یوزهای ایرانی به دنبال تاریخ ساز شدن

ایران- ازبکستان ساعت 21:15 ورزشگاه آزادی؛

یوزهای ایرانی به دنبال تاریخ ساز شدن

22 خرداد 1396 15:28

فرهاد رحیمی: امشب شب بزرگی برای فوتبال ایران است. تیم ملی فوتبال کشورمان که در دیدارهای انتخابی جام جهانی عملکرد بی نظیری از خود به نمایش گذاشته است، امروز با کسب پیروزی برابر تیم ملی ازبکستان می تواند صعود زودهنگامی به رقابتهای جام جهانی داشته باشد. اتفاقی که در تاریخ فوتبال ایران بی سابقه بود و تیم ما تا به حال با چنین عملکردی نتوانسته بود به جام جهانی صعود کند. امشب با پیروزی بر ازبکها می توانیم بعد از تیم ملی فوتبال برزیل که صعودش به جام جهانی 2018 روسیه قطعی شده است، ما هم به عنوان تیم دوم صعود کننده به رقابتهای جام جهانی دو هفته مانده به پایان دور انتخابی باشیم. نکته جالب دیگری که می تواند حائز اهمیت باشد، این است که در صورت صعود به جام جهانی تیم ما برای اولین بار در تاریخ فوتبالش برای دومین دوره متوالی به جام جهانی صعود می کند. شاگردان کی روش با بسته نگه داشتن دروازه خود، یک رکورد ویژه را هم در بین همه تیم هایی دارند که در نقاط مختلف دنیا برای راهیابی به جام جهانی تلاش می کنند. ایران تنها تیمی است که تا به امروز گلی دریافت نکرده است و ما امیدوار هستیم این روند در بازی امشب نیز ادامه داشته باشد و ما بتوانیم چندین رکورد را در همین دیدار امشب از آن خود کنیم. تیم ملی کشورمان هم اکنون با کسب 17 امتیاز در صدر جدول گروه A قرار دارد و تیم های کره جنوبی و ازبکستان نیز با 13 و 12 امتیاز در رده های بعدی جدول قرار دارند. تیم ما در صورت عدم پیروزی و کسب تساوی در این دیدار نیز هنوز شانس اول صعود است، ولی در صورت باخت شرایط در این گروه بسیار پیچیده می شود و دو بازی آینده ایران بسیار سرنوشت ساز خواهد بود. دیدار امشب برای ما متفاوت از دیدارهای گذشته خواهد شد؛ چون استرس صعود به جام جهانی همین الان با بازیکنان تیم است و اگر خدایی ناکرده بازیکنان دست به انجام یک بازی احساسی بزنند کار برای ما می تواند سخت شود. باید مثل دیدارهای گذشته تیم ابتدا با محکم کردن کمربند دفاعی راه را برای مهاجمین حریف ببندد و از خلاقیت هافبک های تیم برای بازی سازی به نحو احسن استفاده کند و با تیزهوشی و موقعیت طلبی مهاجمان خوبی مثل سردار آزمون به گل دست پیدا کنیم. در دیدار رفت که در زمین ازبکستان برگزار می شد، ما از همین حربه به تیم حریف ضربه زدیم و آنها را در خانه خود شکست دادیم. هم اکنون ازبک ها برای انتقام می آیند و ما باید مواظب تیم حریف باشیم و آنها را دست کم نگیریم. آنها در همین دوره بازی خوبی نشان داده اند و دارای بازیکنان شاخصی هستند؛ بازیکنانی مثل سرور جباروف که در سپاهان بازی می کرد و بازیکنانی مثل ویتالی دینیسوف، عادل احمدوف، سردار رشیدوف و مراد باکمیئف می توانند حریف سرسختی برای ما در دیدار امشب باشند.
ایران با چه ترکیبی به مصاف ازبکستان می رود؟
در دیدارهای گذشته تیم ایران شاهد ترکیب های متفاوتی از سوی کی روش سرمربی تیم بودیم؛ به همین خاطر پیش‌بینی ترکیب ایران در این دیدار کار راحتی نیست. با این حال به احتمال زیاد کارلوس کی روش در این دیدار از علیرضا بیرانوند درون دروازه استفاده خواهد کرد و پورعلی گنجی و منتظری دفاع وسط ایران را تشکیل خواهند داد. رامین رضائیان در جناح راست خط دفاعی و میلاد محمدی نیز به احتمال زیاد در دفاع چپ به بازی گرفته خواهد شد. البته از قدرت هجومی رامین و میلاد هم در این دیدار استفاده خواهد شد. احسان حاج صفی و سعید عزت اللهی در میانه میدان، و جهانبخش و طارمی نیز در دو جناح به بازی گرفته خواهند شد. اشکان دژاگه هم به احتمال زیاد به عنوان بازی‌ساز در این دیدار حضور خواهد داشت. درنوک خط حمله ایران نیز سردار آزمون حضور خواهد داشت که در دیدارهای گذشته مهره ارزشمندی برای ایران بوده است. مسئله مهمی که در این دیدار باید به آن توجه کرد، بازیکنان زیاد یک اخطاره ای است که داریم و این بازیکنان باید مواظب باشند که کارت نگیرند؛ چون در این صورت بازی حساس بعدی با کره جنوبی را از دست خواهند داد. بازیکنان تک اخطاره تیم ایران عبارتند از:سردارآزمون، میلاد محمدی، مهدی طارمی، علیرضا بیرانوند، وحید امیری، مسعود شجاعی، علیرضا جهانبخش، سعید عزت‌اللهی،پژمان منتظری، اشکان دژاگه و رامین رضاییان.
این دیدار امشب ساعت21:15 در ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شدو به نظر می رسد شاهد هیچ سکوی خالی در ورزشگاه نباشیم. امیدوار هستیم بعد از پایان بازی شاهد جشن صعود صد هزار نفری در ورزشگاه آزادی باشیم. 
 

کلمات کلیدی
shareاشتراک گذاری

نظرات شما