیرنده امور ورزشی سرانجام کار را بهتر درک کنند. خدا را عاجزانه می خوانیم که حافظ غیرت نسل نو این کشور باشد .
پیشنهاد مذکور مخالف موازین اسلامی  است
آیت الله حسین نوری همدانی هم در فتوایی حضور زنان در ورزشگاه ها را جایز ندانست. وی حضور زنان در ورزشگاه ها را مخالف موازین اسلام دانست و از احمدی نژاد خواست قبل از دستور صادر کردن در موارد این چنینی با حوزه های علمیه و علمای اسلام مشورت به عمل آورد. 
این مرجع تقلید در پاسخ به استفتایی درباره حضور بانوان در ورزشگاه ها، تصریح کرد: روشن است کشور ایران، قدرت، عزت،  استقلال و اقتدار خود در تمام عرصه های زندگی، سیاست،  فرهنگ و فناوری،  اقتصاد و جهاد را از اسلام به دست آورده است؛ بنابر این رعایت و حفظ موازین اسلامی باید همیشه مورد نظر قرار گیرد. اکنون با قدردانی از خدمات و فعالیت های رئیس جمهوری محترم،  این تذکر لازم است که پیشنهاد مذکور از دو جهت مخالف موازین اسلامی است: 1ـ از جهت نگاه کردن زن به بدن مرد نامحرم 2 ـ به این شکل شرکت هزاران زن و مرد در یک مجمع و رفت و آمد آنها هر چند جای نشستن آنها از هم جدا باشد، بالاخره موجب اختلاط و فساد خواهد شد.
علنی شدن دلخوری مراجع  و عقب نشینی دولت
آیت الله استادی، خطیب جمعه قم، روز پانزدهم اردیبهشت، در نماز جمعه ضمن مخالفت با دستور رئیس جمهور، از رفتار صدا و سیما در این مورد انتقاد کرد و گفت: چرا سیمای ملی ایران خبر مخالفت مراجع با ورود بانوان به ورزشگاه ها را پخش نکرد؟ رسالت سیما خبر رسانی صحیح است، باید همان طور که خبر ابلاغ رئیس جمهور منعکس شد، خبر فتاوا و مخالفت مراجع هم منعکس می‌شد»
در نهایت با  مخالفت مراجع، دولتی ها به این نتیجه رسیدند که قید اجرای این دستور را بزنند. غلامحسین الهام، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، اعلام کرد که دیگر قصد نداریم بانوان را به ورزشگاه ها راه بدهیم. از دید اصولگراها، این خواسته احمدی نژاد یکی از نقاط سیاه کارنامه او است. دولت دهم با مخالفت مراجع از تصمیمش برای راه دادن زنان به ورزشگاه ها عقب نشینی کرد. اما این داستان اینجا تمام نشد.
زنان تا یک قدمی ورود به ورزشگاه ها رسیدند
دولت یازدهم با شعار تحقق حقوق زنان بر سر کار آمد. یکی از وعده های روحانی هم حضور زنان در ورزشگاه ها بود. وی در سخنرانی انتخاباتی خود در سال 92 در ورزشگاه شیرودی گفته بود: "لزومی ندارد درهای ورزشگاه ها به روی خانم ها بسته بماند." عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی  وزیر ورزش و جوانان هم  فروردین سال 94 در مصاحبه ای با خبرگزاری دولت  از تایید طرح پیشنهادی دولت برای حضور خانم ها و خانواده ها در سالن های ورزشی از سوی شورای امنیت ملی کشور خبر داد. طبق گفته وی، قرار بود این طرح  که با درنظرگرفتن تمامی جوانب و با رویکردی ایجابی تنظیم شده بود، همان سال اجرایی شود و پای زنان بالاخره به ورزشگاه ها باز شود.
خرداد سال 94،  همزمان با برگزاری مسابقات جهانی والیبال در ایران، تعدادی از زنان خواستا ر حضور در ورزشگاه و تماشای این بازی ها از نزدیک شدند.  فدراسیون جهانی والیبال هم برگزاری این مسابقات در ایران را منوط به حضور زنان در ورزشگاه ها کرد. این قانون در تمام دنیا اجرا می شود و  فدراسیون جهانی والیبال می خواست که در کشور ما هم این موضوع اجرایی شود. از نظر AFC برای حضور مردان و زنان در ورزشگاه ها نباید هیچ گونه تبعیض جنسیتی اعمال شود. قرار شده بود تمهیداتی برای حضور زنان برای تماشای این مسابقات در نظر گرفته شود. اما این موضوع برای دولت یازدهم هم به یک چالش اساسی تبدیل شد.
تهدید انصار حزب الله به مقابله خونین با زنان 
انصار حزب الله  و حوزه علمیه ایراوانی همزمان با برگزاری این مسابقات در ایران، فراخوانی دادند که حضور زنان در مسابقات والیبال را منتفی کرد. در این فراخوان آمده بود: "امت حزب الله، 29 خرداد (بازی ایران و آمریکا در لیگ جهانی والیبال) به سالن 12 هزار نفری آزادی خواهند رفت تا با حضور خونین خود به مقابله و رویارویی با حضور زنان در ورزشگاه و نهی از منکر مسئولین وزارت ورزش بپردازند." جمعیت انصار حزب‌الله ظهر  روز 27 خرداد در مقابل ‌وزارت ورزش و جوانان و در اعتراض به حضور بانوان در ورزشگاه‌ها تجمع کرد و نماز جماعت برگزار کردند. روی بنرهایی که در دست گرفته بودند این عبارت نوشته شده بود: «تجمع انزجار آمیز از حضور غیرشرعی بانوان در مسابقات مردان». 
در نهایت برای اینکه فدراسیون جهانی والیبال،حق میزبانی را ایران نگیرد، مسئولان تصمیم گرفتند به جای باز کردن در ورزشگاه به روی زنان، از روش گزینشی استفاده کنند. فقط  همسر و خانواده درجه اول والیبالیست ها و تعدادی از کارکنان زن فدراسیون ها و زنان تماشاگر خارجی اجازه ورود به ورزشگاه را پیدا کردند. عکس هایی از این حضور گزینشی  و محدود بانوان در ورزشگاه پخش شد. این نحوه ورود اگرچه مورد تایید زنان نبود، اما فدراسیون جهانی والیبال به همین حضور نمایشی راضی شد و حق میزبانی را از ایران نگرفت. امروز و در خرداد سال 96 هم هنوز حضور زنان در استادیوم ها با همان  روش انجام می شود  و بقیه زنان حق تماشای بازی ها از نزدیک را ندارند.
تودلی:
- آیت الله مکارم شیرازی: هنگامی که همه در خانه به راحتی می‌توانند این مسابقات را به صورت زنده در تلویزیون ببینند، چه ضرورتی وجود دارد که بانوان در فضای نا‌امن ورزشگاه‌ها حضور پیدا کنند؟

- آیت الله فاضل لنکرانی: از نظر فقهی شرکت بانوان در مکانهای عمومی ورزشی که همراه با اختلاط است به هیچ وجه جایز نیست.
- آیت‌الله میرزا جواد تبریزی: اجتماع زنان و مردان در اماکن ورزشی که معمولاً همراه با امور فساد انگیز و ارتکاب حرام است، بر مردان و زنان جایز نیست.
- آیت الله صافی گلپایگانی: حسب الوظیفه حرمت نظر زن و مردم اجنبی را به بدن یکدیگر از نظر جمیع فقهای عظام اعلام می‌نمایم.
- آیت الله علوی گرگانی: به نظر ما حضور بانوان با توجه به برهنه بودن بخشی از بدن مردان حرام است؛ ضمن اینکه این موضوع موجب بروز برخی مشکلات اخلاقی خواهد شد.
- آیت الله گرامی: حضور بانوان در وزرشگاه ها با توجه به اختلاط در جایگاه ها  و رفت و آمد با مردها و اینکه نگاه ها احیانا به بدن های نیمه عریان ورزشکاران می افتد، جایز نمی باشد.
آیت الله نوری همدانی: به این شکل شرکت هزاران زن و مرد در یک مجمع و رفت و آمد آنها هر چند جای نشستن آنها از هم جدا باشد، بالاخره موجب اختلاط و فساد خواهد شد.

کلمات کلیدی
(زنان در ورزشگاها) (مسابقات والیبال) (مسابقات جهانی والیبال) (زن) (زنان) (ورزشگاه) ( زنان ایرانی) (زنان در ورزشگاه) (ورزشگاه رفتن زنان) (حضور زنان در ورزشگاه) (زنان ایرانی در ورزشگاه) (تماشاچی زن) (تماشاچی زن ایرانی) (مسابقه والیبال) (زنان در مسابقه والیبال) (زنان ایرانی در سمابقه والیبال) (روحانی) (حسن روحانی) (ایران) (تهران) (آزادی) (رئیس جمهور) (رئیس جمهور ایران) (خبر) (اخبار) (اخرین اخبار) (جدید ترین اخبار) (اخبار بروز) (اخبار لحظه به لحظه) (اخبار سیاسی) (اخبار ایران) (اخبار بین الملل) (اخبار اقتصادی) (اخبار اجتماعی) (اخبار فرهنگی) (اخبار هنری)(ترور) (تیرانداری) (بمب) (ترور در تهران) (تیراندازی در تهران) (بمب در تهران) (داعش) (داعش در تهران) (داعش در ایران) (بمبگذاری) (بمبگذاری در تهران) (بمبگذاری در حرم) (بمب در حرم) (بمب در حرم امام) (ترور در حرم امام) (تیراندازی در حرم امام) (تروریست در تهران) (انفحار بمب در تهران) (انفجار بمب در حرم امام) (ایران) (تهران) (ایا داعش در تهران وجود دارد) (دستگیری داعش در تهران) (حمله تروریستی) (خبر) (خبر سیاسی) (اخبار سیاسی) (روحانی) (حسن روحانی) (رئیس جمهور) (رئیس جمهور ایران)
shareاشتراک گذاری

نظرات شما