نرخ بیکاری به 16 تا 26 درصد می‌رسد

پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس از وضعیت اشتغال کشور در سال 1400

نرخ بیکاری به 16 تا 26 درصد می‌رسد

23 خرداد 1396 13:47

به گزارش روزان، گروه اجتماعی- بیکاری چیز بدی است! بارها گفته شده که عامل بسیاری از مشکلات اجتماعی از جمله اعتیاد و طلاق روزافزون در جامعه، همین بیکاری است. اینها را همه می‌دانند؛ اما مسئله اینجاست که مسئولان هنوز راهی برای ایجاد اشتغال کافی و رفع این معضل پیدا نکرده‌اند. بر مبنای آنچه صاحب نظران این حوزه می‌گویند، می‌شود با احتمال قریب به یقین گفت تا وقتی که اقتصاد ایران تا مغز استخوان، دولتی است، این وضع هم ادامه خواهد  داشت. اگرچه اعلام می‌شود که نرخ بیکاری 12. 5 درصد است؛ اما اینکه بیشتر خانواده‌های ایرانی حداقل یک جوان بیکار در خانه دارند، باعث شده تا خیلی‌ها این آمار را زیر سوال ببرند. 
به گزارش روزان، وضع اشتغال آنقدر خراب است که طبق پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس، نرخ بیکاری در سال 1400 بین 16 تا 26 درصد خواهد بود. در گزارش مرکز پژوهش‌ها که درباره آینده وضعیت اشتغال در ایران بین سال‌های 1394 تا 1400 است، آمده است: چنانچه نرخ مشارکت اقتصادی (نسبت جمعیت فعال -شاغل و بیکار- به جمعیت در سن کار) طی دوره 1394-1400 برابر با 37. 3 درصد باشد، آن گاه در بهترین حالت و با داشتن نرخ رشد 5 درصدی سالانه، در سال 1400 جمعیت بیکار برابر با 4‌/‌17 میلیون نفر و نرخ بیکاری 15‌/‌9 درصد خواهد بود. 
در ادامه این گزارش ذکر شده است: چنانچه نرخ مشارکت طی دوره 1394-1400 برابر با 38. 7 درصد باشد؛ آن گاه در بهترین حالت، در سال 1400 جمعیت بیکار برابر با 5. 16 میلیون نفر و نرخ بیکاری 18. 9 درصد خواهد بود. در صورت وجود نرخ مشارکت 41 درصد طی دوره 1394-1400 نیز در بهترین حالت و سناریوی نرخ رشد 5 درصدی سالیانه در سال 1400 جمعیت بیکار برابر با 6. 78 میلیون نفر و نرخ بیکاری 23. 5 درصد خواهد بود. 
اسحاق جهانگیری، کاندید ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم و معاون رئیس‌جمهور هم اخیرا با ابراز نگرانی از وضعیت اشتغال یاد کرده و گفته است که بیکاری به ابرچالش کشور تبدیل شده است؛ ابر چالشی که در سال‌های آینده هم ادامه خواهد داشت. اما مشکل بیکاری کشور دقیقا از کجا شروع شد و از کی به یک بحران تبدیل شد؟ 
پاسخ این سوال را می‌توان در بخش‌هایی از صحبت‌های معاون اول رئیس‌جمهور مشاهده کرد. جهانگیری در مصاحبه‌ای با تاکید بر اینکه مشکل بیکاری با شعار حل نمی‌شود، گفته است: خالص اشتغال طی 7 سال قبل از دولت فعلی صفر بوده است. معنای این آمار آن است که یک حجم بیکاری انباشته شده در سال 92 وجود دارد. 
این بیکاری انباشته برای دولت فعلی و دولت‌های بعدی هم تبدیل به یک دردسر اساسی می‌شود. طبق پیش‌بینی کارشناسان، برای رفع معضل بیکاری باید سالانه یک تا یک میلیون و 200 هزار شغل ایجاد شود. این در حالی است که به گفته جهانگیری، دولت در 2 سال اخیر موفق شده سالانه فقط 630 هزار شغل ایجاد کند. 
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در صنایع بزرگ مانند پتروشیمی، ایجاد اشتغال پرهزینه و گران است، البته این صنایع پیش نیاز جاهای دیگر هستند و نمی‌شود آنها را از دست داد، اما باید به شرکت‌های دانش بنیان و صنایع IT و ICT توجه کنیم. در حال حاضر 3 هزار شرکت دانش‌بنیان داریم که صد هزار نفر در آنها مشغول به کارند و سالی 30 هزار میلیارد تومان فروش آنهاست. 
در قانون برنامه‌ ششم توسعه که از سال جاری آغاز می‌شود، میزان اشتغالزایی سالانه 950 هزار شغل تعیین شده است؛ یعنی در طول 5 سال که چهار سال آن را دولت کنونی سکان هدایت کشور را در دست دارد باید حداقل برای 4 میلیون و 750 هزار نفر شغل ایجاد شود، اتفاقی که نیازمند سرمایه‌گذاری بسیار کلانی دارد. 
به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری چندی پیش نیز در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به مسئولیت سنگین دولت برای اشتغالزایی در برنامه ششم گفت: « برای ایجاد 950 هزار فرصت شغلی در سال نیازمند 770 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری هستیم که این منابع باید از طریق سرمایه‌گذاری خارجی، بودجه‌ دولت، منابع صندوق توسعه‌ ملی، منابع بانکی و منابع و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تامین شود. » در واقع عددی که معاون اول رئیس‌جمهور برای اشتغالزایی در 5 سال اجرای برنامه ششم بیان می‌کند در مجموع 3 بیلیارد (هزار، هزار میلیارد) و850 هزار میلیارد تومان، رقمی‌که به نظر می‌رسد فضایی باشد. 
پیش‌‌بینی‌ها نشان می‌دهد که اگر دولت می‌خواهد بر بیکاری غلبه کند، چاره‌ای جز این ندارد که رشد اقتصادی کشور را روی میانگین 7 تا 8 درصد برای سال‌های آینده نگه دارد و سرمایه داخلی و خارجی جذب کند. 

 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما