آتش‌سوزی‌های تعمدی خوزستان ادامه دارند

اینجا خاک نه خاکستر بر سر مردم می‌بارد

آتش‌سوزی‌های تعمدی خوزستان ادامه دارند

22 خرداد 1396 15:28

آخرین خبری که در خوزستان شنیده شده حکایت از این دارد که بیشه کرخه در آتش می‌سوزد و همچنان هم این حریق ادامه دارد. 
در هفته‌های اخیر بیش از ده مورد مشابه آتش‌سوزی در بیش از صدها هکتار از جنگل‌ها و مراتع پارک ملی کرخه به وقوع پیوست و این عرصه‌های سبز را به تلی از خاکستر مبدل کرد و این در حالی است که طی روزهای گذشته بعضا  چند نقطه از شمال، شمال غرب و غرب استان خوزستان همزمان با هم در آتش می‌سوخت. 
به گزارش تابانیوز،سکوت معنادار برخی از مسئولان خوزستان مخصوصا سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در جهت ارائه توضیحات برای بیان کاستی‌های موجود که سبب بروز این فجایع و از بین رفتن ثروت مادی و معنوی مردم خوزستان می‌شوند جای بسی تعجب دارد. 
بر اساس آمار، 95 درصد از آتش‌سوزی‌های به وجود آمده را انسان‌ها سبب شده‌اند و بر اساس گفته‌های مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست، آتش زدن بقایای کشت و زرع باعث سرایت آتش به منابع طبیعی و جنگل‌ها می‌شود. با این اوصاف، شواهد و قرائن نشان می‌دهند که سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در این زمینه عملکرد بسیار نامطلوبی را در کارنامه خود ثبت کرده است. 
در گزارش تحلیلی که روز یک‌شنبه در همین صفحه شرح داده شد؛ وظیفه جهاد کشاورزی،آموزش کشاورزان است. وقتی مسئولان محیط زیست کشور می‌گویند یکی از دلایل عمده وقوع آتش‌سوزی‌ها، آتش زدن پس چر مزارع یا همان کاه و کلش باقیمانده پس از برداشت است؛ یعنی اینکه سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در مورد وظیفه خود در راستای آموزش موثر کشاورزان در این مورد خاص که اتفاقا بسیار هم حیاتی است کوتاهی کرده است. 
اگر چه بر اساس آمار؛ این سازمان کلاس‌هایی را در خصوص آموزش معایب و خطرات آتش زدن مزارع پس از برداشت برای کشاورزان کم سواد برگزار کرده است اما آنچه ما بر آن به عنوان ضعف بزرگ انگشت نهاده‌ایم؛ کارا نبودن این کلاس هاست و آموزش‌هایی که ثمره‌ای در جلوگیری از آتش زدن مزارع نداشته‌اند، لذا باید در این زمینه بازنگری جدی صورت بگیرد. 
برای تکمیل اطلاعات گزارش، گفتگویی با رئیس یگان حفاظت محیط زیست استان خوزستان ترتیب داده شد که ماحصل این گفتگو کسب اطلاع از آیین نامه بود که در ادامه می‌بیند. لازم است برای یادآوری و شاید هم آموزش مجددا مسئولان جهاد کشاورزی استان آن را چند مرتبه بخوانیم. 
دستورالعمل طرح جامع پیشگیری و اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع کشور- اقدامات قبل، حین و بعد از وقوع آتش‌سوزی مهر1391
1- نظارت بر اراضی کشاورزی داخل و حاشیه جنگل و مرتع به منظور جلوگیری از سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی و معرفی متخلفان به مراجع ذی‌صلاح 2- آموزش و ترویج عمومی‌برای جامعه کشاورزان دارای اراضی کشاورزی داخل و حاشیه جنگل و مرتع 3-آموزش جامعه عشایری برای جلوگیری کردن از جنگل‌ها و مراتع؛ لاجرم با توضیحات و مستندات بالا، سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان علاوه بر مراحل قبل از پیشگیری یعنی آموزش؛ وظیفه پیگیری و معرفی متخلفان را به مراجع ذی‌صلاح عهده دار است. از این رو از مقدمه تا موخره مصیبت عظمای تباهی مراتع و جنگل‌های استان خوزستان و حاشیه زاگرس ایشان باید پاسخگو باشند و مسئولیت عملکرد ضعیف خود را بپذیرند. 
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما