وزیر آموزش و پرورش‌: قربانی بی‌اخلاقی انتخاباتی

وزیر آموزش و پرورش‌: قربانی بی‌اخلاقی انتخاباتی

23 خرداد 1396 13:28

به گزارش روزان، فخرالدین دانش آشتیانی از اصلاح‌طلب‌ترین وزرای کابینه است. مردی که در جریان ترمیم کابینه در سال 94 به جای علی اصغر فانی به وزارت آموزش و پرورش رفت. انتخاب دانش آشتیانی در شرایطی صورت گرفت که تا آخرین لحظه قرار بود محمد‌علی نجفی سکان این وزارتخانه را به دست گیرد اما در آخرین لحظات نام دانش آشتیانی به مجلس اعلام شد. 
دانش آشتیانی اگرچه یک بار به دلیل اصلاح‌طلب بودن از مجلس نهم رای اعتماد حضور در وزارت علوم را نگرفته بود، با تغییر ترکیب بهارستان به عنوان وزیر آموزش و پرورش برگزیده شد. مردی که در ماه‌های مدیریتش بر وزارت آموزش و پرورش تاکید بر رفتاری بی‌حاشیه داشت، در جریان رقابت‌های انتخاباتی به خاطر پرونده‌ای که دخترش در آن تبرئه هم شده بود، پایش به رقابت‌های انتخاباتی کشیده شد. محمد‌باقر قالیباف از او و دخترش نام برد و این مسئله را جلوه‌ای از اشرافیگری دانست. بدون آنکه هرگز فرصت دفاع در این مورد به او داده شود. چند روز قبل هم گفته شد که دادستان به حکم تبرئه دختر وزیر اعتراض کرده است. علاوه بر این مسئله سند آموزشی 2030 و تبلیغات گسترده و تخریبی اصول‌گرایان که به محور اصلی تبلیغات آنها در روزهای آخر رقابت‌های انتخاباتی مبدل شده بود هم در حضور ناگزیر وزارت آموزش و پرورش و وزیر کم‌حاشیه آن در انتخابات نقش جدی داشت. 
باز شدن پای دانش‌آشتیانی به رقابت‌های انتخاباتی را نباید فقط بازتاب روش انتحاری قالیباف در این انتخابات دانست. واقعیت این است که وزارت آموزش و پرورش از اهمیت بسزایی برای جناح‌های سیاسی کشور برخوردار است. این مسئله نه فقط به دلیل اهمیت کارکرد ذاتی این نهاد در آموزش نسل فردا، که به دلیل نقش مهم مدارس و معلمان در جهت‌دهی به رفتارهای سیاسی اقشار گوناگون به‌خصوص در منطقه کمتر توسعه یافته کشور است. همراهی مدیران این نهاد با هر جناح سیاسی می‌تواند نقش مهمی در موفقیت انتخاباتی این جناح داشته باشد و از این رو حساسیت سیاسی در مورد وزیر آن هم دور از ذهن نیست. احتمالا حضور اصلاح‌طلبی مانند دانش آشتیانی چندان به مذاق اصولگرایان خوش نیست. با حاشیه‌های پدید آمده برای دانش، این روزها نام افراد دیگری در گمانه‌زنی‌های مرسوم برای سمت وزیر آموزش و پرورش زیاد شنیده می‌شود. روحانی اما نشان داده است که در مورد همکاران دست اول خود چندان فشارپذیر نیست و به همین دلیل بعید نیست که باز هم او را به مجلس معرفی کند و دانش بر صندلی اول آموزش کشور بنشیند. 
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما