ارزآوری 40 میلیون دلاری صادرات خرمای هرمزگان

ارزآوری 40 میلیون دلاری صادرات خرمای هرمزگان

23 خرداد 1396 13:47

به گزارش روزان، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: سالانه 10هزار تن از خرمای برداشت شده از نخلستان‌های این استان به ارزش 40 میلیون دلار به خارج از کشور صادر می‌شود. 
سید‌حسن حسینی در گفتگو با خبرنگار خبر آنلاین اظهار کرد: هر سال در ماه‌های خرداد تا آبان، نزدیک به 140هزارتن محصول از 37 هزارهکتار نخلستان این استان برداشت می‌شود. 
وی از پیارُم به عنوان مشهورترین رقم خرمای صادراتی نخلستان‌های استان که بیشترین وسعت سطح زیرکشت آن به شهرستان حاجی آباد اختصاص دارد نام برد و افزود: ارقام مضافتی، کریته وَ مرداسنگ نیز درجایگاه بعدی قرار دارند. 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از آلمهتری، مرداسنگ، شاهانی‌، برحی‌، خنیزی‌، خاصویی‌، کریته‌، مجول و دیری به عنوان دیگر ارقام فراگیر در نخلستان‌های این استان نام برد. 
وی با اشاره به اصلاح نخلستان‌های این استان به عنوان مهم‌ترین طرح در دست اجرای مدیریت باغبانی اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده به مرور ارقام اقتصادی و بازار پسند جایگزین نخلستان‌های فرسوده می‌شوند. 
حسینی خاطرنشان ساخت: هم‌اکنون 20هزار هکتار نخلستان درجه دو در شهرستان‌های رودان، میناب، بندرعباس وحاجی آباد وجود دارد که نیاز به جایگزینی دارند. 
به گفته وی محصول درجه سه نخلستان‌های این استان نیز برای مصرف صنایع و همچنین خوراک دام (شتر) به صورت فله‌ای به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود. 
در اطلاعات منتشره سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان فصل برداشت خرمای این استان با رقم زودرس آلمهتری اواسط خردادماه اعلام شده که با برداشت پیارم و هلیلی آبان ماه پایان می‌یابد. 
دراین اطلاعات از روسیه، کانادا، آمریکا، استرالیا، کشورهای آسیای میانه ، مالزی، اندونزی و حاشیه خلیح فارس به‌عنوان کشورهای وارد‌کننده خرمای هرمزگان یاد شده است. 
در اطلاعات انجمن خرمای هرمزگان نیز آمده است: سال کشاورزی 95-94 حدود 28هزارتن محصول خرمای این استان به ارزش 39میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد. 
این منبع افزوده است:20درصد از محصول نخلستان‌های هرمزگان صادر و 80درصد مابقی مصرف داخلی دارد. 
در نخلستان‌های هرمزگان 50 رقم درخت نخل خرما با مزه و طعم‌های متفاوت از یکدیگر وجود دارد. 
این انجمن سرانه مصرف خرما در داخل کشور 12 کیلوگرم، هرمزگان 14 و جهان نیز 10 کیلوگرم اعلام کرده است . 
انجمن خرمای هرمزگان از بسته‌بندی مناسب، کیفیت بالا و بازاریابی مستمربا حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی مواد غذایی به‌عنوان پیش نیاز دستیابی به بازارهای صادراتی نام برده است. 
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما